R5 2600X sistemde Windows 11'e geçkikten sonra oyunlarda FPS düşüyor

Spartan42

Centipat
Daha fazla  
RAM
8
SSD veya HDD modeli
samsung galaxy 970 evo plus
Ekran kartı
rx 6600
Anakart
b450 m a pro max
İşlemci
ryzen 5 2600x
Bende işlemci olarak Ryzen 5 2600X var ekran kartım ise RX 6600 Sapphire ve Windows 11 yüklediğimden beri aşırı pişmanım. Eski bilgisayarımda Windows 10 efsaneydi fakat şimdi geçtiğim Windows yüklediğim günden beri oyunlarda çökmeler, kasmalar, oyunda durduk yere atılmalar, Alt Tab attığımda sistemin kendine gelememesi, vs. gibi birçok sorun yaşadım. Sistemi daha yeni topladım ve açıkçası Windows 10'a geçmek istiyorum. Acaba sorun gerçekten işletim sisteminde mi bilmiyorum bilenler yardımcı olursa sevinirim iyi günler.

Ben 11'de dediğin sorunları yaşamadım ama güvenemediğim için 10'un yanında ikinci sistem olarak sıfırdan kurmuştum 11'i.

1-2 aydır ana işletim sistemim olarak kullanıyorum sorun yok. Şans vermek istiyorsan sıfırdan kurulum deneyebilirsin.

Ben 4 kez denedim Windows 11'i fakat basit ama sıkıcı şeyler ile karşılaştım 2 kez sistem durduk yere boşta masaüstünde dondu mesela. Her şey sağlam Windows 10 da olmuyor mesela Ryzen 5 5500, 16 GB 3200 RAM ve GTX 1660 Super destekleyen sistem olduğu halde. Evet genel anlamda menüler vs hızlı ama stabilite sorunları var. Mesela HDD de yüklü oyunlarda ben arka planda MP3 dinliyorum musicbee programından Warzone oyununu açıyorum misal play e basıyorum seste takılma yapıyor müzikte. Niye aynı HDD'den kullanıyor diye müzik klasörü de aynı HDD de ama Windows 10 da bunu yapmıyor mesela! Oyunu kapatıyorum quit Game diyorum yine aynı şeyi yapıyor takılma oluyor. Temiz de yüklesen pis de yüklesen ki yüklemem ben yükseltme ile yok yani. HDD sevmiyor sistem.

Ek olarak sistemi yeniden başlatmak istediğim zaman uzun sürüyor nedense? SSD var Samsung disk süper durumda ama yeniden başlatma çok yavaş, hatta ne ilginç ki kapanma süresi bile Windows 10'a göre yavaş.
Bir tek açılış olması gerektiği gibi hızlı.
Büyük güncelleme gelmesini bekliyorum ama bir yandan da düzelecek mi bunlar bilmiyorum? Yenilikler vs deniyor ama fix neler yapıldı bilmiyorum.

Bazı şeyleri bazı kişilerin görmemesi kaşılaşmaması da normal.
Mesela HDD kullanmayan da çok. Ben 5 disk kullanıyorum 3 SSD 2 HDD şimdi kimisi var tek SSD ile sistem kullanıyor. Hali ile aynı değiliz.
Veya MP3 dinleyen kaç kişi var? Millet Spotify YouTube Music stream takılıyor ama ben eski kafa olarak MP3 koleksiyonu dinliyorum. Yani şimdi arka planda müzik performansı aynı değil ve ne hikmet ise W11 de ses de sanki kaliteli değil gibi bilemedim.
Mesela Media Player var W11 de dedim kurayım bunu Full bozuk yani. Klasörleri gösterdim falan yok kilitleniyor kapanıyor Full sorunlu. Adamlar yapmamış programı bitirmemiş.

Benim için FPS de hiç fark olmadı ne kazanç ne de düşüş. Ancak üstteki şeyler benim canımı sıkıyor.
Boşta sistem kilitlenmesi 2 kez oldu en son yüklediğimde olmamıştı ama zaten daha önce olduğunda ise 15 gün ara ile olmuştu.

Windows 10 şu an bende 10/10 mükemmel çalışıyor. En ufak bir sıkıntı yok.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı