R5 2600x ve GTX 1060 6GB'lı Sistem Tavsiyesi

@Bombed Kasa hava sirkülasyonu iyi bir kasa almanızı öneririm. Bende aynı kasanın RGB olmayanı var ve GTX 1060 olmasına rağmen ısınıyor. Bu arada RX 590 çok ısınan bir ekran kartı değil en fazla %5 daha fazla ısınır. Kesinlikle öneririm o ekran kartını ya da RTX 2060'ı alın.
Hem masterbox lite 5 hem de 1060 kullanıcı olarak bana 590 ı tavsiye edebiliyorsanız bu tavsiyenizi kulak ardı etmek saçma olur :) teşekkür ederim.

ssd konusunda haklısın aslında teşekkür ederim. RX 590 da ısınma problemi olduğunu duydum kasamın hava sirkülasyonu pek de iyi olmadığı için aklım 1060 a kaydı.

Uzay montajı pek sağlıklı bulmuyorum bileşenlerin ömrü açısından, teşekkürler ederim.

Değindiğin tüm detaylarla tekrar gözden geçirmeye karar verdim teşekkür ederim ama 2600x kullanmayı istiyorum işlemci olarak x470 kartı ise 2. nesil amd ler ile uyum sağladığı için istemiştim.
B450 ilede 2 . Nesil ryzen kullanılıyor zaten 2. Nesil için b450 ve x470 çıktı
2600x ile 2600 arasındaki fiyat farkına değmez alacağın performans zaten 2600ün o.c yapılmış halidir 2600x
200 ordan 500 anakarttan 500 ramlerden derken ekran kartına daha iyi yatırım yaparsın

• 2600 1200tl
  • Asus b450m k 500tl
  • Rtx 2060 2600tl
  • 3000mhz ddr4 Corsair 330tl
  • WD Blue 1 TB HDD 7200rpm 270tl
  • Silverstone esential 650w 330tl
  • Phanteks p300 400tl
Ssd sonra ekleyebilirsiniz. Fiyat fazlaysa RX 590 Sapphire Radeon nitro modelini alıp ram 2 tane alabilirsiniz. Bunlar piyasa fiyatları, bunların üstünde almak fazladan para vermek olur. Masterbox liste 5 kronik ısı sorunları var almayın. Son olarak 590larda xfx modelinde biraz ısı sorunu var. O modeli önermiyorum.

• 2600 1200tl
  • Asus b450m k 500tl
  • Rtx 2060 2600tl
  • 3000mhz ddr4 Corsair 330tl
  • WD Blue 1 TB HDD 7200rpm 270tl
  • Silverstone esential 650w 330tl
  • Phanteks p300 400tl
Ssd sonra ekleyebilirsiniz. Fiyat fazlaysa RX 590 Sapphire Radeon nitro modelini alıp ram 2 tane alabilirsiniz. Bunlar piyasa fiyatları, bunların üstünde almak fazladan para vermek olur. Masterbox liste 5 kronik ısı sorunları var almayın. Son olarak 590larda xfx modelinde biraz ısı sorunu var. O modeli önermiyorum.
Sapphire 590 nitro modelinde de soğutma pek iyi değil diye biliyorum. 2600x konusunda neredeyse herkes 2600 ü tavsiye etti bu tavsiyene uyucam . Anakartı x470 istememin sebebi 2. Nesil işlemcilerle birlikte ssd nin gücünü hdd de de bir nebze gösterebilmesi içindi ama sanırım 400 tl kadar bi fiyat farkı yapmaya değmez. Teşekkür ederim tavsiyelerin için. Son bir soru gtx 1060 6gb gaming x modeli 2.200 küsüratlı olup rx 590 nitro 1.700 civarı olmasına rağmen nasıl daha iyi iş çıkarabiliyor bu kartların birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları nelerdir ? Tek bildiğim oyun performansı olarak rx590 daha iyi ama soğutma olarak 1060 önde , tekli çekirdekler kıyaslanırsa durum ne olur?

Arkadaşlar öncelikle söylemek istediğim her türlü tavsiyeye açık olduğumdur. Sonuçta el elden üstündür ve belki de yanlış düşündüğüm bazı noktalar vardır. Aklımdaki sistemi resimde belirttim fakat düşündüğümden daha pahalı oldu. Bu sistemin neresinden kısarak tadını bozmam bilemiyorum. Ve böyle bir sistemde sıvı soğutma kullanmamam çok büyük bir eksi midir ?

Eki Görüntüle 365451
Bu sistemde gtx 1060 kullanmışsınız.RTX 2060 kullanırsanız çok daha fazla performans elde edebilirsiniz.

Sapphire 590 nitro modelinde de soğutma pek iyi değil diye biliyorum. 2600x konusunda neredeyse herkes 2600 ü tavsiye etti bu tavsiyene uyucam . Anakartı x470 istememin sebebi 2. Nesil işlemcilerle birlikte ssd nin gücünü hdd de de bir nebze gösterebilmesi içindi ama sanırım 400 tl kadar bi fiyat farkı yapmaya değmez. Teşekkür ederim tavsiyelerin için. Son bir soru gtx 1060 6gb gaming x modeli 2.200 küsüratlı olup rx 590 nitro 1.700 civarı olmasına rağmen nasıl daha iyi iş çıkarabiliyor bu kartların birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları nelerdir ? Tek bildiğim oyun performansı olarak rx590 daha iyi ama soğutma olarak 1060 önde , tekli çekirdekler kıyaslanırsa durum ne olur?
Hocam 1060 normalde bu fiyatlara haketmiyor. Nvidia politikası de geç. Normalde 1800tl bandında olması lazım. Rx590 incelemelere bakarsanız (xfxsin değil Sapphire Radeon nitro modelininkilere.) Kartın 65 derece falan olduğunu görürsünüz. RX 590'larla birlikte ısınma sorunu da aşıldı.

@Bombed Pahalı olmasının sebebi Nvidia’nın politikasıdır. Oyun testlerini izlerseniz RX 590’ın fazla ısınmadığını görürsünüz. Artık AMD eskisi gibi ısınmıyor. İllaki Nvidia alacağım diyorsan RAM’leri RGB almayıp anakarttan kısarsan RTX 2060 alabilirsin.

AMD RX480 kullanıcısı olarak driver konusunda AMD'ye güvenmiyorum. Geçen aylarda Rainbow Six Siege'de oyun çöküyordu. En son forumlarda driver için update notes kısmında yazıyordu:
Bilinen hatalar: Rainbow Six Siege oynarken bir duvar patladığında, el bombası veya C4 ile bir yer patlatıldığında oyun çökebilir.
Çöküyordu da hiç istinasız. Üstelik bu opsiyonel (isteğe bağlı, beta kıvamında) update değildi.
Sonra bir yılı aşkın zamandır AMD driverı oyunlarda çöküyor ve RADEON WATMAN hatası veriyor. Millet ekran kartının vaoltajıyla oynayıp duruyor. Ben de İki ay aynı hataya tutuldum. Format attım bilgisayara düzelmedi. En son PSU'dan şüphelendim 650 TL'ye yeni PSU aldım nafile. Kendi kendine driver update ile düzeldi.
Geçen gün yeni çıkan normal update sürüm notlarında, bilinen hatalar kısmında:
Battlefield™ V players may experience character outlines stuck on screen after being revived.
Uninstalling Radeon Software may fail to remove Radeon Settings.
Custom settings in Radeon WattMan may sometimes fail to apply on Radeon RX Vega series graphics products.
Yazıyordu.
Şimdi bir düşün Battlefield 5, Rainbow Six Siege gibi en çok oynanan oyunlarda bile optimizasyonu beceremeyen bir firma için ne düşünürsün.
Her update notlarında bilinen hatalar kısmında Vega grafik kartlarında tonla sorun var, bilginize.
Kaynak:
Ekleme yapayım Relive ile video kaydı aldığımda kafasına göre bazen oyun içi sesleri kaydediyor. Çok nadiren düzgün kayıt alabiliyorum.

Son düzenleme:
@Bombed Pahalı olmasının sebebi Nvidia’nın politikasıdır. Oyun testlerini izlerseniz RX 590’ın fazla ısınmadığını görürsünüz. Artık AMD eskisi gibi ısınmıyor. İllaki Nvidia alacağım diyorsan RAM’leri RGB almayıp anakarttan kısarsan RTX 2060 alabilirsin.
AMD ekran kartlara soğuk bakıyorum ve benim içinde en mantıklısı sanırım diğer bileşenlerden kısıp rtx 2060 ı tercih etmek. Gelen tavsiyeler doğrultusunda ramleri kısıp kesinlikle rgb kullanmayıp fiyatı yükseltmemek , r5 2600x yerine 2600 tercih edip aynı şekide x470 yerine de b450 ana kart kullanmayı düşünüyorum. Bu şekilde 2060 a gerekli bütçeyi ayırabileceğimi düşünüyorum.Teşekkürler.

AMD ekran kartlara soğuk bakıyorum ve benim içinde en mantıklısı sanırım diğer bileşenlerden kısıp rtx 2060 ı tercih etmek. Gelen tavsiyeler doğrultusunda ramleri kısıp kesinlikle rgb kullanmayıp fiyatı yükseltmemek , r5 2600x yerine 2600 tercih edip aynı şekide x470 yerine de b450 ana kart kullanmayı düşünüyorum. Bu şekilde 2060 a gerekli bütçeyi ayırabileceğimi düşünüyorum.Teşekkürler.
Ram seçerken anakartın modelinin uyum listesinde olup olmadığına göre seçersen RAM uyumsuzluğundan oluşan işlemci performans düşmelerinin de önüne geçmiş olursun. Ne gariptir ki piyasadaki birçok RAM anakartların uyum listesinde yok. Özellikle RGB'liler. Kimse sistem toplarken dikkat etmediğinden Türkiye bu tür bellekler için pazar konumunda. Büyük ihtimalle firmalara karlılığı yüksek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı