R5 2600 Yükte 103 Dereceye Ulaşıyor

Stok soğutma olduğu ortada. Basitten gidecek olursak muhtemelen CPB açık olabilir. Kapatıp sabit hız ve voltaj değeri atayabilirsiniz. Bende de stok soğutmalı 2600X bulunuyor. CPB'yi kapatıp 1.2v değeriyle sabit 3.8 Ghz ile birlikte sorunsuz kullanıyorum.
CPB kapattım yine aynı 56 derece ile açıldı sistem. Boşta 49-54 arası geziyor.
Ortada termal çözüm kaynaklı bir sıkıntı var gibi görünüyor, sistemde eğer manuel bir OC yoksa tabii.

Soğutucu nedir, termal macun doğru sürüldü mü (fazla veya az sürülmemeli), mevcut kasa nedir?
OC yok, soğutucu stok soğutucu termal macun iyi sürüldü. Mevcut kasanın modeli cooler master e500l ancak şuan yan kapak açık olmasına rağmen bu sıcaklıklarda geziyor.
bu arada öncedende bu sistem 40-45 arasında geziyordu max 85'i görüyordum.
Stok soğutma olduğu ortada. Basitten gidecek olursak muhtemelen CPB açık olabilir. Kapatıp sabit hız ve voltaj değeri atayabilirsiniz. Bende de stok soğutmalı 2600X bulunuyor. CPB'yi kapatıp 1.2v değeriyle sabit 3.8 Ghz ile birlikte sorunsuz kullanıyorum.
Bu arada bunu denemek istiyorum ancak daha önce hiç voltaj ile oynamadım. Bir ekran görüntüsü fotoğraf paylaşabilir misiniz?

OC yok, soğutucu stok soğutucu termal macun iyi sürüldü. Mevcut kasanın modeli Cooler Master E500l ancak şu an yan kapak açık olmasına rağmen bu sıcaklıklarda geziyor.
Bu arada öncedende bu sistem 40-45 arasında geziyordu maksimum 85'i görüyordum.

Anlıyorum, BIOS'tan CPB kapatarak sıcaklıklar daha da indirilebilir. Ama bunu en son deneyelim.

Soğutucu tozlu mu? Soğutucuyu bir kompesör ile temizleyip bir daha deneyebilirsin.

Anlıyorum, BIOS'tan CPB kapatarak sıcaklıklar daha da indirilebilir. Ama bunu en son deneyelim.

Soğutucu tozlu mu? Soğutucuyu bir kompesör ile temizleyip bir daha deneyebilirsin.
CPB'yi şuan kapattım. Tek fark ettiğim sıcaklık dalgalanması gitti ve boost hızım 3850 den 3400 e düştü.
1645890064719.png

CPB kapattım yeni kasaya geçerken de detaylı temizleyeceğim. Sıvı soğutma fiyatları uçmuş gibi görünüyor 2000 civarı sıvı yada 1000 civarı hava soğutma öneriniz var mı?
Öyle olacak zaten, CPB onu kapatır. Yeni bir soğutucu alana kadar bu şekilde olması fena olmaz.

Soğutucu temizliği de olabilir.

@Murat006

@Murat006

CPB kapatınca simulatörde denedim. 77 oldu en son. Ama tabi ciddi performans düştü.

CPB kapatınca simulatörde denedim. 77 oldu en son. Ama tabi ciddi performans düştü.

Öyle olur, stok soğutucu ile CPB ısıtır işlemciyi. Termal çözümde iyiye gittikten sonra açabiliriz ama CPB'yi.

Öyle olur, stok soğutucu ile CPB ısıtır işlemciyi. Termal çözümde iyiye gittikten sonra açabiliriz ama CPB'yi.
Bu arada yukarıdaki 2 öneride çok güzel görünüyor. Hava soğutma beklediğimden uygun belki ARGB çift fanlı modelini bile düşündüm. O kadar maliyete girmeye gerek var mı kararsızım birde 12. nesil intel uyumunu araştırmam gerekiyor alacağım soğutmanın.

Geri
Yukarı