R5 2600 ve GTX 1660 sistem yükseltme

AAAplus

Kilopat
Merhaba şu an elimdeki bilgisayar;

Ryzen 2600
ASUS Prime B450M-K
ASUS TUF GTX 1660OC
8x2 DDR4 3000MHz RAM
RAMPAGE X-HORSE 600W 80 PLUS BRONZE

Ekran kartı ve işlemciyi satıp dandik bir ekran kartı, güzel bir işlemci alacağım ve RAM'i yükselteceğim fakat bazı sorunlarım var. Anakart üzerinde 2 adet RAM slotu mevcut. Ben RAM'i 32 ya da 64 GB yapmak istiyorum kalan bütçeye bağlı olarak. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim RAM'leri satıp 2x16 GB'mi almalıyım yoksa anakartı satıp 4x8GB yapmalıyım?

Bütçe sattıktan sonra yaklaşık 5000₺ olacak işlemci ve RAM için.

Son düzenleyen: Moderatör:
16 GB neden yetmiyor? 64 GB şu an gereksiz fazla eğer sırf oyun oynuyorum diye alıyorsanız.

Üstelik yerinizde olsam gider Everest PSU'yu değiştiririm.

4x8 yapsanız da bir anlamı yok. Ryzen 2600'ün Quad Channel desteği yok, 4 tane de taksanız Dual olarak çalışır.

Sanırım kendimi tam açıklayamadım kusura bakmayın. Ryzen 2600'ü satıp yerine daha iyi bir işlemci alacağım, konuda bahsettiğim parçalar elimdekiler. Yaptığım iş gereği bana sadece işlemci ve ram gerekli o yüzden ekran kartını düşük bir modelle değişeceğim. Tekrar yaptığım iş gereği 16GB ram çok yetersiz kalıyor. O yüzden bütçeye bağlı olarak 64GB yada 32GB gerekli.

Tamamdır, o halde bütçenize ve işinize uygun bir RAM seçin. Bence PSU'yu değiştirin. Ekran kartı ihtiyacınız yoksa değiştirmeye de gerek yok, 1660 iyi bir kart zaten.
Ekran kartını satıp daha düşük bir ekran kartı alacağım elime para geçmesi için GT 730 falan gibi. PSU'yu neden değiştirmeliyim yeni işlemciye yetersiz mi kalır? (Ryzen 9 3900x düşünüyorum)
Birde ram kullanımı şuanda %99 tek sorunum bu, yeni alacağım rami bu yüzden ddr3 1600mhz gibi düşük özellikli ama çok boyutlu düşünüyorum sizce yeni nesil işlemciyle bir sorun çıkarır mı? Yani bilgisayarı sadece işim odaklı kullanacağım için ram'in hızlı olması değil de boyutunun çok olması gerekli.

3900X gibi bir işlemciyi B450M-K gibi bir anakartta kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Kaldıramayabilir. VRM'ler sıkıntı çıkartabilir.

PSU değiştir deme sebebim çok kalitesiz bir PSU'ya sahip olmanız. Everest'in güç kaynakları güvenilir değil.

DDR3 RAM'i o anakarta takamazsınız. Uyumsuz. DDR4 3000MHz üstü bir RAM alın. Öyle kafama göre RAM takayım olmuyor. Her şeyin bir uyumu söz konusu.

Düşük MHz RAM işlemcinin performansını da büyük ölçüde etkiliyor.

Anladım çok teşekkürler yardımlarınız için, 5000₺ gibi bir bütçeyle hangi parçaları almamı önerirsiniz bu durumda, 32GB Ram zaten 1000₺'yi bulacak, anakart fiyatı da o civarlarda olsa elde kalacak 300tl de ekran kartı desek 2700₺ ye yakın bir bütçe bu fiyata alacağım işlemci değiştirmeye değer mi sizce?

İşlemciniz yetmiyorsa değiştirin.

Anakartı B550 TUF/Mortar gibi anakartlardan seçebilirsiniz.

RAM olarak 2x8 3600 MHz RAM alın. İşlemciyi de 2700 TL bütçeyle 3700X alabilirsiniz.

Geri
Yukarı