R5 2600X sistem aniden yeniden başladı

nevale31

Hectopat
Yer
Saratov
Arkadaşlar; ETS2 oynadım, çıktım, sonra ekran durduk yere gitmeye başladı, siyah ekran sonra tekrar geldi, tekrar gitti, tekrar geldi. En sonunda PC yeniden başladı, ben de yeniden başladıktan sonra kapattım. 3 dakika dinlendireyim dedim, fişi falan çektim, sonra prizi taktım monitörün ışığı yanıp sönmeye başladı, yani gidip geliyordu. Bilgisayarı yine kapattım, bu sefer prizi başka bir yere tek başına taktım (Akım korumalı prizi normal 3'lü priz ile kullanıyorum.), sorun yok gibi. Şimdi sorunun neyden olduğunu öğrenmek için ekran kartına test uygulayacağım. OCCT ile 2 dakika boyunca test yaptım, bir sorun çıkmadı. Şimdi birkaç oyun gireceğim, bakalım olacak mı. Prizden olduğunu düşünüyorum çünkü akım korumalıyı taktığım 3'lü prizi çıkarıp başka bir yere takınca o monitörün sağ köşesinde gidip gelen ışık söndü.

Yazım hatası yaptıysam kusura bakmayın, 3 kez gözden geçirdim yazımı.

1.PNG

Açıkçası OCTT verilerine güvenmiyorum. Sıfır sistemlerde bile 5000-6000 hata diye sayıkladığı oluyor sunduğu elle tutulur bir veri de yok.

Ekran gidip geldikten sonra sistem otomatik olarak yeniden başladıysa garip. Direkt olarak prizin etkisi bu şekilde olur mu emin değilim bana daha çok donanımsal sorun gibi geldi. PSU veya anakart kapasitörleriyle alakalı olabilir tabii prizde çok fazla dalgalı voltaj varsa bu da etken olabilir ama masaüstünde sana böyle yansıtır mı emin değilim. Voltaj korumalı anakart kullandığım için tecrübe etmedim.

Farklı prize takmışsın madem bir süre böyle devam et aynı sorun tekrarlanmazsa iyi ancak tekrarlanırsa memtest ile RAM'leri test etmeni ve kasayı açıp anakart üzerindeki kapasitörleri kontrol etmeni öneririm. Eğer bombeli olanlar varsa sorunun kaynağı budur. Yoksa PSU da olabilir.

Açıkçası OCTT verilerine güvenmiyorum. Sıfır sistemlerde bile 5000-6000 hata diye sayıkladığı oluyor sunduğu elle tutulur bir veri de yok.

Ekran gidip geldikten sonra sistem otomatik olarak yeniden başladıysa garip. Direkt olarak prizin etkisi bu şekilde olur mu emin değilim bana daha çok donanımsal sorun gibi geldi. PSU veya anakart kapasitörleriyle alakalı olabilir tabii prizde çok fazla dalgalı voltaj varsa bu da etken olabilir ama masaüstünde sana böyle yansıtır mı emin değilim. Voltaj korumalı anakart kullandığım için tecrübe etmedim.

Farklı prize takmışsın madem bir süre böyle devam et aynı sorun tekrarlanmazsa iyi ancak tekrarlanırsa memtest ile RAM'leri test etmeni ve kasayı açıp anakart üzerindeki kapasitörleri kontrol etmeni öneririm. Eğer bombeli olanlar varsa sorunun kaynağı budur. Yoksa PSU da olabilir.
Tekrarlanmadı 3'lü priz sorunlu sanırsam, akım korumalı prizi tek başına taktıktan sonra bir kaç saat boyunca CS:GO oynadım sonra 2 saat Sea Of Thieves oynadım birazcık Dying Light oynadım sorun olmadı, demin yine ETS2 girdim yine sorun yoktu, yük altında sorun belirmedi, tekrar yaparsa yazarım şimdilik sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı