R5 2600 sisteme anakart ve RAM önerisi

razor8587

Decapat
Daha fazla  
Yakın zamanda kasamda parça güncellemesi yapıyorum.
Bunun için ilk etapta AMD Ryzen 5 5600X işlemci aldım, fakat mevcut anakartım desteklemiyor olabilir. Bu yüzden anakartı degiştirmeyi düşünüyorum. Ayrıyeten ekstra RAM yükseltmeyi düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir. Ek olarak;

Anakartı değiştirmeden R5 5600X ile kullanabilir miyim, kullanırsam 2x16 RAM takmak istiyorum.
Anakartı değiştireceksem yeni anakartıma ekstradan 2 tane 8 GB'lik RAM eklemek istiyorum mevcut RAM'lerimi de kullanmak şartıyla.

Güncel sistemim.
İşlemci-
AMD Ryzen 5 2600 (Ryzen 5 5600X aldım)
anakart-Prime B450M-K (yerine ASUS B550 4 RAM slotlu bir anakart düşünüyorum)
RAM-Crucial Ballistix Sport 8 GB 3000MHz DDR4.
GPU-RTX 2060.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yakın zamanda kasamda parça güncellemesi yapıyorum.
Bunun için ilk etapta AMD Ryzen 5 5600X işlemci aldım, fakat mevcut anakartım desteklemiyor olabilir. Bu yüzden anakartı degiştirmeyi düşünüyorum. Ayrıyeten ekstra RAM yükseltmeyi düşünüyorum. Önerileriniz nelerdir. Ek olarak;

Anakartı değiştirmeden R5 5600X ile kullanabilir miyim, kullanırsam 2x16 RAM takmak istiyorum.
Anakartı değiştireceksem yeni anakartıma ekstradan 2 tane 8 GB'lik RAM eklemek istiyorum mevcut RAM'lerimi de kullanmak şartıyla.

güncel sistemim.
İşlemci-
AMD Ryzen 5 2600 (Ryzen 5 5600X aldım)
anakart-Prime B450M-K (yerine ASUS B550 4 RAM slotlu bir anakart düşünüyorum)
RAM-Crucial Ballistix Sport 8 GB 3000MHz DDR4.
GPU-RTX 2060.

Anakartınız yeni işlemcinizi destekliyor.
Anakart almanıza gerek yok bence.
RAM eklemesi yapılabilir.

MSI X570-A Pro önerebilirim. Ya da BIOS güncelle.

X570-A Pro giriş seviyesi ve ısınıyor.

Anakart alınmasına şimdilik gerek yok, alıyorsanız uyguna bi' B450 veya B550 alın geçin.

RAM'i 2x8 yap geç, anakartı sonra değiştirirsin.

Anakartın, Ryzen 5 5600X'i "2409" numaralı BIOS sürümünden itibaren destekliyor. Elinde bulunan Ryzen 5 2600 ile BIOS update yap.

1648654930330.png

Anakart alacaksa en ucuz X570'i önerebiliriz (illa X570 alacaksa). Mesajımda da belirttiğim gibi BIOS Güncellemesi de yapabilir. Kendisinde Prime B450M-K varken neden B450'ye geçsin?

X570 gereksiz bir seri benim gözümde. X serisi hem B serisinden önce çıktığı için bir tık ilkel olur, hem de ev kullanıcısına çok hitap etmediğinden çok fazla gereksiz özellik bulundurur daha fazla para ödeyeceğin.

BIOS güncelle 2x16 GB RAM al tamamdır. Anakartın güncel BIOS ile destekliyor. Gördüğüm kadarıyla PCI-e 4.0 veri yolu ile Quad channel RAM ihtiyacın yok. Bu şekilde en ekonomik çözüm olur artan parayı soğutucuya harcarsın.

Peki RAM olarak mevcut anakartıma uygun, iyi bir RAM önerir misin 2x16 olacak sekilde

Yeni konular

Geri
Yukarı