Çözüldü R5 2600X işlemcinin kenarı törpülenmiş gibi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
15
Yer
Ankara
Daha fazla  
Arkadaşlar bir buçuk yıldır sahip olduğum işlemcim son zamanlarda çok ısınıp kapanıyordu. Ben o yüzden sıvı soğutucu almayı düşünüyordum ama sorunun işlemcide olduğunu düşünüyorum. Bugün termal macun sürme vasıtasıyla bilgisayarımın içini açtığımda fotoğraftaki gibi bir görüntü gördüm. Bu bir sıkıntı mıdır acaba?

Dosya Ekleri

• IMG-20201007-WA0022.jpg
    IMG-20201007-WA0022.jpg
    46,8 KB · Görüntüleme: 82
  • IMG-20201007-WA0023.jpg
    IMG-20201007-WA0023.jpg
    47,6 KB · Görüntüleme: 67
Çözüm
İlk mesajda belirttiğiniz gibi sürekli kapanma ve kullanıma engel varsa iade talebi oluşturabilirsiniz işlemciniz test edildikten sonra iade veya değişim kararı verilir.
Hayır, o üstündeki ısı dağıtıcı, asıl çekirdek o ısı dağıtıcı kapağın altında. Herhangi bir sorun olmaz.

Çizikler için iki ihtimal var.
İşlemci kapağı fabrikasyon hatalı olup geç fark etmiş olabilirsiniz diğer ihtimal ise ısı dolayısı ile dış kapak boyası deforme olmuş olabilir.

Soğutma problemi ise işlemciye ne kadar yük bindirdiğinize bağlı stok bazı noktalarda yetmeyebiliyor sıvı soğutma seçiminiz bu konuda çok etkili olacaktır.

İşlemci kapağı fabrikasyon hatalı olup geç fark etmiş olabilirsiniz diğer ihtimal ise ısı dolayısı ile dış kapak boyası deforme olmuş olabilir.

Soğutma problemi ise işlemciye ne kadar yük bindirdiğinize bağlı stok bazı noktalarda yetmeyebiliyor sıvı soğutma seçiminiz bu konuda çok etkili olacaktır.

İşlemcim stok halde boşta 112 dereceyi görüyor ve sonra kapanıyor.

Ben zaten işlemcimi değiştirmek istiyordum. Ryzen 9 3900X düşünüyorum mantıklı mıdır?

ASUS ROG STRIX X570-E
Aerocool Strike-X 1100W 80+ Gold PSU.
GTX 1050 Ti ekran kartı(RX 5700 XT ile değiştireceğim)
G.Skill Trident-Z Neo 2x16 3200 MHz RAM.

Fan montajınızda ve macun kalınlığınızda herhangi bir problem olmadığı ve doğru montaj yapıldığı halde bu sorunu yaşıyorsanız arka planda işlemciyi stres altında bırakan uygulama var mı kontrol edin eğer sistem temiz ise işlemciniz arızalıdır garanti mevcut ise değişim talep edebilirsiniz.

Fan montajınızda ve macun kalınlığınızda herhangi bir problem olmadığı ve doğru montaj yapıldığı halde bu sorunu yaşıyorsanız arka planda işlemciyi stres altında bırakan uygulama var mı kontrol edin eğer sistem temiz ise işlemciniz arızalıdır garanti mevcut ise değişim talep edebilirsiniz.

Her şey düzgün sıcaklık dışında. Peki iade talebi yapabilir miyim?

Geri
Yukarı