R5 2600'den R5 5600'e geçiş sonrası sistemin açılmaması

S4RP1NG0

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Öncelikle sistemim:
*Asus B450M-Dragon anakart.
*Ryzen 5 2600 işlemci.
*16 GB 3200 MHz RAM.
*GTX 1660 ekran kartı.

İşlemciyi değiştirmek istedim ve Ryzen 5 5600 aldım. İşlemciyi takmadan önce BIOS'u en güncel sürüme yükselttim. İşlemciyi değiştirdim ancak bilgisayara görüntü gelmiyor. Görüntüyü de geçtim klavyenin ışığı bile yanmıyor. Dandik bir kasa içerisinde 550watt PSU var. Gamepower marka. Stock ürettiği kasa hatta bu sadece RAM yükseltme yapmıştım eskiden. Şimdi de işlemciyi değiştirdim ama görüntü alamıyorum.

CMOS sıfırlama da yaptım ancak düzelmedi. Sebebi ne olabilir? Araştırdığım kadarıyla 550W PSU bu sistem için yeterli görünüyor( sağlıklı değil ama yeterli)

Son düzenleyen: Moderatör:
*Ryzen 5 2600 işlemci.
*16 GB 3200 MHz RAM.
*GTX 1660 ekran kartı.

İşlemciyi değiştirmek istedim ve Ryzen 5 5600 aldım. İşlemciyi takmadan önce BIOS'u en güncel sürüme yükselttim. İşlemciyi değiştirdim ancak bilgisayara görüntü gelmiyor. Görüntüyü de geçtim klavyenin ışığı bile yanmıyor. Dandik bir kasa içerisinde 550watt PSU var. Gamepower marka. Stock ürettiği kasa hatta bu sadece RAM yükseltme yapmıştım eskiden. Şimdi de işlemciyi değiştirdim ama görüntü alamıyorum.

CMOS sıfırlama da yaptım ancak düzelmedi. Sebebi ne olabilir? Araştırdığım kadarıyla 550W PSU bu sistem için yeterli görünüyor( sağlıklı değil ama yeterli)

Yanlış BIOS yüklemeiş olabilirsin ya da yüklediğini sanarken yüklememiş. Sorun BIOS ile alakalı değilse 5600 bozuk olabilir ya da takarken sen bozmuş olabilirsin.

Yanlış BIOS yüklemeiş olabilirsin ya da yüklediğini sanarken yüklememiş. Sorun BIOS ile alakalı değilse 5600 bozuk olabilir ya da takarken sen bozmuş olabilirsin.
En son sürümü kurmuştum örneğin 5600 ün destek güncellemesi 3.02 ise ben en son sürüm olan 3.8 i kurdum ve o şekilde oyun vs oynadım eski işlemciyle. Takmadan önce de teyit ettim en son sürümdeydi. İşlemcinin yönleri doğru, ayaklarında da herhangi bir yamulma yapmadım

Çıkar yeniden tak olmazsa eskiyi tak dene yönüne dikkat et.
Denedim yönü de doğru ayaklarıda sağlam en ufak bir sorun görünmüyor işlemcide

Şimdi eski işlemcimi taktım bıosu kontrol ettim 3802 en üst sürümde B450M-DRAGON|Anakart|ASUS Türkiye

Ürün hatalı olabilir. Başka bir bilgisayarda deneyin işlemciyi.
İşlemci bozuk olsa anakartın hata sesi vermesi gerekmez mi?

*Ryzen 5 2600 işlemci.
*16 GB 3200 MHz RAM.
*GTX 1660 ekran kartı.

Güncel..

Son düzenleme:
@S4RP1NG0 hocam çözdünüz mü?
İşlemciyi iadeye gönderdim, yenisini gönderdiler onunla bir sorun yaşamıyorum hocam.

Ancak ilk taktığımda aynı şekilde siyah ekranda kaldı 2-3 kere kapa-aç yaptım yeni işlemci algılandı dedi 😅

Sorun işlemcideymiş. Servis arızalı raporu hazırlamış.

İşlemciyi iadeye gönderdim, yenisini gönderdiler onunla bir sorun yaşamıyorum hocam.

Ancak ilk taktığımda aynı şekilde siyah ekranda kaldı 2-3 kere kapa-aç yaptım yeni işlemci algılandı dedi 😅

Sorun işlemcideymiş. Servis arızalı raporu hazırlamış.

Benim sistemde kasa çalışıyor. Fanlar dönüyor. Ancak klavye çalışmıyor ve ekranda görüntü yok. Anakartta da VGA ışığı yanıyor. Ayrıca ekran kartının 8'li güç kablosunu çekince klavye çalışıyor, takınca çalışmıyor. Yeni PSU aldım denedim. Yine aynısı oldu. Harici sistemde ekran kartı ve RAM'leri denedim. Çalışıyor. Anakartta sıkıntı var ya da işlemcide. Onu test edecem bugün.

Geri
Yukarı