R5 2600X ve RX 5600XT Sistem Aniden Kapanma Sorunu

ModEerf

Centipat
Öncelikle herkese selamlar. Sorunumu anlatmadan önce sistemimi paylaşayım.

AMD Radeon RX5600 XT 6 GB
AMD Ryzen 5 2600X AM4 3.6 - 4.2 GHz (stok soğutucu)
MSI B450 GAMING Plus Anakart
Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz RAM
Thermaltake 80+ 650W Güç Kaynağı (Güç kaynağım 500W idi ekran kartıyla birlikte güç kaynağını da değiştirmek zorunda kaldım henüz ekran kartı ve PSU 1 aylık.)
1TB WD HDD (sağlık: 100)
120GB SSD Kingston (sağlık: 97)
Casper 60Hz 21, 3' Monitör ( Monitörümde yalnıza VGA ve DVI çıktıları var dolayısıyla yeni ekran kartına VGA to HDMI donüştürücü ile takılı.)

Öncelikle bilgisayarda bütün sürücüler yüklü, BIOS Update'li. Böyle bir sistemde öncelikle yeterli performans alamıyorum. Örnegin CoD Warzone'da Max ayarlarda 80-90 FPS alabiliyorken CS:GO'da 125'i geçmiyordu ki CS ayarlarım en düşük grafik ve çözünürlükte (1024x768 4:3) Ek olarak AC Unity ve AC Syndicate oyunlarında da Ultra ayarlarda 50FPS civarı alıyorum gerçi optimizesi kötü oyunlar bunlar ama gene de bu kadar az beklmezdim.

Geçenlerde yaklaşık 1 saat boyunca AC Syndicate oynadım (bu 1 saatlik süre boyunca MSI Afterburner acık değildi dolayısıyla CPU vs. sıcaklık değerlerine bakamadım) ve bu 1 saatlik süre sonunda ekran birden karardı, kararmanın ardından kısa bir süre ekranda karıncalanmalar meydana geldi. Ve kulaklıga uzun süreli bir cızırtı sesi geldi. Eş zamanlı olarak klavye ve Mouse'un RGB'leri söndü ve monitorde sinyal yok yazısı cıktı ama bilgisayar hala açıktı, fanlar dönüyordu. 30 saniyelik bir beklemenin ardından telaşla bilgisayarı kapadım. 10 dk sonra bilgisayarı actığımda gayet normal bir şekilde açıldı. 2 gün sonra Afterburner'ı açıp tekrar girdim aynı oyuna ve 1 buçuk saatlik oyun boyunca işlemci ısısı Max 75'e yükseldi ama kapanma falan olmadı. Ardından 2 el ranked CS attım, sonrasında YouTube'da video izlerken aynı şey oldu. Bu sefer ekran birden kararmadan önce izlediğim video da 3-4 saniyelik donma oldu ardından ekran, klavye vs. aynı şekilde kapandı. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile BIOS ayarlarından RAM hızımı 2666MHz'den Profile 2'ye (3200MHz) yani maksimum hızına cektim ve CPU ayarlarından işlemcim 3.6GHz gözüküyordu. Eski BIOS sürümünde bunu manuel olarak ayarlayabiliyordum lakin en son BIOS sürümünde yapamadım. Yoktu sanırsam. Game Boost özelliği vardı onu aktif hale getirdim. İşlemci hızım 4.05'lere çıktı, ardından bilgisayarı açtığımda (tüm bu kapanmalardan sonra PC normal şekilde açılıyor) CS:GO FPS 250'lere AC FPS ise 10 20 arttı ama kapanmalar 2 3 saat içerisinde 3-4 kere oldu. CS'de değil ama AC de özellikle kapanıyor.

Not: Önceden, hiçbir kapanma olayı olmadan önce uzun süre CoD Warzone'un sonunda işlemcimin 86-87'lere çıktıgını görüp bilgisayarı kendim kapatmıştım fazla ısındı diye. Eğer sorun CPU'nun ısısındaysa o zaman neden olmadı ve Max 75 dereceye cıkan AC oyununda neden oldu. Acaba Game Boost modunda 70 üstü sıcaklık değerleri CPU'ya ağır mı geliyor?

Yardımcı olabilir misiniz acaba. Neden kaynaklanıyor olabilir?

İlk defa bir forumda konu açıyorum dolayısıyla biraz uzun oldu maruz görün :):)

Son düzenleyen: Moderatör:
Cpu termal yenileyin, sıcaklıkta düşme olmazsa yeniden yazarsınız. Ayrıca kasa nedir göremedim

Termal 4 ay önce yenilenmişti aslında ama tekrar denerim olmazsa.
Kasa Rampage in bir modeli havalandırması iyi değil açıkçası, havalandırmaya dair tek şey ön kısmın yan taraflarında 2-3 cm genişliğinde ızgaraları var yalnız. Ön tarafta fan yok yalnızca arka tarafta bir adet var.
7ebda1c0-3262-455d-9a53-bea4fb893c73.jpg

Öncelikle herkese selamlar. Sorunumu anlatmadan önce sistemimi paylaşayım.

AMD Radeon RX5600 XT 6 GB.
AMD Ryzen 5 2600X AM4 3.6 - 4.2 GHz (stok soğutucu)
MSI B450 GAMING Plus anakart.
Kingston HyperX Fury 8 GB 3200 MHz RAM.
Thermaltake 80+ 650W güç kaynağı (güç kaynağım 500W idi ekran kartıyla birlikte güç kaynağını da değiştirmek zorunda kaldım henüz ekran kartı ve PSU 1 aylık.)
1TB WD HDD (sağlık: 100)
120GB SSD Kingston (sağlık: 97)
Casper 60Hz 21, 3' monitör ( monitörümde yalnıza VGA ve DVI çıktıları var dolayısıyla yeni ekran kartına VGA to HDMI donüştürücü ile takılı.)

Öncelikle bilgisayarda bütün sürücüler yüklü, BIOS Update'li. Böyle bir sistemde öncelikle yeterli performans alamıyorum. Örnegin CoD Warzone'da Max ayarlarda 80-90 FPS alabiliyorken CS:GO'da 125'i geçmiyordu ki CS ayarlarım en düşük grafik ve çözünürlükte (1024x768 4:3) ek olarak AC Unity ve AC Syndicate oyunlarında da Ultra ayarlarda 50FPS civarı alıyorum gerçi optimizesi kötü oyunlar bunlar ama gene de bu kadar az beklmezdim.

Geçenlerde yaklaşık 1 saat boyunca AC Syndicate oynadım (bu 1 saatlik süre boyunca MSI Afterburner acık değildi dolayısıyla CPU vs. sıcaklık değerlerine bakamadım) ve bu 1 saatlik süre sonunda ekran birden karardı, kararmanın ardından kısa bir süre ekranda karıncalanmalar meydana geldi. Ve kulaklıga uzun süreli bir cızırtı sesi geldi. Eş zamanlı olarak klavye ve Mouse'un RGB'leri söndü ve monitörde sinyal yok yazısı cıktı ama bilgisayar hala açıktı, fanlar dönüyordu. 30 saniyelik bir beklemenin ardından telaşla bilgisayarı kapadım. 10 dk sonra bilgisayarı actığımda gayet normal bir şekilde açıldı. 2 gün sonra Afterburner'ı açıp tekrar girdim aynı oyuna ve 1 buçuk saatlik oyun boyunca işlemci ısısı Max 75'e yükseldi ama kapanma falan olmadı. Ardından 2 el ranked CS attım, sonrasında YouTube'da video izlerken aynı şey oldu. Bu sefer ekran birden kararmadan önce izlediğim video da 3-4 saniyelik donma oldu ardından ekran, klavye vs. aynı şekilde kapandı. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile BIOS ayarlarından RAM hızımı 2666MHz'den profile 2'ye (3200MHz) yani maksimum hızına cektim ve CPU ayarlarından işlemcim 3.6GHz gözüküyordu. Eski BIOS sürümünde bunu manuel olarak ayarlayabiliyordum lakin en son BIOS sürümünde yapamadım. Yoktu sanırsam. Game Boost özelliği vardı onu aktif hale getirdim. İşlemci hızım 4.05'lere çıktı, ardından bilgisayarı açtığımda (tüm bu kapanmalardan sonra PC normal şekilde açılıyor) CS:GO FPS 250'lere AC FPS ise 10 20 arttı ama kapanmalar 2 3 saat içerisinde 3-4 kere oldu. CS'de değil ama AC de özellikle kapanıyor.

Not: Önceden, hiçbir kapanma olayı olmadan önce uzun süre CoD Warzone'un sonunda işlemcimin 86-87'lere çıktıgını görüp bilgisayarı kendim kapatmıştım fazla ısındı diye. Eğer sorun CPU'nun ısısındaysa o zaman neden olmadı ve Max 75 dereceye cıkan AC oyununda neden oldu. Acaba Game Boost modunda 70 üstü sıcaklık değerleri CPU'ya ağır mı geliyor?

Yardımcı olabilir misiniz acaba. Neden kaynaklanıyor olabilir?

İlk defa bir forumda konu açıyorum dolayısıyla biraz uzun oldu maruz görün :):)

Game Boost modunu kapatın. RX 5600XT ekran kartları ile Game Boost çakışabiliyor. Oyun ile ilgili bütün ayarları Radeon uygulamasından gerçekleştirin.

Geri
Yukarı