R5 2600 stabil overclock

Arkadaşlar herkese merhaba. Elimde MSI B450M-A Pro Max anakart mevcut BIOS'ta gördüğüm bir ayarı yaptım OC Genie 4 bu ayarı açtığımda işlemci 3.85GHz 1.25v ile çalışmaya başladı bu ayar sizce nasıl boşta 35-40 derece yükte 55 görüyorum soğutucum Xigmatek Windpower 1266.

Sıcaklığa baktığınız yer doğru ise sorun yok CPU package kısmına bakacaksınız. Bir de sadece CPU var bu yüzeyi önemli olan çekirdek içi sıcaklığı misal

Yüzey 55 derecedir ama çekirdek sıcaklığı yani CPU package %85 90'lara geliyorsa sıcaklık çok yüksek demektir. Buna dikkat edin.

OC öncesi de test yapılsaydı karşılaştırma için iyi olurdu aslında. Ben 3200G ile 4.1GHz denemiştim. Stock hâlde çoklu çekirdek 3400 çıktı OC hâlinde 4000 çıkmıştı. Güzel artış sağlıyor bence.

Kapatıp öylede denerim problem yok.

Sıcaklığa baktığınız yer doğru ise sorun yok CPU package kısmına bakacaksınız. Bir de sadece CPU var bu yüzeyi önemli olan çekirdek içi sıcaklığı misal.

Yüzey 55 derecedir ama çekirdek sıcaklığı yani CPU package %85 90'lara geliyorsa sıcaklık çok yüksek demektir. Buna dikkat edin.

Dikkat edeceğim teşekkürler sıcaklık bakabileceğim uygulama tavsiyeniz var mı?

Kapatıp öylede denerim problem yok.

Dikkat edeceğim teşekkürler sıcaklık bakabileceğim uygulama tavsiyeniz var mı?

Oyunda iken MSI Afterburner,

Windows da HWiNFO, AIDA64 veya hardwaremonitör kullanabilirsiniz.

Misal Prime95 veya Cinebench gibi testler ile CPU testi yaparken o arada sıcaklıklara bakabilirsiniz. Dediğim kısım önemli CPU package kısmı burası önemli.

Geri
Yukarı