R5 3500X sistem hata vermeden reset atıyor

Yu9eN

Femtopat
RAM
2x8 Corsair 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
240m2 WD / 240 gb Sata SSD WD / 1TB Seagate HDD
Ekran kartı
MSI 1650 GTX Ventus XS D6 OC
Anakart
Gigabyte B450M S2H 3200mhz O.C
İşlemci
R5 3500X
PC'de bilinmeyen bir sorundan ötürü kendi kendine reset atma durumu bulunmakta. Herhangi bir hata vermeden direk reset atıyor. Web takırlırken reset atma durumu yok pek genel olarak oyuna girince reset durumu veya bazen kendi kendine atma durumu daha çok. Sıcaklık değerlerinde sorun yok.
PSU: High Power 600W gd +80 Gold.
PSU2: Zalman 500W.

Sırasıyla denediklerim;
  • OCCT Power testinde reset attı.
  • OCCT CPU testi reset attı.
  • Prime95 testi sorunsuz yaptı. Sıcaklık 76 geçmedi. Stock fan var.
  • AIDA64 CPU testi yaptı ama fpu tik olunca reset attı.
  • Memtest86 yapıldı temiz çıktı.
  • PSU değişildi durum devam etti.
  • SSD / HDD vs çıkarıldı formatlar atıldı testler yapıldı temiz.
  • RAM'ler tek tek denendiğinde 1., 2. ve 4. hatalar direk olmadı CPU testi yapıldı. Sonra diğer Power testi yapıldı durduruldu reset atti. Veya yer değişildi bazen testleri yaptı bazen reset atti emin olmadım.
  • GPU hem FurMark ile hem de OCCT ile test edildi (Max 63 derece) herhangi bir sorun görülmedi.
  • MSI Afterburner ile OC scanner çalışınca 10dk sonra reset atti.
  • BIOS sıfırlandı oto OC kapatıldı. XMP kapatıldı. En günceldi eski sürüme geçildi bir değişiklik olmadı.
Sonuç olarak:
Anakarttan şüphem yüksek ama işlemcide sorunlu gibi duruyor bazı testleri rahatta yapıyor bazılarında bu sorunlar var RAM'lerde sorun yok ama anakart üstündeki slotlardan veya kaçaktan olabilir diye düşünüyorum. PSU temiz. Ekran kartıda tek OC scannerde bu durumu yaptı ama oda büyük ihtimal anakarttan veya işlemciden dolayı düşünüyorum. Webde dolanırken vs herhangi bir sorun göremedim. CPU ise çoğu testi yaptı en zor testi Prime95 bile başarı ile yaptı ama nedense diğer testlerde bu durum bulunmakta. Hangi parçada sorun bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Geri
Yukarı