Başarılı Kurulum OC Catalina | R5 2600, RX 570, B-450M-K

Ryzen 5 2600, RX 570, B-450M-K, SSD'li sistemime OpenCore Catalina'yı başarıyla kurmuş oldum. Ancak Video'larda gösterildiği gibi Boot programı ile disk bölümünü açtığımızda EFI disklerinden sadece bir tane var idi. O da USB'deki EFI diski idi. Bundan dolayı; öncelikle USB'deki EFI diskini "Mount" ettim. Sonrasında paragon programı ile 370 MB'lik EFI diskini (sanırım Mount edildiğinde 370 MB'lik EFI çıktı, önceden 170 MB'lik EFI'de vardı.) kopyalayıp PC'nin SSD'sine yeni bir disk olacak şekilde kopyaladım. Ve Boot işini bu şekilde halletmiş oldum.

DMG ile beraber gelen EFI diski, yükleme yaparken "macOS ınstaller" sekmesini göstermiyordu. Sonrasında yine bu forumdan bir moderatörün konusundaki ryzenefı rar'ındaki EFI klasörünü Boot diskime kopyalarak bu sorunu da halletmiş oldum. Tabi USB'deki eski EFI dosyasını tamamen sildim.

Anakarttan ses almak istediğimde ses gelmiyordu. Ancak ViewSonic VA serisi monitörümden hiçbir işlem yapmadan ses alabildim.

Ancak sanırım internet bağlantısında bir sorun var. LAN ile Internet'i sağlıyorum. Ancak internet hızımın ancak yarısını alabiliyorum, Windows 10 Pro'da iken tam hızda erişim sağlayabiliyordum.

Gelelim sisteme. Aşırı şekilde beğendim. Ekrana bakınca gözleriniz yorulmuyor, her şey olması gerektiği gibi sanki. Scroll'ün ters çalışmasını önceden garipsesem de, aslında bir düşününce bu tercihin daha verimli olduğunu görmüş oldum. En çok yapmak istediğimiz scroll ile sayfayı aşağı indirmek, ancak Scroll'u ileri ittirmek, geriye ittirmekten çok daha az yorucu. Adamlar galiba bunu düşünürek, bu tercihi yapmış.

Sonra, grafik yazdırma uygulaması da çok hoşuma gitti. Windows'da olsam Windows mathematics, Matlab gibi programlara ihtiyaç duyacaktım. Ancak bu programlardan çok daha pratik, eğer tek derdiniz grafik yazdırmak ise.

Sonrasında PDF okuma işi. PDF'i açmam ile bu zamana kadar hamallık çektiğimi hissettim. Meğer Windows'da PDF açılırken pencereleri de gösterdiği için o kadar bulanık gösteriyormuş. Mac'de ise direkt tam ekran gösterince aşırı net idi. Tabi bu bana Windows'daki F11 tuşunun önemini göstermiş oldu.

Tekrardan Windows'a dönüş yaptım. İnternet, anakarttan ses alamama ve Matlab mevzularından dolayı. Ancak benim için güzel bir deneyim oldu. Bir gün kesinlikle bu sistemi tam anlamıyla kullanabileceğim bir Mac bilgisayar alma fikri, aklıma kazınmış oldu. Gör bunları Apple, Hackintosh seni böyle keşfettiriyor işte. Adam gibi sen de destek ol be Apple, bu Hackintosh'a...

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı