Çözüldü R5 2600 ve RX 590 sistem kendi kendine kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berhan Çıra

Decapat
Yer
İstanbul/Beykoz
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
sistemimde sistemimi zorlayacak ve yüksek sıcaklık değerlerine ulaşabilecek oyun yok. oynadığım oyunlar; CS:GO ve Minecraft. Bunlara rağmen hem oyun oynarken hem de masaüstünde son zamanlarda sık sık bilgisayarım kendiliğinden kapanıyor. BIOS ayarlarını kurcalamadım. Gereksiz bir işlemci aşırtma yapmadım. BIOS'tan RAM'ler için XMP bile açmadım çünkü gerek bile duymuyorum. Bu sorunu hiçbir zaman yaşamamak için neler yapmalıyım? Bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Sistemimi yazarsam belki daha çok yardımcı olur diye yazıyorum.

Anakart: Gigabyte B450M S2H.
İşlemci: AMD R5 2600 3.40 GHz.
Ekran kartı: Gigabyte RX590 8 GB.
RAM: G.Skill Ripjaws V red 8 GB 3000 MHz DDR4 CL16 (X2)
PSU: Corsair CV550W 80+ Bronze.

Not: Önerebileceğiniz ekstra yazılım varsa söyleyebilirsiniz fakat o yazılımın da ayarlarını söyleyebilirseniz çok iyi olur çünkü bu konuda bilgi sahibi değilim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
İşlemci ve ekran kartını OCCT ile stres testine soktum sonuçlar bu şekilde. Anlık kapanmanın sebebini ben hala anlamadım. OCCT de olan tüm testleri yapmayı düşünüyorum belki bir şey çıkar ortaya. Çıkmazsa eğer, Arctic MX-4 termal macun ile birlikte orta seviyeli bir işlemci soğutucusu almayı düşünüyorum. Soğutucu önerisi verebilirseniz çok güzel olabilir.

Dediğim gibi oldu hocam işleminiz yüzünden muhtemelen soğutucu olarak ben ID-Cooling SE224XT tercih etmiştim yanında MasterGel termal macun alabilirsiniz. Soğutucu in kendi içinden çıkan macun aşırı kalitesizdi.
Öncelikle bios sürümünü öğren, üreticinin sitesinden anakart modeline göre bios sürümünü karşılaştır. Güncel değilse güncelle.

Anakartın overclock performansı iyi değil. Eğer overclock yapıyor isen varsayılan ayara getir ve bir süre öyle kullan. Sorun yaşamaz isen overclockdan dır.

RX 590 gibi geldi bana sorun. Umarım yazılımsal bir sorundur Watmann falansa uğraş dur kanser olursunuz. Tabii ilk olarak sürücüleri güncelleyin, stres testi ve sıcaklıkları kontrol edin.

Kendi kendine kapanıyor derken tak diye mi yoksa normal Windows'u kapatırken gibi mi?
Tak diye kapanıyor fakat bilgisayar açık durumda. Sadece tüm görüntü gidiyor ve ekran simsiyah kalıyor, fanlar çalışmaya devam ediyor.
RX 590 gibi geldi bana sorun. Umarım yazılımsal bir sorundur Watmann falansa uğraş dur kanser olursunuz. Tabii ilk olarak sürücüleri güncelleyin, stres testi ve sıcaklıkları kontrol edin.
Üzülerek söylemek zorundayım... Bu hatayı aldıktan sonra, AMD software ı açtığım zaman "wattman ayarları geri yüklendi" yazıyor. Yanlış duymadıysam AMD'nin kronik sorunlu ekran kartlarından biriymiş RX590. Peki bu durumda ne yapabilirim? Ekran kartını değiştirmek, yüklü miktarda paraya mâl olacak çünkü.

Tak diye kapanıyor fakat bilgisayar açık durumda. Sadece tüm görüntü gidiyor ve ekran simsiyah kalıyor, fanlar çalışmaya devam ediyor.

Üzülerek söylemek zorundayım... Bu hatayı aldıktan sonra, AMD software ı açtığım zaman "WattMan ayarları geri yüklendi" yazıyor. Yanlış duymadıysam AMD'nin kronik sorunlu ekran kartlarından biriymiş RX590. peki bu durumda ne yapabilirim? Ekran kartını değiştirmek, yüklü miktarda paraya mâl olacak çünkü.

Değişik bir ses geliyor mu peki kapanırken.

Hayır gelmiyor sadece kapanıyor.
Şimdi fark ettim ve hemen hemen aynı parçalara sahibiz. Sizde böyle bir sorun oluştu mu? Oluştuysa eğer neler yaptınız?

Bende böyle oluyordu sebebi işlemcinin aşırı ısınmasıydı fanı değiştim ve çözdüm.

Bende böyle oluyordu sebebi işlemcinin aşırı ısınmasıydı fanı değiştim ve çözdüm.
Bu arkadaşın işlemcisi aşırı ısınsaydı fanlar dönmeye devam etmezdi, gücü keserdi direkt.

Üzülerek söylemek zorundayım... Bu hatayı aldıktan sonra, AMD software ı açtığım zaman "wattman ayarları geri yüklendi" yazıyor. Yanlış duymadıysam AMD'nin kronik sorunlu ekran kartlarından biriymiş RX590. Peki bu durumda ne yapabilirim? Ekran kartını değiştirmek, yüklü miktarda paraya mâl olacak çünkü.
Sorun büyük ihtimalle ekran kartında o zaman, Wattman hatası nasıl çözülüyor bir fikrim yok. @AntenOS'un dediği gibi sürücüleri güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Bu arkadaşın işlemcisi aşırı ısınsaydı fanlar dönmeye devam etmezdi, gücü keserdi direkt.

Sorun büyük ihtimalle ekran kartında o zaman, WattMan hatası nasıl çözülüyor bir fikrim yok. @AntenOS'un dediği gibi sürücüleri güncellemeyi deneyebilirsiniz.

Baktım hocam MSI Afterburner ile 100 dereceyi geçiyordu anakart ta kendini öyle ayarlamış BIOS'tan o ayarı kapatınca düzelmişti aslında ama ben yine de kule tipi soğutucu aldım.

Geri
Yukarı