Başarılı Kurulum R5 2600 | TUF B450 | RX 5700 | Open Core | Catalina 10.15.3

Ekran Resmi 2020-02-21 19.47.50.png

Bootloader olarak Opencore kullandım. Config dosyasını oluşturmak biraz zor. Genel Opencore rehberinden ve bir kaç videodan yardım aldım. İzlediğim videolar genel kurulumda, rehberin kendisi ise ince ayarlar yapmamda yardımcı oldu.

Sistemin benim gördüğüm tek kusuru var, her açıldığında bellekler ECC bellek olmadığı için yanlış bellek taktınız uyarısı veriyor. Mac Pro 2019 haricinde iMessage ve FaceTime çalıştıramadım çünkü.
Ekran Resmi 2020-02-21 19.54.42.png

Uyku modu çalışıyor. iMessage ve FaceTime da aktif. Bluetooth için herhangi bir işlem yapmadım ancak sistem otomatik tanıdı.
Kullandığım sürücüler;
ApfsDriverLoader.efi
FwRuntimeServices.efi
HFSPlus.efi

Dikkatli gözler USB sürücüsü olmadığını fark edebilir fakat Opencore içerisinde dahili USB sürücüsü mevcut, sadece yerini bulup etkinleştirmek gerekiyor örnek config dosyasında kapalı çünkü.

Kullandığım kernel dosyaları;
AppleMCEReporterDisabler.kext
Lilu.kext
RealtekRTL8111.kext
VirtualSMC.kext
VoodooHDA.kext
WhateverGreen.kext

Kext dosyaları içinde ise NullPCUPowerManagement.kext yok, bunun nedeni ise yine Opencore kendi içerisinde çok daha iyi çalışan bir sistemi var. Tabi yine bulup açmadan önce bu kext dosyasını kullanmak zorundaydım.
Ses için ise VoodooHDA kullanmak ben de istemezdim ses AppleALC den çok daha düşük ancak, AppleALC de ses açıp kısarken çok fazla gecikme oluyor. Mevcut klavyemde dahili analog bir tekerlek var ve bu tekerlek ile kullanırken sesi ne kadar açıp kapatmam gerektiğini anlayamıyorum, ve bu da bazen sinir bozucu olabiliyor o yüzden AppleALC kullanmadım.

Sistem bileşenlerim;
Ryzen 5 2600
Asus TUF B450 Gaming Plus
Sapphire RX 5700 Pulse
Gskill Sniper 2x8GB 3200MHZ
James Donkey 120GB SSD
Acer XV272U 2k 144hz

Opencore ile kurulum yaparken BIOS üzerinde herhangi bir ayar değiştirmek gerekmiyor.

Ekran Resmi 2020-02-21 19.41.49.png
Ekran Resmi 2020-02-21 19.42.24.png
Ekran Resmi 2020-02-21 19.44.20.png

Ekran Resmi 2020-02-21 19.32.02.png

Ekran Resmi 2020-02-21 20.20.29.png

Ekran Resmi 2020-02-21 19.37.16.png

Eki Görüntüle 504272

Bootloader olarak Opencore kullandım. Config dosyasını oluşturmak biraz zor. Genel Opencore rehberinden ve bir kaç videodan yardım aldım. İzlediğim videolar genel kurulumda, rehberin kendisi ise ince ayarlar yapmamda yardımcı oldu.

Sistemin benim gördüğüm tek kusuru var, her açıldığında bellekler ECC bellek olmadığı için yanlış bellek taktınız uyarısı veriyor. Mac Pro 2019 haricinde iMessage ve FaceTime çalıştıramadım çünkü.
Eki Görüntüle 504273

Uyku modu çalışıyor. iMessage ve FaceTime da aktif. Bluetooth için herhangi bir işlem yapmadım ancak sistem otomatik tanıdı.
Kullandığım sürücüler;
ApfsDriverLoader.efi
FwRuntimeServices.efi
HFSPlus.efi

Dikkatli gözler USB sürücüsü olmadığını fark edebilir fakat Opencore içerisinde dahili USB sürücüsü mevcut, sadece yerini bulup etkinleştirmek gerekiyor örnek config dosyasında kapalı çünkü.

Kullandığım kernel dosyaları;
AppleMCEReporterDisabler.kext
Lilu.kext
RealtekRTL8111.kext
VirtualSMC.kext
VoodooHDA.kext
WhateverGreen.kext

Kext dosyaları içinde ise NullPCUPowerManagement.kext yok, bunun nedeni ise yine Opencore kendi içerisinde çok daha iyi çalışan bir sistemi var. Tabi yine bulup açmadan önce bu kext dosyasını kullanmak zorundaydım.
Ses için ise VoodooHDA kullanmak ben de istemezdim ses AppleALC den çok daha düşük ancak, AppleALC de ses açıp kısarken çok fazla gecikme oluyor. Mevcut klavyemde dahili analog bir tekerlek var ve bu tekerlek ile kullanırken sesi ne kadar açıp kapatmam gerektiğini anlayamıyorum, ve bu da bazen sinir bozucu olabiliyor o yüzden AppleALC kullanmadım.

Sistem bileşenlerim;
Ryzen 5 2600
Asus TUF B450 Gaming Plus
Sapphire RX 5700 Pulse
Gskill Sniper 2x8GB 3200MHZ
James Donkey 120GB SSD
Acer XV272U 2k 144hz

Opencore ile kurulum yaparken BIOS üzerinde herhangi bir ayar değiştirmek gerekmiyor.

Eki Görüntüle 504269Eki Görüntüle 504270Eki Görüntüle 504271
Eki Görüntüle 504266
Eki Görüntüle 504274
Eki Görüntüle 504267
Tebrik ederim, OpenCore rehberini ayrıntılı şekilde anlatan site var mı ? Bildiğim kadarıyla OpenCore AMD işlemciler için daha iyi. Hangi imajı kullandınız bu arada ?

Tebrik ederim, OpenCore rehberini ayrıntılı şekilde anlatan site var mı ? Bildiğim kadarıyla OpenCore AMD işlemciler için daha iyi. Hangi imajı kullandınız bu arada ?

Teşekkür ederim.
Rehber var hatta biraz fazla detaylı şekilde.

Kullandığım imaj Apple yayınladığı sürüm. Rehberde var bir uygulama ile direk Apple sunucusundan indiriliyor.
Neden Apple işletim sistemlerini normal bir bilgisayara yüklemek isteyeyimki?

Bu benim için biraz zevk meselesi. Fakat bazı içerik üreticileri için gerekebiliyor ve bu şekilde ucuz maliyetli Mac sistemli bilgisayar elde edilmiş oluyor. Ki işlemci performansı Windows dan daha yüksek.
Aynı hızlarda Cinebech skoru güncel Windows 10 için 2950 puan. Ancak MacOS puanı yukarıda görünüyor. Her şeyi ile aynı işlemci burada daha fazla performans veriyor.

Neden Apple işletim sistemlerini normal bir bilgisayara yüklemek isteyeyimki?
Kullanın bir müddet anlarsınız 😀
Teşekkür ederim.
Rehber var hatta biraz fazla detaylı şekilde.

Kullandığım imaj Apple yayınladığı sürüm. Rehberde var bir uygulama ile direk Apple sunucusundan indiriliyor.

Bu benim için biraz zevk meselesi. Fakat bazı içerik üreticileri için gerekebiliyor ve bu şekilde ucuz maliyetli Mac sistemli bilgisayar elde edilmiş oluyor. Ki işlemci performansı Windows dan daha yüksek.
Aynı hızlarda Cinebech skoru güncel Windows 10 için 2950 puan. Ancak MacOS puanı yukarıda görünüyor. Her şeyi ile aynı işlemci burada daha fazla performans veriyor.
Teşekkürler dostum.

Hocam merhaba.
Bende open core ile bir kurulum yaptım hali hazırda kullanıyorum. Tek çözemediğim problem açılıştaki boot ekranında görünen yazıları kaldıramadım -v komutunu silememe rağmen kalkmıyor. Siz halledebildiniz mi?

Config dosyasını hangi uygulama ile editliyorsunuz?
Ben -v argümanını kaldırdım ve yazılar kayboldu elma logosu var bende sadece.
Eğer clover configurator kullanıyor iseniz olmaması normal.

İşlemci : AMD Ryzen 5 2600
Anakart : asus tuf B450 PRO Gaming
Ram : Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz (Toplam 16 GB)
Ekran Kartı : Asus DUAL-RX5600 xt

bunlar için kext mi bulucam efi mi bulucam config mi oluştrumam gerek ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz

Bende şu an hazır da olan imaj 10.15.1 var şu an da onu USB'ye yazdırıyorum OpenCore Vanilla Guide sitedeki adımlardan config.plist dosyası oluşturdum. Ayrı saklıyorum iki sorum var;

1- Kexts dosyalarını nasıl algıladı?
2- Imaj fark eder mi?

Geri
Yukarı