R5 3500X işlemci 4.2GHz frekansa çıkmıyor

muhammedunal

Centipat
Sistem.
R5 3500X, RTX 2070s, Corsair 8 GB Dual kit 3200 MHz, SSD Samsung EVO 970, Power Supply Corsair 650 Watt 80 Gold, anakart Gigabyte B450M DS3h.
Sorunum şu sistem defalarca formatlayıp, driverları kursam bile işlemci frekansı 4.2 GHz görmüyor. 3.925 çalışıyor. Gigabyte easy Tune uygulamasından 4.2GHz seçeneği seçtiğimde sistem yeniden başlıyor ve bir değişiklik olmuyor 3.925 kalıyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

CPB açıktır yoksa bu hıza da çıkamazdı, sen yine BIOS'dan kontrol edersin. Bir BIOS güncellemesi ve CMOS temizliği (anakart pilini çıkarıp 2-3 dakika sonra geri takmak) yapabilirsin. CPB açık şekilde 4Ghz üzerini görmüyorsa üretim hatasıdır (defective) servisine gönderirsen değişim çıkar.

Son düzenleme:
Benim bildiğim o işlemci en fazla 4.1ghz'ye çıkıyor zaten. Sen 4.2'ye çıkarttığın zaman işlemcinin vadedilen referans değerlerinin üzerinde tam bir overclock yapmış oluyorsun o durumda kapanması normal. 4.2 değerlerinde kullanmak istiyorsan voltaj değerlerini felan da ayarlaman lazım. 4.1 değerine çıkartmayı dene çalışıyorsa sıkıntı yoktur zaten ama gene çalışmazsa ona göre bakarız tekrar.

@kino @Sekar @Recep Baltaş CPB BIOS'ta açıktı kapatıp denediğim de 3.60 düştü ardından geri açtım 4.00 GHz zar zor görüyor. BIOS pilini çıkarıp sıfırladım. Ardından F62 güncellemesini ve AIDA64 ile stress testi yaptım durum yine aynı bu işlemcide vadedilen Turbo Boost 4.2 ama göremiyorum. Overclock yapmadan nasıl yapabilirim?

Geri
Yukarı