R5 2600 Voltaj ve EDC değerleri

denizcanss

Hectopat
Merhaba,

• MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi AM4 AMD Ryzen™DDR4 4400MHz(OC) M.2 USB 3.2.
  • Kingston A2000 SA2000M8/250G 250 GB PCI-e 3.0 X4 M.2 NVMe SSD.
  • AMD Ryzen 5 2600 3.4GHz 16MB am4.
  • Corsair Vengeance LPX 8 GB(2x8GB) DDR4 3000MHz.
  • Western Digital Caviar Green WD10EZRX 1 TB HDD.
  • MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z.
  • Cooler Master Masterbox MB520 650W 80+

Yukarıdaki sistemim boştayken 60-65 dereceleri gördüğü için Masterliquid Lite 120 sıvı soğutmalı ürünü satın alarak şu an kurulumunu gerçekleştirdim. Stres testine sokarak 10 dk beklettim. Sıcaklıklar en fazla 65 dereceye çıktı fakat; yine de bana fazla gibi geldi. Technopat'ın YouTube videosun da Max 58 dereceye çıkmıştı.

Bir de AMD Ryzen Master uygulamasına girerek voltaj ve Max değerleri kontrol etmek istedim ama edc (CPU) sürekli %99 gösteriyor. PPT (CPU) da %80-%90 kullanımlara çıkıyor. Bazen düşüyor ama en ufak işlemde yine yükseliyor. Sıcaklık değeleri de boşta 40-45 derece de seyir ediyor.

Voltaj değerlerinde bir hata var mıdır? Voltaj değerinden kaynaklı bir sorun yaşıyor olabilir miyim? Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz? Edc, Ppt'nin yüksek olması normal midir? Dengeli mod ve Ryzen güç modunda çalıştırıyorum bilgisayarı. Bunun bana zararı var mıdır? %99 konumda çalışsa bir sorun yaratır mı?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    113,2 KB · Görüntüleme: 52
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    17,1 KB · Görüntüleme: 54
Ben 2600 işlemci stock ayarlarda stock fan ile kullanıyorum, boşta sizin sıvı soğutma ile aldığınız değerleri aliyorum. Kasanıza baktım kaliteli ve hava akışında bir sorun olduğunu sanmıyorum. BIOS versiyonunuz güncel mi? Bir arkadaş çogu chipsetin 2600 için voltajda stabil degerler veren güncellemeler sunduğunu belirtmişti (yanılmıyorsam 1.24V). Yine denemek iserseniz voltaj düşürerek sıcaklık ve performans testi yapabilisiniz. Benim voltaj konusunda pek bir bilgim yok açıkcası ama az önce şu konuyu gördum belki yardımcı olabilir.

Ryzen voltaj düsürme

Ryzen Master uygulamasında verilen voltaj 1,1625V. Diğer resimdeki AIDA64'te ise 0,848V. Bu durumda benim size önereceğim şudur:

Güç ayarını tekrar %100'e çekin.
Eğer CPB kapalı ise BIOS'tan açın.
Tekrar stabilite testi yapın, bakalım voltaj 1,250V seviyelerine gelecek mi? Eğer sıcaklıklar da aynı kalırsa, ya da 70 derecelerde kalırsa sorun yok demektir.

Son olarak işlemci kaç GHz'de çalışıyordu AIDA testi esnasında?

Merhaba, şu an BIOS güncellemesi yaparak XMP tekrardan devreye soktum ve DDRAM voltaj 1360'a çıkarak sıcaklık değerleri bayağı bir yükseldi. Şu an yapmış olduğum test nihai performansta çalışıyor. 3.64-3.70 GHz arası çalışmaktadır. Aid 64'te sıcaklık 65-66 gözüküyor ama AMD uygulamasında 71 seviyelerini gördü. Tekrardan ekran görüntülerini paylaşıyorum

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    148,5 KB · Görüntüleme: 42
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    19,9 KB · Görüntüleme: 56
Son düzenleme:
XMP devreye soktuğunuzda zaten RAM'ler 1,350-1,360V aralığına geliyor. Bu testte benim işlemcim 83 dereceyi görebiliyor. Sizin sıvı soğutucu ile maksimum 66 derece olması gayet normal. Kafaya takılacak bir şey yok. Ayrıca sıcaklıkları ve voltajı kontrol etmek için HWMonitör programını öneririm.

Merhaba, şu an BIOS güncellemesi yaparak XMP tekrardan devreye soktum ve DDRAM voltaj 1360'a çıkarak sıcaklık değerleri bayağı bir yükseldi. Şu an yapmış olduğum test nihai performansta çalışıyor. 3.64-3.70 GHz arası çalışmaktadır. Aid 64'te sıcaklık 65-66 gözüküyor ama AMD uygulamasında 71 seviyelerini gördü. Tekrardan ekran görüntülerini paylaşıyorum
Zar sıcakliği denilen sıcakliğa baktiginiza emin misiniz? Die olarak geçiyordu sanırım? 2 farkli uygulamada 5~6 derece fark gozukmesi ilginç.Bana sorarsanız da sicaklık değerlerinizde bir sorun yok.Zaten oynayacağınız çoğu oyun işlemcinizi %100 yük altinda o testler kadar stabil tutamayacaktır.
Sıvı soğutmanizın linkini atabilir misiniz?

Zar sıcakliği denilen sıcakliğa baktiginiza emin misiniz? Die olarak geçiyordu sanırım? 2 farkli uygulamada 5~6 derece fark gozukmesi ilginç.Bana sorarsanız da sicaklık değerlerinizde bir sorun yok.Zaten oynayacağınız çoğu oyun işlemcinizi %100 yük altinda o testler kadar stabil tutamayacaktır.
Sıvı soğutmanizın linkini atabilir misiniz?

Şuan işlemciden pek memnun kalmadığım için sattım. R5 3600x veya R7 3700x araştırması yapıyorum. Biri 95w diğeri 65w, düşük w olan daha sıcak tutacak diye düşünüyorum. Sıvı soğutma aldım ve sistem boşta 37-38 derece altına düşmüyor. Sistemde bir sorun olduğunu düşünür hale geldim. Yeni işlemciyi taktığım da tekrardan değerleri paylaşıyor olacağım
XMP devreye soktuğunuzda zaten RAM'ler 1,350-1,360V aralığına geliyor. Bu testte benim işlemcim 83 dereceyi görebiliyor. Sizin sıvı soğutucu ile maksimum 66 derece olması gayet normal. Kafaya takılacak bir şey yok. Ayrıca sıcaklıkları ve voltajı kontrol etmek için HWMonitör programını öneririm.
Hocam şuan ryzen 7 3700x satın aldım ve sisteme taktım. Kendi sıvı soğutmamı da taktım Fakat; işlemci inanılma ısınıyor. aida 64 testine başlamadın 88 dereceye çıkıyor. Boşta kendi kendiliğine 50-60 derecelere çıkıyor. Bu konuyla ilgili ne yapabilirim. Voltajı 1460 idi 1300'e çektim. Ramlerin frekansını da 3200'e gerilettim

Yeni konular

Geri
Yukarı