R5 2600X'den R7 2700X'e geçmek

Enes55_

Hectopat
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600X 3.6GHz 19MB.
Anakart: ASUS Prime B450M-K AM4.
RAM: Corsair 8x2 16 GB DDR4 3000MHz.
Ekran kartı: ASUS Radeon RX570 ROG STRIX 4 GB GDDR5.
SSD: Samsung 860 Evo 250GB.
HDD: Seagate Barracuda 1TB.
PSU: Xigmatek 600W.

Merhaba, sistemim yukarıdaki gibidir. İşlemcimden memnunum fakat soğutmasından memnun değilim. Wraith prism fan almaktansa 2600X'i satıp 2700X almaya karar verdim, hem prism fan geliyor, hem de fazladan 2 çekirdek ve 4 thread. Buna bağlı birkaç sorum olacak;

-Sizce değer mi?

-Anakartımda RGB pini bulunmamakta, Wraith prism RGB'sini başka türlü nasıl kullanabilirim?

-Anakart, mATX olduğu için elemanlar birbirine biraz yakın, Wraith prism fan da resimlerde gördüğüm kadarıyla biraz yapılı, büyük bir soğutucu. Yerine sığmama gibi bir sıkıntı yapar mı?

Teşekkürler.

Bende 2600x kullanıyorum kendi fani ile ilgili sıkıntım yoktu keyfekeder hava soğutma alıp geçtim zamanında, bu sebeple yükseltme yapmayın yapacaksanız da aynı seriden bir işlemci almayın bari. 3000 serisini alabileceğiniz en yükseğe zorlayin.

Gereksiz bir upgrade olur o anakartla zaten yüksek frekanslara çıkmayı beklemeyin vrm soğutması çok yetersiz.
Anakart olarak ileride Asus Prime B450M-A düşünüyordum, R7 2700x ile uygun olur mu ?

200TL civarına sağlam bir kule tipi soğutma bence daha mantıklı olur.
Kule tipi soğutma önerinizi alabilir miyim ?

Wraith Prism'in güzel bir soğutucu olduğunu kimden duydunuz? Eğer sadece oyun oynuyorsanız neredeyse hiçbir fark görmezsiniz 2600X ile 2700X arasında. Eğer soğutmasından memnun değilseniz soğutma bloğu alın ya hava ya sıvı. 2700X daha çok ısınan bir işlemci sonuçta, Wraith Prism daha iyi soğutuyor olabilir ama işlemci de daha çok ısı açığa çıkaran bi işlemci olacak, yine memnun kalmayacaksınız.

Fanın sığmama gibi bir ihtimali yok bu konuda emin olabilirsin RAM slotlarına falan kesinlikle etki etmiyor. RGB çıkışı olmasada fanın yanında 2 tip kablo geliyor USB ya da RGB çıkışına bağlama olanakları var anakart üzerinden yani anakartın USB pinlerine takman için kutu içinden kablo çıkıyor. Performans anlamında da 10-15 FPS fark görüceksin ortalama değer mi senin kararın bence değer.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni bir sistem almak istiyorum. Yükseltme sayfasında ise 230 TL farkla 2600X yerine 2700X alabilirsiniz diyor sizce aradaki fark değer mi ? İşlemciyi 3600 yapmak istediğimde ise 440 TL fark istiyor. O yüzden ya 2700X alacağım yada 2600X.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı