Çözüldü R5 3500X RTX 3070 sistemde monitöre görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

detovac

Femtopat
Daha fazla  
MSI B450M-A Pro Max anakart, R5 3500X CPU, 16+8 2666 MHz RAM, RTX Ventus 2X 3070 8 GB, 500W PSU, 60Hz LG monitor HDMI dönüştürücü ile kullanıyorum.

Arkadaşlar yukarıda belirttiğim sistemi RX560 4 GB ile kullaniyordum 1 ay once 3070 aldim taktim sisteme. 5 gun once Warzone 2.0 oynarken bilgisayar birden resetlendi ve monitore goruntu gelmemeye başladı. Bayağı ugrastim ettim ekrana goruntu geldi ama otomatikman BIOS ekranina atip durdu birkaç ugrasla açtım bilgisayari ancak oyun acilir acilmaz gene kapaniyor monitor. Kasa tamamen calisiyor ekran karti ve fanlari CPU ve fanlari klavye fare vs her şey calisiyor ama ekrana goruntu gelmiyor. Isınmayla ilgili sorun oldugunu sanmiyorum cunku acar acmaz kapaniyor oyun, ayrıyeten fanlar da calisiyor. Tamirciye verdim once BIOS'a atma sebebi icin HDD'yi gormuyor dedi daha sonra anakartinla ekran karti cakisiyor dedi. Anakartimin vatandan yorumlarina falan baktigimda cok kisinin benim anakartimla 3070 2070 vs turevi RTX kartlari kullandigini gordum. Bu durumda kandiriliyor muyum? Sorunu bilen var mı? Yardiminiz icin teşekkürler.

Not: Kasayi baska monitorde denedim onda da ekran gelmiyor ve BIOS'a atiyor.

hdd belirtmeyi unutmusum kingston 3500/2500 m.2 ssd 500gb

Çözüm
Şimdi tek tek ilerleyelim. BIOS'a giriyor dediniz. Bu iyi işlemcide arıza muhtemelen yok. Monitörde zaten olmaz.
-Diskiniz, ekran kartınız veya yuvası, bellekleriniz veya yuvası. PSU yetersiz güç. Arıza bunlarda olabilir.
* Kasanıza varsa eski ekran kartınızı takarak başlatmayı deneyin. Başlıyorsa geçmiş olsun.
* RAM bellekleriniz için tek tek takarak Memtest86 testini PC açılmasa bile yapabilirsiniz. Link böylece RAM'lerde arıza var mı anlarsınız. Hata çıkarsa RAM slotunu değiştirip tekrar deneyin. Hata çıkarsa o RAM bozuktur.
Yine başlamıyorsa.
* Başka bir bilgisayarda USB belleğe Ubuntu veya Windows start to GO yani direk açılan Windows kurulumu olarak yükleme yapın. Rufus ile yaptırabilirsiniz. Windows kuracaksanız 64 GB'lık bir flash bellek lazım. Bu şekilde açılıyor mu kontrol edin. Açılıyorsa diskinizde veya işletim sisteminizde sıkıntı var. Başka bir USB belleğe veya aynısına Windows format ISO'su yükleyip format atmayı deneyin. Format sırasında da diski görmüyorsa veya hiç o menülere bile gelmeden direk PC yeniden başlıyorsa sorun işletim sistemi değildir. Donanımsal olduğu belli olur.
* Disk arızası olduğunu sanmam çok düşük ihtimal. Disk arızası olsa görüntü gidip bilgisayar olduğu kalma durumu olmaz. Görüntü gitmez en azından. Ama yok ben denim derseniz.
Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları görsel olarak atabilir misiniz?

Diskinizi seçin. Health ve error scan kısımları.

Direk programı açın. Diski seçin bilgileriniz gelecek.

Sonuçları buradan görsel olarak paylaşın.

BIOS açılıyor dediniz açıp orada boot menüsünü kontrol edin. En üstte Windows boot Manager var mı bakın. Yoksa en üste getirin. O sırada disk görüyorsa zaten anlarsınız. Diskinizi okumuyorsa da anlarsınız.

şimdi işletim sistemi ya da driver kaynaklı desem sizi BIOS'ta sıkıştırma yapmazdı. Windows açılırken mavi ekran veya normal şekilde kapanırdı. Muhtemelen arızalı bir donanımınız olabilir. Diskse işiniz iyide diğerleriyse bir tık sıkıntı.

Günlerce süren tamirci maceram sonrası sorun bulundu. Şükürler olsun ki sorun PSU'ymuş. 700W bir güç kaynağıyla kesintisiz en az 2 saat FurMark testine tutulup bana video yollandı. Umarım ki yakın zamanda PSU'mu değiştireceğim. Yardiminiz icin teşekkür ederim. Sorun cozuldu olarak isaretlenebilir.
Şimdi tek tek ilerleyelim. BIOS'a giriyor dediniz. Bu iyi işlemcide arıza muhtemelen yok. Monitörde zaten olmaz.
-Diskiniz, Ekran kartınız veya yuvası, Bellekleriniz veya yuvası. Psu yetersiz güç. Arıza bunlarda olabilir.
* Kasanıza varsa eski ekran kartınızı takarak başlatmayı deneyin. Başlıyorsa geçmiş olsun.
* Ram bellekleriniz için tek tek takarak Memtest86 testini pc açılmasa bile yapabilirsiniz. Link Böylece RAM'lerde arıza var mı anlarsınız. Hata çıkarsa RAM slotunu değiştirip tekrar deneyin. Hata çıkarsa o RAM bozuktur.
Yine başlamıyorsa
* Başka bir bilgisayarda USB belleğe ubuntu veya windows start to go yani direk açılan windows kurulumu olarak yükleme yapın. Rufus ile yaptırabilirsiniz. Windows kuracaksanız 64gblık bir flash bellek lazım. Bu şekilde açılıyor mu kontrol edin. Açılıyorsa diskinizde veya işletim sisteminizde sıkıntı var. Başka bir USB belleğe veya aynısına Windows format ISO'su yükleyip format atmayı deneyin. Format sırasında da diski görmüyorsa veya hiç o menülere bile gelmeden direk pc yeniden başlıyorsa sorun işletim sistemi değildir. Donanımsal olduğu belli olur.
* Disk arızası olduğunu sanmam çok düşük ihtimal. Disk arızası olsa görüntü gidip bilgisayar olduğu kalma durumu olmaz. Görüntü gitmez en azından. Ama yok ben denim derseniz
Diskinizi vereceğim 2 programla tarayıp sonuçları görsel olarak atabilir misiniz?

Diskinizi seçin. Health ve Error Scan kısımları.

BIOS açılıyor dediniz açıp orada boot menüsünü kontrol edin. En üstte Windows boot manager var mı bakın. Yoksa en üste getirin. O sırada disk görüyorsa zaten anlarsınız. Diskinizi okumuyorsa da anlarsınız.

Şimdi işletim sistemi ya da driver kaynaklı desem sizi BIOS'ta sıkıştırma yapmazdı. Windows açılırken mavi ekran veya normal şekilde kapanırdı. Muhtemelen arızalı bir donanımınız olabilir. Diskse işiniz iyide diğerleriyse bir tık sıkıntı.

-Diskiniz, ekran kartınız veya yuvası, bellekleriniz veya yuvası. PSU yetersiz güç. Arıza bunlarda olabilir.
* RAM bellekleriniz için tek tek takarak Memtest86 testini PC açılmasa bile yapabilirsiniz. Link böylece RAM'lerde arıza var mı anlarsınız. Hata çıkarsa RAM slotunu değiştirip tekrar deneyin. Hata çıkarsa o RAM bozuktur.
Yine başlamıyorsa.
* Başka bir bilgisayarda USB belleğe Ubuntu veya Windows start to GO yani direk açılan Windows kurulumu olarak yükleme yapın. Rufus ile yaptırabilirsiniz. Windows kuracaksanız 64 GB'lık bir flash bellek lazım. Bu şekilde açılıyor mu kontrol edin. Açılıyorsa diskinizde veya işletim sisteminizde sıkıntı var. Başka bir USB belleğe veya aynısına Windows format ISO'su yükleyip format atmayı deneyin. Format sırasında da diski görmüyorsa veya hiç o menülere bile gelmeden direk PC yeniden başlıyorsa sorun işletim sistemi değildir. Donanımsal olduğu belli olur.
* Disk arızası olduğunu sanmam çok düşük ihtimal. Disk arızası olsa görüntü gidip bilgisayar olduğu kalma durumu olmaz. Görüntü gitmez en azından. Ama yok ben denim derseniz.

Diskinizi seçin. Health ve error scan kısımları.

BIOS açılıyor dediniz açıp orada boot menüsünü kontrol edin. En üstte Windows boot Manager var mı bakın. Yoksa en üste getirin. O sırada disk görüyorsa zaten anlarsınız. Diskinizi okumuyorsa da anlarsınız.

şimdi işletim sistemi ya da driver kaynaklı desem sizi BIOS'ta sıkıştırma yapmazdı. Windows açılırken mavi ekran veya normal şekilde kapanırdı. Muhtemelen arızalı bir donanımınız olabilir. Diskse işiniz iyide diğerleriyse bir tık sıkıntı.

Günlerce süren tamirci maceram sonrası sorun bulundu. Şükürler olsun ki sorun PSU'ymuş. 700W bir güç kaynağıyla kesintisiz en az 2 saat FurMark testine tutulup bana video yollandı. Umarım ki yakın zamanda PSU'mu değiştireceğim. Yardiminiz icin teşekkür ederim. Sorun cozuldu olarak isaretlenebilir.

Çözüm

Geri
Yukarı