R5 3500 ve RTX 2060 darboğaz yapıyor

dravdan

Femtopat
Daha fazla  
Herkese kolaylıklar. Yeni aldığım sistemde R5 3500 ve ASUS Dual 2060 G6 6 GB kullanıyorum. RAM'im 2x8 LPX 3200 MHz. (BIOS'tan profile 1 seçili) Anakart olarak ASUS B450M-K II modeli var. Konsolda düşük FPS gibi problemleri geride bırakıp bilgisayara geçtim ve en çok oynadığım oyun Warzone. Graphic ayarlarını düşük seviyelere çektim. Anlık FPS droplar yaşıyordum küçük seviyelerde de olsa (15 FPS düştügü anlar oluyor birden) ve ardından kullanımlara baktım işlemcinin ve ekran kartının. İşlemci kullanımım %85-100 arası degiskenlik gösteriyor. Ekran kartım ise bazen %97 kullanımdayken bazen 77'lere düşüyor ve işlemcinin gerisinde kalıyor. Bu döngü sürekli devam ediyor. Aldıgım FPS değerleri 120-90 arası degisiklik gösteriyor (Field of View'yu en yüksekte kullanıyorum.) Bu sorunu aşabilir miyim işlemci değiştirmeden? İlk defa bilgisayar aldım kendime ve böyle sürsün istemiyorum. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 3500 CPU kullanımı %100'e vurduğu için de darboğaz oluyordur sonuçta 6C/6T şaşırmamak gerek. Bende R5 1600 12nm var 6C/12T bu CPU bile bazen %99 oluyor bazı oyunlarda. Kaldı ki 3500 darboğaz yapmasın çekirdek azlığından dolayı.

Warzone'da düşük ayarlara geçince nasıldarboğaz oluyor anlamıyorum. Oyunun en alt grafikleri bile çoğu sistemi zorluyor. 144 FPS sabit alması için ne yapması gerek bu adamın? Daha üst seviye donanımlarda düşük ayarlarda problem yaşamadan oynayan bir sürü kişi vardır.

Ek olarak 2x8 belleklerden birisi oturmamış olabilir mi? Aynı sorunu arkadaşım yaşıyordu 2-3 gün önce, belleklerden birisi yerinden çıkmıştı.

Sistemde 16 GB RAM gözüküyorsa çıkmamıştır diyebilir miyiz hocam? Yoksa açıp kontrol edeyim mi?

Darboğazı kullanıcı oluşturuyor, bileşenin kendisiyle bir alakası yok. 1080P Ultra kartı alıp 1080P Low'da oynamak istiyorsan sağlam işlemci alacaksın.

Hocam aynı sistemim parça parça aynı işlemcisi 3500X olan sistemin Warzone CPU kullanımları %45 50. ben farklı bir sorun var mı buna yönelik bir arayış içindeyim. Ultra'da da CPU kullanımlar 88 95 arasındaydı. GPU bazen 97'lerde bazen 77'lere kadar düşüyordu.

R5 3500 CPU kullanımı %100'e vurduğu için de darboğaz oluyordur sonuçta 6C/6T şaşırmamak gerek. Bende R5 1600 12nm var 6C/12T bu CPU bile bazen %99 oluyor bazı oyunlarda. Kaldı ki 3500 darboğaz yapmasın çekirdek azlığından dolayı.

Hocam yani performansı etkilemiyorsa devam edin diyorsunuz buradan onu anlıyorum degil mi?

Sistemde 16 GB RAM gözüküyorsa çıkmamıştır diyebilir miyiz hocam? Yoksa açıp kontrol edeyim mi?

Hocam aynı sistemim parça parça aynı işlemcisi 3500X olan sistemin Warzone CPU kullanımları %45 50. ben farklı bir sorun var mı buna yönelik bir arayış içindeyim. Ultra'da da CPU kullanımlar 88 95 arasındaydı. GPU bazen 97'lerde bazen 77'lere kadar düşüyordu.

Hocam yani performansı etkilemiyorsa devam edin diyorsunuz buradan onu anlıyorum degil mi?
Gözüküyorsa sorun yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı