R5 2600X'i 4.2GHz frekansına çıkarma

dhanylmz

Hectopat
Merhaba arkadaşlar Ryzen5 2600X işlemcisi oyunlarda en fazla 4GHz'e çıkıyor. Ben internette en fazla 4.2GHz'e çıkabildiğini gördüm. Bu işlemi nasıl yapabilirim? Yaparsam işlemcinin ömrü kısalır mı?

Merhaba arkadaşlar Ryzen5 2600X işlemcisi oyunlarda en fazla 4GHz'e çıkıyor. Ben internette en fazla 4.2GHz'e çıkabildiğini gördüm. Bu işlemi nasıl yapabilirim? Yaparsam işlemcinin ömrü kısalır mı?

Ona overclock diyoruz. Evet işlemcinin ömrünü kısaltır ama performans için OC birebir.
Anakart modelinizi belirtir misiniz?

İşlemci ortalama ne kadar ısınıyor? MSI Afterburner ile olcebilirsiniz.

Arkadaşın deediği gibi ne kadar ısındığını bakın manual OC etmekle uğraşmmayıp Ryzen Master ile de otomatik bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Isınmayı önlersen ömrü kısalmaz. AMD Ryzen Master ile OC denemeleri yapıp BIOS'tan kalıcı olarak ayarlayabilirsiniz. Ryzen Master ile yaptığınız OC'ler sistem yeniden başlatıldığında gider, default ayarlara geri döner.

Ona overclock diyoruz. Evet işlemcinin ömrünü kısaltır ama performans için OC birebir.
Anakart modelinizi belirtir misiniz?

Arkadaşın deediği gibi ne kadar ısındığını bakın manual OC etmekle uğraşmmayıp Ryzen Master ile de otomatik bir şekilde yaptırabilirsiniz.
İşlemcim boşta ortalama olarak 35 derece, tam yükte ise en fazla 82'yi gördüm. Peki sabit 4GHz'de çalışması ömrü kısaltır mı?

Geri
Yukarı