R5 3300X vs R5 3600

Melih Aksoy

Hectopat
Daha fazla  
Şu anki sistemim:
ASUS TUF B450-PLUS GAMING
Ryzen 5 1600 (af değil)
ASUS GTX 1070 STRIX.
16 GB 3000MHz RAM.
700W Power Supply.

Birkaç aydır işlemcimi bir üst seviyeye çıkarmayı düşünüyordum. Ryzen 5 3600 veya 3600X olarak kararımı vermiştim fakat son çıkan 3300X kafamı çok karıştırdı. Hem fiyat bakımından hem de performans bakımından Ryzen 5 3600'e göre çok avantajlı duruyor. Fakat okuduğum bazı konularda 3300X'in çekirdek sayısının az olmasından şikayetçi olanlar vardı. Bilgisayarı sadece oyun amaçlı kullanıyorum. Oynadığım oyunlar Warzone, CS:GO, Black Desert, Overwatch, R6 türü Online FPS oyunlar. Yayın falan yapmıyorum, bana sadece en iyi fiyat performans alabileceğim işlemci lazım. Sizin öneriniz nedir? 3300X mi 3600 mü yoksa farklı bir işlemci mi?

Bence R5 1600'le devam edilebilir.

Hocam yeterli kalmıyor ara ara droplar yaşıyorum. Kaliteye önem veriyorum biraz da. Bir de istediğim şey 60fps oynamak değil 144fps oynamak :)
O tarz oyunlarda 3300X veya 3600 alman pek fark etmeyecektir. İşlemciye yüklenen oyunlarda bile ahım şahım fark olmuyor. Kısacası ikisi de tercih edilebilir, karar sizin.
Ne tür oyunlar işlemciye yüklenir? Ben bu tür çok oyunculu oyunların işlemci üstünden fps'e çok etki ettiğini sanıyordum da.

AAA dediğimiz üst seviye grafiklere sahip oyunlar diyelim. Battlefield 5, AC Odyssey tarzı. Bu oyunlarda birazcık fark yaratabilir, işlemciye çok yüklendiğinden. Bunların dışında tek çekirdek performansları çok yakın olduğu için farkı hissetmezsiniz bile genel anlamda.

Tabii ki bütçeyi zorlamıyorsa 3600 alın. Arada çok fazla fiyat farkı yoktur muhtemelen.
Fazladan 2 çekirdek avantajınız olur.

AAA dediğimiz üst seviye grafiklere sahip oyunlar diyelim. Battlefield 5, AC Odyssey tarzı. Bu oyunlarda birazcık fark yaratabilir, işlemciye çok yüklendiğinden. Bunların dışında tek çekirdek performansları çok yakın olduğu için farkı hissetmezsiniz bile genel anlamda.

Tabii ki bütçeyi zorlamıyorsa 3600 alın. Arada çok fazla fiyat farkı yoktur muhtemelen.
Fazladan 2 çekirdek avantajınız olur.
3300x daha çıkmadığı için fiyatı hakkında tam bir bilgi yok ama çıkarsa fiyatından dolayı sanırım bu işlemciyi alacağım çok teşekkür ederim iyi forumlar.

Bende bu ikilem arasında kaldım.
5600xt GPU, 750w PSU, b450 anakart. 3600x siparişi vermiştim fakat 20 mayısta verilen siparişin hala elime ulaşmaması beni bezdirdi.
Önerisi, görüşü, fikri olan?

Yeni konular

Geri
Yukarı