R5 2600 ve RTX 2060 Sistemde Düşük FPS ve Takılma

İşletim sistemi
Windows 10

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Arkadaşım bilgisayarında önceden idareten GT1030 kullanıyordu. Şimdi RTX2060 aldı ama CS:GO'da FPS'ler 80-120 civarında seyrediyor 1080p maksimum ayarlarda. LoL'e girince FPS 150-260 arasında seyrediyor ancak kendisi anlık takılmalar olduğunu söylüyor. Ben Discord üzerinden izlerken takılma fark edemedim ama o hissettiğini söylüyor. LoL'de GPU kullanımı %25-45 arası, CPU kullanımı %40 civarı. Sıcaklıklar normal.

1030'u çıkarıp 2060'ı taktıktan sonra bilgisayara format attım. Güncel anakart, işlemci ve GPU driverlarını kurdum. Bu sorunları 1030 kullanırken yaşamadığını söyledi. 1030 kullanırken CS:GO'da ve LoL'de 100 FPS alıyormuş ortalama. DSR açtırıp da denedim iki oyunda da. FPS'te ve kullanım yüzdelerinde herhangi bir değişim olmadı. Şu an RDR2, PUBG vs. gibi ekran kartını daha fazla kullanabilecek oyunları indiriyor. Onlarda da deneyip sonuçları yazacağım. Ancak onlarda normal çıksa bile CS:GO'da 100 FPS alması kesinlikle sıkıntılı bir şey. R5 1600 ve GTX 1070 ile CS:GO'da aynı ayarlarda ben 250-300 FPS alırken onun bu kadar az alması garip. Bir sorun olmalı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özellikleri
  • ASUS Prime B350 M-K
  • Ryzen R5 2600
  • RTX 2060
  • 16 GB 3000MHz RAM
  • 240 GB SSD
  • 1 TB HDD
  • 650W PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaza maruz kalıyor olması muhtemel. Mümkünse işlemciyi yükseltmeli, değilse ekran kartına undervolt uygulanabilir/çalışma frekansı düşürülebilir.
Darboğaz pek mantıklı gelmedi DSR ile de test etmiş. Oyun içinde tüm çekirdeklerin ayrı ayrı kullanımına bakın eğer bir veya birkaç çekirdek %90 %100 civarı takılıyorsa darboğaz olabilir.

Darboğaz pek mantıklı gelmedi DSR ile de test etmiş. Oyun içinde tüm çekirdeklerin ayrı ayrı kullanımına bakın eğer bir veya birkaç çekirdek %90 %100 civarı takılıyorsa darboğaz olabilir.
Tamamdır tek tek çekirdek kullanımlarına da bakacağım. Ama darboğaz olduğunu düşünmüyorum çünkü çekirdekler asimetrik kullanılsa bile CPU kullanımı %40larda olmazdı daha yüksek olurdu bence. Ayrıca DSR açtıktan sonra bile GPU kullanımı değişmedi neden öyle oldu anlamadım. Driver sorunu gibi geldi bana biraz ama MB,CPU ve GPU için zaten tüm driverları kurdum. İlk başta CS:GO'ya bakınca sahte GPU sattıklarını düşündüm ama öyle olsaydı GPU'nun kullanım yüzdesi çok yüksek olurdu. Ayrıca kartı da Hepsiburada'da 9,8 puanlı bir satıcıdan 6050 tl civarlarına aldık. Öyle şüpheli bir durum da yok yani. Kartın sahte olduğunu düşünmüyorum.

Ayrıca RTX2060 bildiğim kadarıyla 1080P için üretilen bir kart. 2600 de onunla darboğaz yapacak bir işlemci değil gibi. Dediğim gibi işlemci kullanımı yüksek değil. Tek tek çekirdek kullanımlarına baktıktan sonra da yazacağım ancak bana darboğaz olma ihtimali çok düşük gibi geliyor.
Bugün baktık. RDR2'de ve PUBG'de tüm değerler tamamen normal. Bugün kendim gidip baktım LOL'de takılma göremedim ben ama o hissettiğini söylüyor. Belki LOL oynamadığım için ben hissedemiyorumdur. Ama CS:GO'da FPS berbat. Oyun içi küçük bir atölye haritasında bile 20-50 arası FPS alıyor. Ben R5 1600 ve GTX 1070 ile o mapte 300-450 arası alıyorum. Yani LOL'ü hadi ihmal edebiliriz ama sorun sadece CS:GO'da var bunu anlamış olduk. İnternette bir bakındım ama çözüm bulamadım. Yardımcı olur musunuz :)

Son düzenleme:
Arkadaşım bilgisayarında önceden idareten GT1030 kullanıyordu. Şimdi RTX2060 aldı ama CS:GO'da FPS'ler 80-120 civarında seyrediyor 1080p maksimum ayarlarda. LoL'e girince FPS 150-260 arasında seyrediyor ancak kendisi anlık takılmalar olduğunu söylüyor. Ben Discord üzerinden izlerken takılma fark edemedim ama o hissettiğini söylüyor. LoL'de GPU kullanımı %25-45 arası, CPU kullanımı %40 civarı. Sıcaklıklar normal.

1030'u çıkarıp 2060'ı taktıktan sonra bilgisayara format attım. Güncel anakart, işlemci ve GPU driverlarını kurdum. Bu sorunları 1030 kullanırken yaşamadığını söyledi. 1030 kullanırken CS:GO'da ve LoL'de 100 FPS alıyormuş ortalama. DSR açtırıp da denedim iki oyunda da. FPS'te ve kullanım yüzdelerinde herhangi bir değişim olmadı. Şu an RDR2, PUBG vs. gibi ekran kartını daha fazla kullanabilecek oyunları indiriyor. Onlarda da deneyip sonuçları yazacağım. Ancak onlarda normal çıksa bile CS:GO'da 100 FPS alması kesinlikle sıkıntılı bir şey. R5 1600 ve GTX 1070 ile CS:GO'da aynı ayarlarda ben 250-300 FPS alırken onun bu kadar az alması garip. Bir sorun olmalı. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özellikleri
  • ASUS Prime B350 M-K
  • Ryzen R5 2600
  • RTX 2060
  • 16 GB 3000MHz RAM
  • 240 GB SSD
  • 1 TB HDD
  • 650W PSU
Tamamen benim bileşenlerim ve bende aynı sorunu yaşıyorum. Bende de GT 1030 takılıydı 2060 aldım, taktım FPS'de sıkıntı var. Arkadaşın benim herhalde :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamen benim bileşenlerim ve bende aynı sorunu yaşıyorum. Bende de GT 1030 takılıydı 2060 aldım, taktım FPS'de sıkıntı var. Arkadaşın benim herhalde :D
DDU ile silmiştik ama sanırım eski GPU driverlarıyla alakalı bir sorun oluyor. Format attı sorun düzeldi. Ayrıca R5 2600 tam olarak yeterli değil galiba. R7 3700X taktı şu an hiçbir sorunu yok.

Geri
Yukarı