R5 2600X ve 2060S sistemde CS:GO'da FPS Drop

İşletim sistemi
Windows 10

ensberk

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Sorun şu ki oyunda anlık drop ve donmalar alıyorum. Oyun akıcı değil. Yayıncıları vs. izlediğimde oyunun yağ gibi olduğunu gözlemliyorum. Nvidia denetim masası ayarlarını ve CS:GO ayarlarını olması gerektiği gibi performans ve düşük ayarlarda tutuyorum fakat aynı.

Sistem :
- Asus Rog Strix B450-F Gaming
- Asus Rog Strix 2060 Super
- AMD Ryzen 5 2600x
- Adata XPG Spectrix m.2 512 GB ( 3500Okuma/3200Yazma )
- Corsair Dominator 8GBx2 3200 Mhz
- Corsair RM750 80+ Gold Full Modular PSU
- ASUS VG248QE 144Hz Monitör
- Windows 10 Pro Lisans

Şimdi anlamadığım sorun böyle uyumlu bir sistemde niye böyle bir drop alıyorum. Spray atarken, flash bombası patladığında vs donmalar oluyor. Bencmark vs gibi testler yaptığımda sistemim çok iyi olduğu gözüküyor. Konu ile ilgili yorumlarınızı ve desteğinizi bekliyorum. Ayrıca ısınma testi yaptığımda 65 Derece'nin üstünü görmedim.

Sadece CS:GO mu yoksa başka oyunlarda da yapıyor mu? Mesela yüklüyse Rainbow, Apex Legends veya hikaye bazlı diğer oyunlarda durum nasıl?

Düşük bir ihtimal ancak arkadaşın da dediği gibi driverların güncelliğinden emin olun. Güncelse, baktınız yapacak bir şey yok en iyisi siz DDU ile driverları kaldırıp tekrar yükleyin başka seçenek kalmazsa.

Ek olarak bazen öyle ayarlar oluyor ki performans arttırmaları gereken nvidia ayarları gibi veya herhangi yaptığınız bir ayar tam tersi performans düşürüyor. Örnek olarak ben her oyunda Nvidia denetim masası > 3D > programa özel ayarlara girip her oyun için ekran kartı güç yönetimini maksimum performans yapıyordum. Meğer bu ayar gerekli değilmiş, zaten güncel oyunlarda ekran kartı kullanımı %90'ın üzerinde oluyor, gerekmedikçe ekran kartını bu kadar hızlı saatlerde çalıştırmaya gerek yok. Ama öyle durumlar oluyor ki mesela Minecraft oynuyorsunuz, işte Minecraft gibi oyunlarda ihtiyacınız olabiliyor maksimum performans ayarına. Böylelikle ekran kartı kullanımını arttırıyorsunuz, üst seviye ekran kartlarında bu tarz oyunlarda düşük GPU kullanımı durumlarının önüne geçmek için.

Bana driver sorunu gibi geldi ancak SSD bile yapıyor olabilir bu donmaları. Elinizdeki SSD'yi tam olarak bilmiyorum. HWiNFO veya HWMONITOR (tercihen hwinfo) indirip bu programlar açıkken drop yaşadığınız oyunlara girip bir süre oynadıktan sonra bu programlardan anakart ve SSD sıcaklıklarına bir bakabilir misiniz? Mesela SSD'nin sıcaklığı uçuyor olabilir, belki de arızalıdır.

Sonuç olarak,

• 2 programdan birini açıp arkaplana alıp oyunu oynayın, SSD ve anakart sıcaklıklarını paylaşın.
  • Nvidia denetim masası ayarlarınızı ve hangi Windows güç planını kullandığınızı paylaşabilirsiniz.
  • Başka hangi oyunlarda yapıyor?
  • Yapacak bir şey kalmazsa DDU ile ekran kartı driverını silip tekrar yükleyin, güvenli modda.
Ek olarak şunları yapmışsınızdır ancak yine de paylaşayım,
  • Arama yerine "Yakalamalar" yapıp Oyun DVR'ı kapatın.
  • Geforce Experience varsa onu açıp Nvidia Share, Shadowplay veya Freestyle isimli bir seçenek vardı onu kapatın belki bir ihtimal yardımcı olur.

Son düzenleme:
Bu sorun PUBG'dede var. Pek hikaye oyunu oynamıyorum. Sadece Witcher 3'ü oynadım. Ondada vardı drop sorunu. Isılarla ilgili sorun yok. Driverlarım güncel ama DDU driverları tekrardan kurmayı düşünüyorum. Daha önce format attığımdada bu sorun vardı. Formatı atma sebebimde buydu hatta. Isıyla ilgili Anakart 45 Derece, SSD 75-80 arası. Ayarlarla ilgili çok araştırma yaptım ve çok tercih edilenleri yaptım.

Bu sorun PUBG'dede var. Pek hikaye oyunu oynamıyorum. Sadece Witcher 3'ü oynadım. Ondada vardı drop sorunu. Isılarla ilgili sorun yok. Driverlarım güncel ama DDU driverları tekrardan kurmayı düşünüyorum. Daha önce format attığımdada bu sorun vardı. Formatı atma sebebimde buydu hatta. Isıyla ilgili Anakart 45 Derece, SSD 75-80 arası. Ayarlarla ilgili çok araştırma yaptım ve çok tercih edilenleri yaptım.

75 80 derece SSD mi? Hocam sorun bu o zaman. Çok değil mi? Program mı yanlış gösteriyor acaba. Kendi programı açıkken de deneyin derim. Onun yanında hwinfo ve hwmonitorun ikisi de açık olsun. Belki programlardan biri yanlış gösteriyor.

SSD fazla ısınmış gibime geldi.
Termal macun yenileyin.
MX4 ile yenileyebilirsiniz.
SSD m.2 şeklinde ve hiç termal macun değişmedim.
75 80 derece SSD mi? Hocam sorun bu o zaman. Çok değil mi? Program mı yanlış gösteriyor acaba. Kendi programı açıkken de deneyin derim. Onun yanında hwinfo ve hwmonitorun ikisi de açık olsun. Belki programlardan biri yanlış gösteriyor.
İki programdanda baktım aynı.

DDU ile kaldırmak kalıyor geriye.
Ama 75 80 derece fazla. M.2 SSD'ler genelde sıcak çalışır ama bu çok fazla gibi.

SSD'yi ne zaman aldınız? Buna göre macun değişimi gerekir belki ama çok da duymadım yeni SSD'de macun değişimini.

Sizdeki SSD bu modelse şu konuda 70 75 dereceler normal gibi duruyor. RGB'yi kapatınca daha da düşmüş.

DDU ile deneyin veya SSD sıcaklığıyla ilgili gibi duruyor.

DDU ile kaldırmak kalıyor geriye.
Ama 75 80 derece fazla. M.2 SSD'ler genelde sıcak çalışır ama bu çok fazla gibi.

SSD'yi ne zaman aldınız? Buna göre macun değişimi gerekir belki ama çok da duymadım yeni SSD'de macun değişimini.

Sizdeki SSD bu modelde şu konuda 70 75 dereceler normal gibi duruyor. RGB'yi kapatınca daha da düşmüş.

DDU ile deneyin veya SSD sıcaklığıyla ilgili gibi duruyor.

SSD'yi alalı tam 1.5 sene oldu. Fakat ısılarla ilgili attığınız konuda normal söyleniyor RGB kapatmayı deneyeceğim.
@EgeN7 denetim masası ve güç ayarları bu şekilde. Güç ayarlarını performans çekebilirim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    29 KB · Görüntüleme: 53
  • 2.png
    2.png
    28,9 KB · Görüntüleme: 48
  • 3.png
    3.png
    20,8 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:

Geri