R5 3500U başarılı TDP Unlock

Öncelikle bu bir rehberdir, ben gibi Ryzen Controller'dan yapıp sonra sonuç alamayanlar varsa bu rehbere bakmasını öneriyorum. OCCT ile 25W 30W test yapıyordum fakat işlemcinin normale nazaran daha soğuk çalıştığını gördüm, anormal geldi bir an. Sonra canlı canlı TDP değerlerini izlemek geldi, AMD Uprof aracılığıyla canlı canlı kontrol ettim bilgisayar ağır yüke girdiği an 80 derecelere çıkıyor ve TDP değeri normalinde altına 12W düşüyordu.

Sonra doğru değerleri teker teker test yaparak buldum. Ryzen Controller ile TDP değerlerini 20W çektiğimiz zaman sıcaklık değerleri 79-80 arası oluyor. Bazen ayarlar tekrar 15W düşüyor, bunun nedenini kendi laptopumun dandik termal macunu olarak düşünüyorum. Aynı modelde Cooler Master'ın termal macununu kullanan kişiler en az 7 derece fark ettiğini söylüyor ayrıca bu 15W düşme olayını OCCT'de yaptı sadece OCCT'nin ne kadar zorlayıcı bir test olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Ek olarak Fortnite testi yaptım 40-50 FPS'den 60-90 yerine göre rahatça gördüm dahili APU (Vega 8) ile. Size yaşadıklarımı paylaşmak istedim ve ben gibi TDP kilidini açmak isteyenlere doğru Watt değerlerini verdim. İyi forumlar.

Hocam deneyeceğim biraz daha detaylı anlatabilir misiniz nasıl yaptığınızı? Fotoğraflarla birlikte olursa daha güzel bir rehber olur.

İlk olarak Controller üzerinden herhangi bir işlem yapınca ne genellikle hızı 0.4GHz'e sabitliyor. Ayarları sıfırlayınca düzeliyor.
İkinci olarak TDP değerini yükseltmek için yaptığım ayarlamalar hiçbir şeyi değiştirmiyor ya da ben fark etmiyorum.
Son olarak TDP değerini düşürünce fan hızı artıyor ve işlemci daha çok ısınıyor.

Bir de sizin ayarların tam fotoğrafını atarsanız güzel olur benim için.

İlk olarak Controller üzerinden herhangi bir işlem yapınca ne genellikle hızı 0.4GHz'e sabitliyor. Ayarları sıfırlayınca düzeliyor.
İkinci olarak TDP değerini yükseltmek için yaptığım ayarlamalar hiçbir şeyi değiştirmiyor ya da ben fark etmiyorum.
Son olarak TDP değerini düşürünce fan hızı artıyor ve işlemci daha çok ısınıyor.

Bir de sizin ayarların tam fotoğrafını atarsanız güzel olur benim için.
İlk sorunuzun cevabı controller üzerinden TDP çok düşürmeniz gerek 0.4GHz için yada 25-30-35w bilgisayarınızın çok ısınıp frekansları düşürmesi lazım sadece bu iki ihtimal var. İkinci sorununuz için AMD uProf kurun bilgisayarınıza resimlerdeki adımları uygulayın
1.PNG
2.PNG
3.PNG
4.PNG
Son resimdeki çizili yer tdp değeriniz oluyor Ryzen Controllerdan birşey atayıp bakabilirsiniz.
Son probleminizde belirttiğiniz TDP düşürüp ısınmaya bir anlam veremedim. Ayarları sabah canlı canlı yapalım daha sağlıklı olur o nedenle discord adresimi bırakıyorum. ♛Anctrei#0001

İstek attım. Sonucu buraya da yazalım. Ceza almayalım.
Şimdilik 18W olarak ayarladık. Macunum sağ olsun daha fazlasına izin vermedi. Kısa zamanda yeni macunla birlikte tekrar deneyeceğim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı