R5 2600X sisteme 600 TL RAM önerisi

Jon Sino

Kilopat
Selamlar dostlar bu ay yeni sistem topladım ve ilk günden itibaren mavi ekran sorunları yaşıyordum. Test sonuçları doğrultusunda RAM'ın arızalı olduğunu öğrendim.
RAM'ı iade edip parasını aldım. Fakat RAM sorunlu olmasına rağmen 3600MHz'de çok güzel FPS değerleri veriyordu. Şimdi 600TL bütçem var ve iade ettiğim RAM'dan 2 tane alabilir ya da allta ki Dual Channel RAM'ı direk alabilirim. Tavsiye de bulunabilir misiniz?

GSKILL 8GB Ripjaws V Siyah 3600MHz CL18 DDR4 Single Kit Ram | ITOPYA < iade ettiğim RAM

Sistem:
MSI B450M'a Pro Max (OC 4133)
Ryzen 5 2600X.

Son düzenleyen: Moderatör:

veya 2x

Ayrıca şunu da öneririm, kendim de kullanıyorum çok başarılı. Crucial RAM konusunda iyidir. Micron E-Die kullanılıyor bu RAM'lerde, overclock yapacaksanız yüksek frekanslara çıkabilirsiniz. Samsung B-Die çip kadar iyi olmasa da ondan önce tercih edilebilecek bir çip. Ama overclock ile işiniz yoksa üsttekileri tercih edebilirsiniz.
Bütçeyi aşıyorsa üstteki RAM'ler de üzmeyecektir.

Edit: Bu arada, Samsung B-Die çipleri en üstte önerdiğim Corsair Vengeance RAM'de bulunabiliyormuş ama sormak gerekliymiş satıcıya. Garanti değilmiş yani.

Son düzenleme:
2 tane bundan alın fiyatına göre çok iyi.

Direk 2 tane bundan almak daha mantıklı değil mi?
@Kemânkeş- @EgeN7 @The Man From E.A.R.T.H.
Bir de bu RAM'ları AMD sistemlerle uyumlu olduğu için düşünmüştüm. Kötü mü bu RAM'lar?

Flare X kötü bir seri değil tabii ki ancak aynı fiyata Corsair, Kingston, Crucial gibi markalar da var bence onlardan birini tercih edin. AMD sistemleri bu tür marka/modellerle çalıştırabilenler daha çok. Corsair ile çalıştığından eminim, arkadaşlarım kullanıyordu.
Bana kalırsa Corsair Vengeance 3200 CL16 alıp devam edebilirsiniz.

Direk 2 tane bundan almak daha mantıklı değil mi?
@Kemânkeş- @EgeN7 @The Man From E.A.R.T.H.
Bir de bu RAM'ları AMD sistemlerle uyumlu olduğu için düşünmüştüm. Kötü mü bu RAM'lar?
Benim attığımın CL değeri daha iyi ötekinin MHz si iyi sen bilirsin ikisi de olur.

Arkadaşlar son olarak illa anakartımızın desteklediği RAM'ları mı almak zorundayız? Çok sorun yaşatır mı listede olmayanları almak

Bu uyumluluk listeleri eski ve tamamlanmamış oluyor genelde. Listede olan bir RAM daha garanti olur ancak listede yok diye iyi bir RAM'i almamazlık etmeyin derim. Tahminimce çalışacaktır, en kötü geri verirsiniz.

Mesela forumda bir konuda arkadaş TUF B450 PRO ile G.Skill Sniper X kullanıyordu. Uyumluluk listesinde yoktu bu RAM'ler ve ikisinin aynı anda çalışmadığını söyledi. Sadece biri çalışıyordu. Uzun uğraşlar sonucu, sorunun BIOS ile alakalı olduğunu öğrendi, BIOS pilini çıkardı, tekrar taktı BIOS sıfırlandı ve RAM'leri listede olmamasına rağmen sorunsuz çalıştı.

Geri
Yukarı