R5 3500 ve RTX 2060 darboğaz yapıyor

dravdan

Femtopat
Daha fazla  
Herkese kolaylıklar. Yeni aldığım sistemde R5 3500 ve ASUS Dual 2060 G6 6 GB kullanıyorum. RAM'im 2x8 LPX 3200 MHz. (BIOS'tan profile 1 seçili) Anakart olarak ASUS B450M-K II modeli var. Konsolda düşük FPS gibi problemleri geride bırakıp bilgisayara geçtim ve en çok oynadığım oyun Warzone. Graphic ayarlarını düşük seviyelere çektim. Anlık FPS droplar yaşıyordum küçük seviyelerde de olsa (15 FPS düştügü anlar oluyor birden) ve ardından kullanımlara baktım işlemcinin ve ekran kartının. İşlemci kullanımım %85-100 arası degiskenlik gösteriyor. Ekran kartım ise bazen %97 kullanımdayken bazen 77'lere düşüyor ve işlemcinin gerisinde kalıyor. Bu döngü sürekli devam ediyor. Aldıgım FPS değerleri 120-90 arası degisiklik gösteriyor (Field of View'yu en yüksekte kullanıyorum.) Bu sorunu aşabilir miyim işlemci değiştirmeden? İlk defa bilgisayar aldım kendime ve böyle sürsün istemiyorum. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS düşmesi bazen oyun optimizasyon sorunlarından kaynaklı olabiliyor. Bende de Ryzen 7 3800X ve Sapphire 5700 XR SE modeli var. Sniper Ghost Warrior contracts oyununda geniş alana baktığımda kart kullanımı %30-40'lara FPS'de 15-20'lere bile düştüğü oluyordu. Nitekim oyunu 14 gün dolmadan iade ettim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gayet normal. O kartı Low ayarlarda oynamak için mi aldınız?
Arttırın ayarları kartınıza yük bindirin. Darboğaz falan yok.
Ayarları kısarsanız işlemciye yük biner.
En yüksek ayarlarda da işlemci kullanımı %90-100 arası hocam. Ekran kartı kullanımım daha az düşüş yaşadı ama durum aynı

Hangi çözünürlükte oynuyorsunuz. Benim bildiğim 2060 daha çok 2K monitörler için uygun. Çözünürlük arttırırsanız darboğaz azalacaktır.

İşlemciyi değiştirmeden düşük ayarlarda yüksek FPS almazsın. Ya ayarları fulle 80-90 FPS'ye razı ol yada 5000 serisine uygun fiyatlı işlemci gelmesini bekle. Başka bir seçenekte işlemci ile anakartı iade/satıp İntel'e geçmen. 10100F'le bile istediğin performansı alabilirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı