R5 2600X aygıt yöneticisinde 12 çekirdek gözüküyor

Daha fazla  
Herkese merhaba, şöyle bir sorum var.

Ryzen 5 2600X 18 çekirdek olarak görev yöneticisinde gözüküyor. Ama aygıt yöneticisine girdiğim zaman 12 gözüküyor. Bu normal mi değil mi? Bazı çözümlere baktım, denedim, olmadı. Fotoğraflar altta mevcuttur.

resim_2021-03-27_030839.png

resim_2021-03-27_030856.png

resim_2021-03-27_030831.png

resim_2021-03-27_031031.png

Konu içeriği, başlık ve görseller uyuşmuyor. 4 görsele de uzun uzun baktım ama hiçbirisinde 18 çekirdek göremedim.

18'i yanlış yazdıysanız, 12 demek istediyseniz: Normal. Herhangi bir sorun yok burada. İşlemci 6 fiziksel, 12 mantıksal çekirdeğe sahip.

Konu içeriği, başlık ve görseller uyuşmuyor. 4 görsele de uzun uzun baktım ama hiçbirisinde 18 çekirdek göremedim.

18'i yanlış yazdıysanız, 12 demek istediyseniz: Normal. Herhangi bir sorun yok burada. İşlemci 6 fiziksel, 12 mantıksal çekirdeğe sahip.

Benim işlemcim 6 çekirdek 12 mantıksal. Burada bazı yerlerde sadece 12 çekirdekli gözüküyor. Dikkatli bakarsanız görebilirsiniz.

Yeterince dikkatli baktım, sanırım mesajımı eksik okudunuz. 18 nerede? Görsellerin hiçbirisinde sorun yok, hepsindeki değerler olması gerektiği gibi.

Benim işlemcim 6 çekirdek 12 mantıksal. Burada bazı yerlerde sadece 12 çekirdekli gözüküyor. Dikkatli bakarsanız görebilirsiniz.

Her oyun her işletim sistemi her program senin işlemcinin çekirdek sayısını mantıksal çekirdek sayısına eşit tutar, burada hiçbir sorun yok.

Çekirdek sayısı thread sayısıdır, thread+gerçek çekirdek değil.

O çekirdek sayısı değildir thread yardımcı iş parçacığıdır. Çekirdekin yarısı düşünebilirsiniz.

Olayı çok yanlış anlayanlarınız oldu, bir daha açıklıyorum. Bakın, işlemci 6 çekirdek 12 thread olması gerek değil mi? Ama sadece 12 gözüküyor her yerde. Test yapıyorum, 12. 6 + 6 mı bu işlemci o zaman?

Olayı çok yanlış anlayanlarınız oldu, bir daha açıklıyorum. Bakın, işlemci 6 çekirdek 12 thread olması gerek değil mi? Ama sadece 12 gözüküyor her yerde. Test yapıyorum, 12. 6 + 6 mı bu işlemci o zaman?
Hocam Windows senin işlemcinin fiziksel çekirdeklerini değil sanal mantıksal iş parçacıklarını baz alıyor. O yüzden 12 çekirdekli gibi görüyorsun. 12 sanal çekirdek 6 fiziksel çekirdek bulunmakta.

Konuya mesaj yazan kimse konuyu yanlış anlamadı. Konu açıldığı gün 5 kere hiçbir sorun olmadığını söyledik. Siz hala daha sorun varmış gibi davranıyorsunuz. Ayrıca kaç kere sormama rağmen 18 çekirdek göründüğü bir yer de göstermiyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı