R5 2600X sıcaklık boştayken çok yüksek

Gaming Gecesinde sattıkları RX590'dan nasibimi aldım bende.

Hazır sistem alacaksanız Technopat'ın sistemlerine bakın, evet pahalı ama adam akıllı bir sistem en azından. Fiyattan kısalım diye Gamepower, James Donkey gibi çöp markalar kullanılmıyor.

Sorun yaşadınız mı aldığınız kartla?

Sattıkları Ryzen işlemcileri kutusu ile bile yollamıyorlarmış. Çin'den alıyorlarsa demek ki...

Pek şaşırmadım. Fiyattan kısmak için gene abuk sabuk parçaları kullanmışlar. Ondan sonra R5 2600X ısınma sorunu, Zotac 1660 Isınma sorunu, Apacer SSD yavaşlama sorunu diye millet etrafta geziyor. Sponsorlardan tonla para kazanan o, mağdur olan siz oluyorsunuz. Yük altında 85 derecelere kadar çıkan bir ekran kartını sırf testlerde ısınmasın diye kasanın kapağını açık kullanıp ekran kartı 73 derece çok serin diyen bir adam. Hocam 4.000 TL vermişsiniz paranızı çöpe atmayın ne olur. Ben kendi imzamdaki sistemi tam 3550 TL gibi bir fiyata topladım. İndirim bekleyerek parça parça toplamak her zaman en iyisi.

Gaming Gecesinde sattıkları RX590'dan nasibimi aldım bende.

Hazır sistem alacaksanız Technopat'ın sistemlerine bakın, evet pahalı ama adam akıllı bir sistem en azından. Fiyattan kısalım diye Gamepower, James Donkey gibi çöp markalar kullanılmıyor.
Gamepowera ben de karsiyim. O yuzden kasayi Corsair Carbide Spec-Delta yaparak aldim.

Sattıkları Ryzen işlemcileri kutusu ile bile yollamıyorlarmış. Çin'den alıyorlarsa demek ki...
Yaşadım. 80 Derece kart sıcaklığı, 2400 RPM dönen fanlar ve RS6, PUBG gibi oyunlarda %100 yük altında 1 saat oynadığınız zaman Wattman hatası. AMD'ye bir şans verdik çekmediğimiz çile kalmadı. İşlemci konusunda iyi ama ekran kartı konusunda hala kötü.

Hocam bir de MSI Afterburner ile bakar mısınız? Programı açınça alt kısımda grafiksel olarak CPU sıcaklığına bakın. Değerler anormal. Soğutucu montajını tekrar yapın.

Onu diğer sitelerde yapıyor hocam, kutusuz olanlar daha ucuz oluyor hatta Tray diye geçiyor onların ismi. İşlemcileri tepsi şeklinde satın alıyorlar daha ucuza satmak için. Kutulu 600 ise Tray 400 oluyor.
download.jpg

Yaşadım. 80 Derece kart sıcaklığı, 2400 RPM dönen fanlar ve RS6, PUBG gibi oyunlarda %100 yük altında 1 saat oynadığınız zaman Wattman hatası. AMD'ye bir şans verdik çekmediğimiz çile kalmadı. İşlemci konusunda iyi ama ekran kartı konusunda hala kötü.

Hocam bence sorununuz AMD ile değil incehesap ile olsun. Bende R9 380X kullanıyorum. Çok ısınıyor dediğiniz gibi lakin RX kartlarda böyle bir kronik sorun olduğunu sanmıyorum. Özellikle o kadar ısındığını.
Onu diğer sitelerde yapıyor hocam, kutusuz olanlar daha ucuz oluyor hatta Tray diye geçiyor onların ismi. İşlemcileri tepsi şeklinde satın alıyorlar daha ucuza satmak için. Kutulu 600 ise Tray 400 oluyor.Eki Görüntüle 473006

Ben şahsen tercih etmem böyle bir şeyi. Kutusunda olsun, temiz olsun. Ucuz etin yahnisi yavan olur diye bir söz söylemişler, çok iyi söylemişler.

Gamepowera ben de karsiyim. O yuzden kasayi Corsair Carbide Spec-Delta yaparak aldim.
En iyi F/P kasalardan birini almışsınız. Bende Corsair Carbide Spec Delta 05 var.

Hocam bence sorununuz AMD ile değil incehesap ile olsun. Bende R9 380X kullanıyorum. Çok ısınıyor dediğiniz gibi lakin RX kartlarda böyle bir kronik sorun olduğunu sanmıyorum. Özellikle o kadar ısındığını.
Hocam resmini atarım birazdan

Ben şahsen tercih etmem böyle bir şeyi. Kutusunda olsun, temiz olsun. Ucuz etin yahnisi yavan olur diye bir söz söylemişler, çok iyi söylemişler.
Hocam işlemci gene aynı işlemci, tek fark birinin kutusu var diğerinin yok. Sizde işlemci fanı vardır mesela siz sadece işlemci değiştireceksiniz, tray olan 550 kutulu olan 700 mesela. 550'yi almak daha mantıklı fanınız var çünkü.

Watch Dogs oynarken çektiğim bir görüntü. Ekran kartı fanı 2232 RPM'de ama bu düşük hali tabii, 2500'lere kadar çıkıyor rahatsız edici bir ses duyuyorum oynarken. Oyunun 15. dakikalarında felan çekmiştim bu görüntüyü daha 30. dakikalarda 80 derecelere dayanıyor. Kartın çektiği güçe bakın bir.
7a73d0af-ebf0-4d2d-bf4b-b79f379753cd.jpg

Bu The Crew oyunundan. Burda işlemci baya coştu 79 derecelere kadar çıktı. Ama bunun sebebinin kıytırık termal macun olduğunu düşünüyorum normalde bu değerlere asla çıkmıyor 70'lerde takılıyor. Oyunda biraz zorladı işlemciyi tabii.
75513556_547668019136431_2967647514762674176_n.jpg

En iyi F/P kasalardan birini almışsınız. Bende Corsair Carbide Spec Delta 05 var.

Hocam resmini atarım birazdan

Hocam işlemci gene aynı işlemci, tek fark birinin kutusu var diğerinin yok. Sizde işlemci fanı vardır mesela siz sadece işlemci değiştireceksiniz, tray olan 550 kutulu olan 700 mesela. 550'yi almak daha mantıklı fanınız var çünkü.

Watch Dogs oynarken çektiğim bir görüntü. Ekran kartı fanı 2232 RPM'de ama bu düşük hali tabii, 2500'lere kadar çıkıyor rahatsız edici bir ses duyuyorum oynarken. Oyunun 15. dakikalarında felan çekmiştim bu görüntüyü daha 30. dakikalarda 80 derecelere dayanıyor. Kartın çektiği güçe bakın bir.Eki Görüntüle 473009

Dediğiniz gibi AMD işlemcide kendini çok iyi bir seviyeye taşıdı lakin ekran kartında hala sorunları mevcut. En basitinden birkaç gün önce gelen Radeon Adrenaline 2020 Edition güncellemesini gördüğümde çok sevinmiştim. Çünkü halihazır da olan yazılımını zaten sevmiyordum. Arayüz değiştiğini duyunca mutlu olup, bir heves yükledim ve yüklediğimden beri sorunlar yaşıyorum. FPS düşmeleri, droplar, çökmeler. Hal böyle olunca eski sürüme döndüm tekrar. Kötünün iyisi.

Dediğiniz gibi AMD işlemcide kendini çok iyi bir seviyeye taşıdı lakin ekran kartında hala sorunları mevcut. En basitinden birkaç gün önce gelen Radeon Adrenaline 2020 Edition güncellemesini gördüğümde çok sevinmiştim. Çünkü halihazır da olan yazılımını zaten sevmiyordum. Arayüz değiştiğini duyunca mutlu olup, bir heves yükledim ve yüklediğimden beri sorunlar yaşıyorum. FPS düşmeleri, droplar, çökmeler. Hal böyle olunca eski sürüme döndüm tekrar. Kötünün iyisi.
İşte bu yüzden AMD ekran kartlarını hiçbiryerde önermiyorum ben. Sonrada fanboy oluyoruz sözde. Hayatında AMD ekran kartı kullanmayıp sırf fazla FPS veriyor diye ölümüne savunanlar fanboy değil zaten dimi. Bütün olay fazla FPS vereni almak zaten kart ısınıyormuş 120 derece oluyormuş kimin umrunda fazla FPS veriyorsa basacaksın parayı, böyle düşünüyor bu tipler. En basitinden wattman hatası çoğu kullanıcıda var bende bile vardı yolladım kartı. İade olduğu an 1660 Super'e basıcam parayı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı