R5 3500 sistem oyunlarda FPS düşüşü

shyzeq

Hectopat
Geçen bunun hakkında bir konu açmıştım fakat şu an neredeyse tüm oyunda bu drop sorunu olmaya başladı. Oyunlarda ekran kartının verdiği yeteri kadar FPS alırken aniden FPS düşmesi gerçekleşiyor ve bu da oyunun akıcılığını bozuyor.
1 x AMD Ryzen 5 3500 MPK AM43.60GHZ 16MB Fanlı İşlemci (46797)
1 x Team T-Force Xtreem ARGB 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL18 Gaming Ram
1 x XFX AMD Radeon RX 5600 XT 14GBS THICC II Pro 6GB GDDR6 192Bit DX12 Gaming (Oyuncu) Ekran Kartı (RX-56XT6DF46)
1 x GamePower GP-650 APFC 14cm 80+ Bronze 650W Güç Kaynağı

Sabit disk mi kullanıyorsunuz? SSD mi?

Darboğaz söz konusu bile olamaz, güç kaynağı yeterli gibi. 12 Volt kanalından kaç Amper verebiliyor güç kaynağı?

Sabit disk mi kullanıyorsunuz? SSD mi?

Darboğaz söz konusu bile olamaz, güç kaynağı yeterli gibi. 12 Volt kanalından kaç amper verebiliyor güç kaynağı?

2 Adet SSD kullanıyorum ve 1 adet ek HDD kullanıyorum ama oyunlar SSD'de kurulu ve SSD'lerin sağlığı iyi. Kaç amper verebildiğine nasıl bakabilirim? Ve son olarak akım korumalı priz olarak kullanıyorum.
Ve evet hocam dediğiniz gibi darboğaz söz konusu bile olamaz fakat örnek Outlast oyununda neredeyse çoğu oyundan daha fazla drop söz konusuydu ki akıcı oynanmıyordu bundan dolayı. Ama GTA V'de en yüksek ayarlarda drop söz konusu iken en düşüğe çektiğimde neredeyse droplar bitiyor. Eğer darboğaz söz konusu olsaydı kasmalar olması gerekmez miydi? Ve not olarak işlemci yükünü hafifletmek için biraz daha grafikleri arttırdım fakat bir fark olmadı.

Son düzenleme:
Güç kaynağı ile ilgili bir sorun olabilir mi?

En yüksekte drop oluyor, en düşük ayara çekince çözülüyor. Bu da karta binen yükü azaltıyor. Daha az güç çekiyor.

Güç kaynağının etiketi var ya, onun net bir fotoğrafını atar mısın?

Güç kaynağı zaten yeni çünkü bu sistem daha yeni ve alalı 1 hafta falan oldu. Donanımsal olarak sıkıntı çıkmasından korkuyorum. Size etiketi atmaya çalışacağım.

Bence güç kaynağı yetmiyor. Çift kanal var o PSU'da. Diyebileceğim tek şey, tek kanal yüksek güç verebilen başka bir PSU ile deneme imkanının olup olmadığı.

Aklıma başka bir çözüm gelmiyor.

Peki ekran kartınızın GPU frekansını örnek olarak (-%30) olarak düşürebilir misin? Yani frekansı düşür. Mesela 1200 ise 900 yap. Sonra bu kapanan oyunda dene.

Hiçbir fark olmadı. Mesela Fortnite oyununda CPU %100'de gezerken GPU %60-80 arası geziyor ve ben oyuna girdiğim de çok fazla drop oldu.

Aynı ekran kartı var ancak ekran kartı kullanımı % 70 80'lerde geziyor ve düşük FPS alıyorum AMD bu işin altından kalkamayacak galiba 1080P kralı diye aldık çoğu oyunda 50 45 FPS oynatıyor kartın kullanımı 60'lara kadar düşüyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…