R5 2600 yükte 91 derece oluyor

Lamparages

Centipat
Selam bugün Cyberpunk 2077 oynuyordum. İşlemci sıcaklığına baktığımda 91 dereceydi. PC'yi alalı 2.5 yıl olacak. Termal macun yenilemedim hiç. Stok soğutucu mesh kasa. Kasam temiz değil ne yapabilirim macun değişmeli mi?

Selam bugün Cyberpunk 2077 oynuyordum. İşlemci sıcaklığına baktığımda 91 dereceydi. PC'yi alalı 2.5 yıl olacak. Termal macun yenilemedim hiç. Stok soğutucu mesh kasa. Kasam temiz değil ne yapabilirim macun değişmeli mi?
Laptoplar için 91 derece normal olsa da bir kasa işlemcisi için bu hiç normal değil. 2.5 yıl çok uzun bir süre. Tavsiyem müsait olduğun bir gün hem ekran kartının hem işlemcinin termal macunlarını değiştirin. Kasa fanlarını ve içini de güzelce temizlerseniz işlemci sıcaklığı normal değerlere ulaşacaktır. Bundan sonraki süreçte yılda bir termal macunu değişimi yapmanız bilgisayarın ömrünü uzatacaktır.

Hocam kendiniz demişsiniz kasam temiz değil diye. İlk önce güzel bir temizleyin bütün tozlarını almaya çalışın. Ondan sonra termal macunla 60-65 derecelere bile düşürebilirsiniz.

Biraz sıkıntılı temizlemek biliyorsunuz. Macun yenileyeceğim ekran kartı fanları vs de tozlu ama dokunmadım bi sıkıntı olur diye işlemci fanının içinde bile toz var

Biraz sıkıntılı temizlemek biliyorsunuz. Macun yenileyeceğim ekran kartı fanları vs de tozlu ama dokunmadım bi sıkıntı olur diye işlemci fanının içinde bile toz var
Tabi hocam sıkıntılı maalesef. Belki şunu deneyebilirsiniz ilk olarak size bağlı elektrik süpürgesiyle güç kaynağı kapalıyken çok zorlamadan alabildiğiniz kadar almayı deneyebilirsiniz. Büyük ihtimalle sadece bunu yapsan ve kasayı havadar bir yere koysan en az 10 derece fark eder diye düşünüyorum.

Kasa modeli nedir? Temizlik ve macun değişimi yaparken bütçen varsa ortalama bir kule tipi soğutucu bakabilirsin. R5 2600 için çogu model stok soğutucuya göre çok fark ettirir, çok fazla ısınan bid model değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı