Çözüldü R5 3500X sistemde anlık takılmalar

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

jynxmonroe

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar Ryzen 5 3500X, 240 GB SSD ve 2 TB hard Disk'e sahip bir masaüstü sistemim var. Sorun aylar önce başladı aslında, PC'yi açıyorum gayet normal başlıyor fakat açıldıktan 1 dk sonra anlık donmalar başlıyor. Mouse'ın hareketinden veya dinlediğim, izlediğim şeyden çok rahat anlayabiliyorum. 3-5 saniyede bir donma oluyor anlık, düzeliyor sonra yine aynısı. Çözüm olarak PC'yi "düğmesine basılı tutarak kapatmak" oluyor. Başlattan bilgisayarı kapat veya yeniden başlat dediğimde normal bir şekilde kapanıyormuş gibi oluyor(ekran falan kapanıyor) ama sistem kendini kapatmıyor, fanlar vs çalışmaya devam ediyor o yüzden mecburen düğmeye basılı tutarak kapatıyorum. PC'yi tekrar açtığımda biraz yavaş açılsa da sorun genellikle çözülmüş oluyor. Ama çok can sıkıcı hale gelmeye başladı bu durum, düğmeye basılı tutup kapatarak PC'ye zarar vermek istemiyorum artık, çünkü dediğim gibi aylardır var bu sorun.

Gelelim çözüm olarak ne yaptığıma, SSD Utility, Hard Disk Sentinel'den kontrol ettim health olarak bir sıkıntı görünmüyor. Windows 10 en son sürümünü ve lisanslı halini kullanıyorum ve SSD'ye kurulu. En sonunda format attım denetim masasında, her şeyi sıfırla seçeneğiyle. Yaklaşık 4 saatlik bir formattan sonra sorun geçmiş gibiydi ama temel kullandığım uygulamaları yükledikten 1-2 gün sonra yine başladı. Chrome'u kaldırdım sorun onda mı diye, değilmiş. PC açılırken başlayacak uygulama yok. Aklıma daha başka bir şey gelmiyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Yalnız şöyle, formattan önce sorun 4-5 aydır devam ederken son zamanlarda şöyle oluyordu, PC açılırken Windows yükleme ekranında scanning C: And D: Drive işlemi yapıyordu, yaklaşık 6-7 sn süren bu işlemden sonra bir daha donmamaya başlamıştı. Ama her seferinde scan repair yapmasından rahatsız olup format atmıştım, sonra yine başa döndük.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Overclock vs hiç yapmadım, BIOS'a dokunmadım aldığımdan beri (1 yıldır)

Anakart: ASUS Prime B450M-K
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
RAM: XPG Gammix D30 2x8GB (3000 MHz olması lazım)
Ekran Kartı: ASUS GeForce RTX 2060 Super
SSD: Toshiba TR200 240GB
HDD: Seagate Barracuda 2TB

@Mmtonur @B 52 Stratofortress
BIOS güncellemesi yaptım, son saatlerde 3-4 kere kapatıp açtım PC'yi bir sorun kalmadı gibi görünüyor. Sorun yaşayan arkadaşlara BIOS güncellemelerini öneririm.
Overclock vs hiç yapmadım, BIOS'a dokunmadım aldığımdan beri (1 yıldır)

Anakart: ASUS Prime B450M-K
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
RAM: XPG Gammix D30 2x8GB (3000 MHz olması lazım)
Ekran Kartı: ASUS GeForce RTX 2060 Super
SSD: Toshiba TR200 240GB
HDD: Seagate Barracuda 2TB

@Mmtonur @B 52 Stratofortress
BIOS güncellemesi yaptım, son saatlerde 3-4 kere kapatıp açtım PC'yi bir sorun kalmadı gibi görünüyor. Sorun yaşayan arkadaşlara BIOS güncellemelerini öneririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı