R5 3400G GPU'ya overclock yapma

unbreakablefb

Femtopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3400G işlemcimin grafik işlemcisine(GPU) overclock yaptım ve değerleri sizinle paylaşmak istedim gözden geçirirseniz sevinirim.
İlk önce Ballistix 8x2 3000MHz RAM'ime sorunsuz bir şekilde CL14 ve 3600MHz'ye OC yaptım ve Memtest64'te 1 saat 45 dakikalık test sonucunda hiç hataya rastlamadım. 2 gündür gayet stabil.

(Memtest64 sonuçlarım ve RAM timing değerlerim)

Memtest64 timing değerleri.

Memtest64.jpeg

Cpu-Z Ram timing değerleri.jpeg

Daha sonra grafik işlemcimede overclock yaptım ve GPU-Z'den kontrol edip 1.112v değerlerine ve 1400MHz stock hızlarında çalışan GPU'ma 1800 MHz ve 1, 2V verdim stress testlerinde ise işlemci ısım ortalama 58, 5i, GPU ısım ise ortalama 48, 7'i geçmedi 30dkden fazla yaptığım testte. Fakat FurMark testinde ise GPU(grafik işlemci) stock hızlarında hiçbir sorun yokken OC yaptığımda ise ufak takılmalar gözlemledim 18000MHz'de 1, 56125v kadar düştüm ve 1,3 voltaja kadar yükselttim takılmalar yine devam etti. Sorum şu FurMark GPU'yu çok zorlayan bir işlemci forumda araştırmalarıma göre çok zorladığı için bu ufak takılmaların normal olduğunu gözlemledim. Ama ısımda fazla artış yok gayet stabil görünüyor ben bu takılmaları düzeltebilirsem düzeltmek istiyorum bu açıdan yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

Isı test sonuçları:

GpuClock-Aida64 Sterss ve Isı sonucları.jpeg
Yok mu yardımcı olacak ?

Son düzenleme:
0, 040 voltaja 400 MHz almışsın çok iyi değer gerçi stok voltajıyla 1700 MHz'ye kadar zorluyor. Sonrasında GPU voltajı, MHz arttırmayı denedin mi yoksa stabil olmuyor mu? Çünkü 58 derece çok iyi bir derece gideri var daha gibi.

Sıcaklık normal seviyelerde olunca voltaj değerini geçsek sorun çıkar mı?

Sıcaklık ne kadar normal olsa da silikona zarar verme ihtimali mevcut. Otomatik boost ayarında (CPB), sürekli o voltajlarda çalışmadığı için nispeten kullanilabilir. Ama manuel yapıldığında işlemci sürekli o voltaja maruz kalacaktır.

Profil oluşturma yok mu? Mesela 4.2 MHz'e zorlandığında ya da oyuna girdiğinde çıkması.
Sıcaklık ne kadar normal olsa da silikona zarar verme ihtimali mevcut. Otomatik boost ayarında (CPB), sürekli o voltajlarda çalışmadığı için nispeten kullanilabilir. Ama manuel yapıldığında işlemci sürekli o voltaja maruz kalacaktır.

Geri
Yukarı