[Alındı] Adata XPG Spectrix S40G 512 GB

Selamlar. SSD incelemesi nasıl yapılır tam bilmiyorum ama yaşadığın deneyimlerimi aktarmak isterim. Amazon TR üzerinden 600 TL gibi bir fiyata aldım. Faizsiz 6 taksit seçeneği ile aldım. Ödemesi aylık 100 TL.
Bu ürün ile RGB ışıklandırması açık iken yaptığım hız testi;

Ekran Alıntısı0.PNG

Daha sonra RGB kapatıp bir daha test yaptım. Bu da onun sonuçları;

asdd3.PNG

Kasamın içerisinde hiçbir fan çalışmıyor. Hatta işlemci fanı bile işlemci 50 dereceye gelmeden önce çalışmayacak şekilde ayarlı.
Alırken intertte okuduğum yorumlar beni çok korkutmuştu. Yok 8 saatte sağlık %90'a düştü, yok RGB açıkken kendini frenliyor. Bir sürü dedikodu vardı. Ürün gelmeden iade etmek üzereydim ama bir şans vermek istedim. 33 saatlik aktif kullanım sonunda hala sağlığım %100 henüz düşme olmadı.

Kendini frenleme konusunda ise SSD 70 derecenin üzerine çıktığında hızını biraz düşürüyor. Kullanım esnasında fark edemedim ben böyle bir şeyi ama sentetik işkence testlerinde belli oluyor.

İnsanların hız düşmesine neden bu kadar takıldığını anlamadım. Ben hiçbir testte en sıcak halindeyken bile 2000 MB okuma 1300-1400 MB yazma hızının altında değer görmedim. Dediğim kasa kapağı kapalı ve hiçbir fan çalışmaz iken olabilecek en kötü senaryolarda bile belirli bir hızın altına düşmüyor. Millet 3500 diye aldık 2000 çıktı boşuna mı para ödedik buna diyor ama inanın onlar ya bu ürüne sahip değiller ya da çok kasıyorlar kendilerini. Bazı yerlerde o SSD'yi alma deyip SATA SSD önerileri falan gördüm. Benim gözlemlediğim kadarı ile en rezil şartlarda bile SATA SSD'lerden daha hızlı bir SSD.

Benim ilk görüşlerim SSD konusunda çok olumlu. Fiyat olarak çok uygun, çok hızlı ve çok şık bir SSD.

Ürün ile ilgili merak ettiğiniz sorular var ise elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Hocam RGB'nin kapalı veya açık olması neyi değiştiriyor ki gözle görülür bir hız farkı oluyor ?
Üzerinde olan RGB panel çalıştıkça ısınıyor, bu da M.2'nin ısınmasına neden oluyor. Isı farklarını görebilirsiniz.

Hocam RGB'nin kapalı veya açık olması neyi değiştiriyor ki gözle görülür bir hız farkı oluyor ?
Ürünün üzerinde aktif bir soğutma yok. Sata SSD'lere karşın oldukça yüksek hızlara çıktıkları için haliyle biraz ısınıyorlar. İşlemciler gibi bir ısının üzerinde çıktığında sağlıklarını korumaları için ya soğutmaları ya da biraz yavaşlamaları gerekiyor. Üründe RGB ışıklandırmayı açınca ledlerden dolayı daha çok ısı oluşuyor. Isınınca da kendini yavaşlatıyor ama inanın yavaşlamış hali bile Sata SSD'lerden daha hızlı. Samsung 850 Evo SSD'den geçtim. Ben şimdilik baya memnunum.
Üzerinde olan RGB panel çalıştıkça ısınıyor, bu da M.2'nin ısınmasına neden oluyor. Isı farklarını görebilirsiniz.
Kasamda hiçbir fanı çalıştırmadığım için benim sonuçlarım çok örnek oluşturmayabilir. Doğru düzgün kasa içi havalandırması olan birisi benden daha iyi sonuçlar elde eder.

Ürünün firmware güncellemesini yaptınız mı Adata SSD Toolbox üzerinden? Ben bir türlü güncelleyemiyorum, sistem görmüyor diski.

Kasanızda fanlar çalışırken umarım daha düşük bir sıcaklık değeri elde ediyorsunuzdur. Uzun vadede 75 derece sıcaklık sorun çıkarabilir.

xpg.jpg

Ürünün firmware güncellemesini yaptınız mı Adata SSD Toolbox üzerinden? Ben bir türlü güncelleyemiyorum, sistem görmüyor diski.
Sanırım güncellemek için Windows kurulu olmaması gerekiyor diskte.
Kasanızda fanlar çalışırken umarım daha düşük bir sıcaklık değeri elde ediyorsunuzdur. Uzun vadede 75 derece sıcaklık sorun çıkarabilir.

Eki Görüntüle 544250
70 dereceye kadar vaat ettiği hızı verebiliyor. Eğer 70 dereceyi geçerse hızını düşürüyor. Bir de diğer görsele bakarsanız ışıklandırmayı kapattığımda 68 derecede kalmıştı. Yani güveli ve hızlı aralık içerisinde.
@helvaci Bir de bu SSD'yi işlemci mantığı işe düşünmek lazım. İşlemcilerimiz boştayken ne kadar ısınır, oyun oynarken ne kadar ısınır bir de Prime 95 gibi işkence testlerinde ne kadar ısınır? İşkence testlerinde gördüğümüz ısıları günlük hayatta pek görmeyiz. Ben oyun oynarken vs. hiç 70 dereceyi geçmedi daha SSD. Youtube, twitch, discord falan normal kullanımda 40 derece civarı çalışıyor.
asdasdasdasd.jpg

Son düzenleme:
Aynı SSD'yi kullanıyorum. RGB ışıklandırmayı nasıl kapatabilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı