Çözüldü R5 2600 ve RX 570 sistem reset atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Gökhan Özer

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sorunum bilgisayarım hiçbir hata vermeksizin kapanıyor. Kapandığı esnada ise fanlarım çalışmaya devam ediyor monitörümun ışığı yanıyor sanki simsiyah bir pencere açmışım gibi. Power tuşuna basıp kapatıp açtığımda düzeliyor bu sorun bilgisayarı boşta bıraktığımda ya da Google'da gezerken oluyor sadece oyunlarda daha hiç kapanmadı bunun nedeni nedir?
Sistemim:
R5 2600.
B450M S2H.
8+8 XPG 3000 MHz RAM.
Corsair vs 550 80+ PSU gümüş etiketli.
RX 570 Sapphire.
Adata SU 650 120 GB SSD(Windows bu diskte kurulu)
1 TB 7200 RPM HDD.
500 GB 5400 RPM HDD.

Çözüm
Tam olarak aynen ı sorunu ben de yaşıyorum. AMD yazılımını değiştirdikten sonra başlamıştı ben de ekran kartından kaynaklıdır diye tahmin ediyordum. Düşük sıcaklıkta fan performansını arttırarak kısmen çözmüştüm sorunu ancak arada yine yapıyor. Ana kartımız, işlemcimiz ve RAM'lerimiz aynen ı. @-DarkS'in dediği gibi XMP kapatıp deneyeyim sonucu buraya yazarım.

Büyük ihtimal düzelicektir çünkü aynı sisteme bende sahibim ve ne yazik ki Ryzen 5 2600 işlemcide RAM'leri 3000 MHz'e kadar çıkartırsak böyle sorunlar oluşabiliyor.
Arkadaşlar sorunum bilgisayarım hiçbir hata vermeksizin kapanıyor. Kapandığı esnada ise fanlarım çalışmaya devam ediyor monitörümun ışığı yanıyor sanki simsiyah bir pencere açmışım gibi. Power tuşuna basıp kapatıp açtığımda düzeliyor bu sorun bilgisayarı boşta bıraktığımda ya da Google'da gezerken oluyor sadece oyunlarda daha hiç kapanmadı bunun nedeni nedir?
Sistemim:
R5 2600.
B450M S2H.
8+8 XPG 3000 MHz RAM.
RX 570 Sapphire.
1 TB 7200 RPM HDD.
500 GB 5400 RPM HDD.

Sorun çözüldü mü?
Windowsun tüm güncelleştirmelerini aldınız mı? Eğer crackli bir Windows kullanıyorsanız baştan güvenilir bir şekilde Windows üzerinden indirip kurar mısınız? Tüm sürücülerin yazılımları güncel mi? Ben aynı durumu bilgisayarım yükteyken PSU'mun sistemi yeteri kadar beslemediği için yaşıyordum, bunlar haricinde bir sorun gözükmüyorsa ramlerini de bir test etmeni öneririm

@mustafakaplan Windows orijinal güncellemelerin hepsi yüklü RAM'leri bilemiyorum. @-DarkS XMP açık fakat kapattığımda performans kaybetmeyecek miyim AMD tabanlı bir sistem kullanıyorum.

RAM'leri 2933 MHz yaparsan performans düşüşü yaşamazsın. Çünkü aynı sorun bende de vardı RAM'leri 2933 yaptım düzeldi.

Nasıl yapıldıgını bilmiyorsan anlatayım.

XMP profili 1'e çekip System Memory multiplier yazan kısmın karşısındaki Auto yazısına tıklayın, önce 28 yazın enterlayın sonra 29 yazıp enterlayın 2933 olacak.

Not: Büyük ihtimal kernel Power hatası alıyorsun olay görüntüleyicisini açarsan görürsün.

Son düzenleme:
Tam olarak aynı sorunu ben de yaşıyorum. Amd yazılımını değiştirdikten sonra başlamıştı ben de ekran kartından kaynaklıdır diye tahmin ediyordum. Düşük sıcaklıkta fan performansını arttırarak kısmen çözmüştüm sorunu ancak arada yine yapıyor. Ana kartımız, işlemcimiz ve ramlerimiz aynı. @-DarkS'in dediği gibi XMP kapatıp deneyeyim sonucu buraya yazarım.

Tam olarak aynen ı sorunu ben de yaşıyorum. AMD yazılımını değiştirdikten sonra başlamıştı ben de ekran kartından kaynaklıdır diye tahmin ediyordum. Düşük sıcaklıkta fan performansını arttırarak kısmen çözmüştüm sorunu ancak arada yine yapıyor. Ana kartımız, işlemcimiz ve RAM'lerimiz aynen ı. @-DarkS'in dediği gibi XMP kapatıp deneyeyim sonucu buraya yazarım.

Büyük ihtimal düzelicektir çünkü aynı sisteme bende sahibim ve ne yazik ki Ryzen 5 2600 işlemcide RAM'leri 3000 MHz'e kadar çıkartırsak böyle sorunlar oluşabiliyor.
Sistemim:
R5 2600.
B450M S2H.
8+8 XPG 3000 MHz RAM.
RX 570 Sapphire.
1 TB 7200 RPM HDD.
500 GB 5400 RPM HDD.

Sorun çözüldü mü?

Çözüm
RAM'leri 2933 MHz yaparsan performans düşüşü yaşamazsın. Çünkü aynı sorun bende de vardı RAM'leri 2933 yaptım düzeldi.

Nasıl yapıldıgını bilmiyorsan anlatayım.

XMP profili 1'e çekip System Memory multiplier yazan kısmın karşısındaki Auto yazısına tıklayın, önce 28 yazın enterlayın sonra 29 yazıp enterlayın 2933 olacak.

Not: Büyük ihtimal kernel Power hatası alıyorsun olay görüntüleyicisini açarsan görürsün.
Hocam şu şekilde yaptım doğru değil mi?
IMG_20200930_171553.jpg
Bir de dediğiniz gibi kernel power hatası mevcut. En son dün sabah olmuştu.
Olay Görüntüleyicisi.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı