R5 2600 ve RTX 2060 Düşük FPS

tonyyy

Centipat
Arkadaşlar 3 ay önce büyük umutlarla sistem topladım, ancak büyük moral bozukluğuyla karşı karşıya kaldım. Sistem internetteki FPS testlerinin aksine daha düşük FPS alıyor.
Çoğu oyunda ani FPS düşmeleri yaşıyorum, FPS durmadan değişiyor. Örnek vereyim GTA 5'de 80 FPS iken kamereyı başka tarafa çevirince 1 saniyede 60 FPS'ye düşüyor. YouTube'deki testlerde GTA 5'de sistemim Ultra'da 90 altına düşmezken, ben 90 üstüne çıkamıyorum. Ayrıca tuhaf şekilde yerleşim alanın olmadığı çimenlik, ağaçlık bölgelerde FPS 30'a kadar düşüyor. Ne yapmalıyım? Yardımlarınızı bekliyorum.

PC'nin özellikleri
AMD Ryzen 5 2600
Anakart: ASUS Prime B450
ASUS ROG STRIX RTX 2060
RAM: Crucial balictix 8X2 3000MHz(RAM'leri BIOS'dan 3000MHz'ye ayarladım)
PSU: Xigmatek 650W 80Plus
HDD: 1TB WD Blue
SSD: Samsung 240 GB

IMG_20190715_000458.jpgIMG_20190715_003241.jpgIMG_20190715_011838.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki sende çimenlik ve ağaçlık alanlarda 30-40 fps görüyormusun?
Haklısınız hocam, ben drop sorunu yaşamıyorum sisteminize göz attım darboğaz yaşıyor olabilir misiniz ? Ryzen 5 2600 pek iyi değil ekran karti besleme konusunda, size önerim BF V, AC Odyssey, Origins tarzı yüksek CPU kullanan oyunlar ile testler gerçekleştirmeniz.

Haklısınız hocam, ben drop sorunu yaşamıyorum sisteminize göz attım darboğaz yaşıyor olabilir misiniz ? Ryzen 5 2600 pek iyi değil ekran karti besleme konusunda, size önerim BF V, AC Odyssey, Origins tarzı yüksek CPU kullanan oyunlar ile testler gerçekleştirmeniz.
Hocam internetteki testleri baktım mümkün değil darboğaz olması.Fakat oyunumun korsan olması ve güncelleme almaması belki sorunun başıdır.

Hocam internetteki testleri baktım mümkün değil darboğaz olması.Fakat oyunumun korsan olması ve güncelleme almaması belki sorunun başıdır.
Hocam birisi bana o benchmark tarzı testlerin O.C ile yapıldığını söylemişti. 5 GHz ye OC yapıp öyle test yapiyorlarmiş. Öyle duymuştum. BİOS ayarlarını sifirlamayi denediniz mi acaba ?

[Çözüldü]Arkadaşlar PC kabloları aşırı amatör şekilde birbirine girmişti(resmen masanın yarısı kabloydu).Bende Kabloları söküp düzenledikten sonra pcye tekrardan taktım ip gibi yaptım herşeyi.bilgisarayım mönitöre HDMI ile görüntü alıyordu. PS4mü mönitöre bağlıyacaktım,bu yüzden PCnin HDMI kablosunu çıkartıp yerine DisplayPort taktım.PS4 ile işim bittikten sonra bilgisaraya girdim ve gta 5 açtım.

Şehirde dolaştım fakat hiç kasma yoktu fps değerlerine baktım. Çimenlerde 70 fpsnin altına düşmüyordu.Sanırım Sorunun Kaynağı Pcnin mönitöre HDMI ile bağlı olmasıydı.

Bağladığınız kablo FPS'i etkilemez. Muhtemel olarak başka güç kablosundan kaynaklı probleminiz vardı. Neyse, halletmişsiniz. Böyle konulara bilgi sahibi olmadan mesaj atanları görünce üzülüyorum gerçekten.

Son düzenleme:
Bağladığınız kablo FPS'i etkilemez. Muhtemel olarak başka güç kablosundan kaynaklı probleminiz vardı. Neyse, halletmişsiniz. Böyle konulara bilgi sahibi olmadan mesaj atanları görünce üzülüyorum gerçekten.
Hocam aynı problem tekrardan başladı.Dün Gta 5 çimenlerde 70 fpsnin altına düşmezken bugun tekrardan 40 50 fps almaya başladı.

GTA V bir ölçüm noktası olmamalı. O oyun çok çeşitli ayarlar içeriyor. Üst düzey ayarlarda en baba sistemleri bile zorlayacak kapasiteye sahip.

GTA V bir ölçüm noktası olmamalı. O oyun çok çeşitli ayarlar içeriyor. Üst düzey ayarlarda en baba sistemleri bile zorlayacak kapasiteye sahip.
Hocam sadece gta 5 değil, diğer oyunlarda da aniden fps düşüşleri oldu. Örnek veriyim AC Black Flag da denizde fps 60 altına düşmezken bugun 50 fps almaya başladım. Gta 5 sırf kasan yerleri bildiğim, için dün gittiğim çimenlerde 70-80 fps alırken bugun aynı yerde 40-50 almaya başladım.
Güç kablosunda sorun olabilirmi? Çünkü ne zaman gpu cpu kullanımı yükselse kasmaya başlıyor. Belki kablo yeteri kadar güç iletemiyordur.
Arkadaşlar acil bakarmısınız.

1-Arkadaşlar gördünüz gibi fps ne zaman yükselse, gpu kullanımı da yükseliyor ama gpu güç limiti gpu kullanımının hep gerisinde kalıyor. Şehirde gpu kullanımı %60-70 arasında oluyor ve fps 80 üstüne çıkmıyor gpu güç liminiti attırmamda sakınca varmı??

2-Arkadaşlar kasadaki kabloları çıkarıp takınca sorun Bi anlığına düzelmişti.oyunu tam 4 saat oynamıştım gpu, cpu, fps değerleri gayet internetteki gibi normaldi Ram kullanımı 9-10GB arasıydı. Fakat bu sabah oynarken tekrardan pc aynı sorunla karşılaştı.oyunda daha dün oynadığım aynı yerlerde düne oranla 15-25 fps daha düşüktü ve 6-7GB Ram kullanımı vardı. Şimdi asıl demek istediğim ramlardede sıkıntı olabilirmi?? Bi çıkartıp tekrardan takayımı.

Dosya Ekleri

• IMG_20190721_100328.jpg
    IMG_20190721_100328.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı