R5 2600X Overclock Nasıl Yapılır?

Wynex

Kilopat
Daha fazla  
R5 2600X işlemciye sahibim stok soğutucusu ile birlikte kullanıyorum, şu anda AMD Core Boost özelliği açık olarak kullanıyorum ve duyduğuma göre bu özelliği kapatmak daha doğru olurmuş.

Bu yüzden manuel olarak Overclock yapmamı söylediler fakat pek anlamıyorum.

Stok soğutucu ile ısı sıkıntısı olmadan, maksimum overclock ayarı paylaşmanızı rica ediyorum.

Bunu deneme-yanılma yolu ile kendin bulmalısın. O işlemcinin boost hızı zaten yüksek. Stok soğutucu ile çok bir şey beklemeyin.

Overclock yaparken amaç minimum voltajla maksimum hıza ulaşmaktır. Frekansı arttırın, sistem dengesiz olursa, kapanırsa, mavi ekran vs. verirse ya voltaj az ya da işlemcinin sınırlarını aştın demek. Yani ya CPU voltajını arttırman ya da frekansı düşürmen gerek.

Bunu deneme-yanılma yolu ile kendin bulmalısın. O işlemcinin boost hızı zaten yüksek. Stok soğutucu ile çok bir şey beklemeyin.

Overclock yaparken amaç minimum voltajla maksimum hıza ulaşmaktır. Frekansı arttırın, sistem dengesiz olursa, kapanırsa, mavi ekran vs. verirse ya voltaj az ya da işlemcinin sınırlarını aştın demek. Yani ya CPU voltajını arttırman ya da frekansı düşürmen gerek.
Hocam şimdi benim şöyle bir sorunum var, 4.0 GHz 1.150V ile yapıyorum sistem sorunsuz açılıyor fakat AIDA64 ile stres testine soktuğum zaman 3.ncü dakikalarda sistem donuyor mouse vs çalışmamaya başlıyor neden?
Yanlış bir şey mi yapıyorum?

3.jpg

Hocam şimdi benim şöyle bir sorunum var, 4.0 GHz 1.150V ile yapıyorum sistem sorunsuz açılıyor fakat AIDA64 ile stres testine soktuğum zaman 3.ncü dakikalarda sistem donuyor mouse vs çalışmamaya başlıyor neden?

Eki Görüntüle 348206
Bana voltaj çok az gibi geldi:) Benim R5 1600 bile 3.6 GHz'de 1.235V'den aşağısı kurtarmıyor. Şu anda 3.9 GHz'de ihtiyaç duyduğu voltajı bulmaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Bana voltaj çok az gibi geldi:) Benim R5 1600 bile 3.6 GHz'de 1.235V'den aşağısı kurtarmıyor. Şu anda 3.9 GHz'de ihtiyaç duyduğu voltajı bulmaya çalışıyorum.
Overclocktaki mantık voltajı tam ayarlamak değil mi?
1.100V vermiştim görüntü gelmemişti sisteme BIOS pili çıkartıp 1.150V denedim görüntü geliyor şu anda, yetersiz olduğunu başka nereden anlayacağız o zaman?

Overclocktaki mantık voltajı tam ayarlamak değil mi?
1.100V vermiştim görüntü gelmemişti sisteme BIOS pili çıkartıp 1.150V denedim görüntü geliyor şu anda, yetersiz olduğunu başka nereden anlayacağız o zaman?
Değerleri sıfırlayın, Ryzen Master yazılımını indirin ve game mode profilindeki voltaj değerlerine bakın. Size bir fikir verecektir.

Değerleri sıfırlayın, Ryzen Master yazılımını indirin ve game mode profilindeki voltaj değerlerine bakın. Size bir fikir verecektir.
4.0 GHz olarak kalsın mı yani sadece Voltage seçeneğini mi Auto yapayım, yoksa Overclock’u da kaldırayım mı?
Ryzen Master ile bakmak için.
Böyle bir şeyin olma ihtimali var mı?
142 derece olmuş işlemci bir ara öyle gözüküyor programda.

1321.jpg

Hocam Ryzen Master Game Mode menüsü bu şekilde 1.1875 Voltage mi yapmam gerekiyor orada öyle yazıyor.

3412.jpg

@Shimada Sensei

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 348206

Sistem boşta fazla voltaj harcamaz. Hem overclock sistem yükteyken anlam kazanır boşta hiçbir anlam ifade etmez. Stabilite testleri işte bu yüzden var. Yani demem o ki sistemin sorunsuz açılsa bile stabil değil. Çekirdek voltajını yükseltmen veya saat hızını düşürmen lazım.

Sistem boşta fazla voltaj harcamaz. Hem overclock sistem yükteyken anlam kazanır boşta hiçbir anlam ifade etmez. Stabilite testleri işte bu yüzden var. Yani demem o ki sistemin sorunsuz açılsa bile stabil değil. Çekirdek voltajını yükseltmen veya saat hızını düşürmen lazım.
1.100V’da sistem çalışmadığına göre, 1.150V’da sistem çalıştığına ama donma sıkıntısı olduğuna göre, ideal Voltaj ne kadardır tahmini olarak?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı