R5 3500X sistemde sürekli mavi ekran

İşletim sistemi
Windows 10

kfrkan

Hectopat
RAM
XPG Gammix D30 2x8G 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria Plus G2 500G
Ekran kartı
Sapphire Pulse RX580
Anakart
Gigabyte B450M-S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500X
Oyun oynarken değil ama Photoshop'la uğraşırken veya Opera'da gezerken hatta bilgisayar masaüstündeyken sürekli farklı hata kodları ile bilgisayar kapanıyor. Sorunu bir türlü bulamadım. Sfc/ scannow vs yaptım. Bir süre çözüldü ama kesin çözümü alamadım. Yeniden taradım. Sorun yok. Memtest86 yaptım. Temiz çıktı. Ekran kartı driverını DDU ile sildim tekrar yükledim. Spyhunterla detaylı tarama yaptım. Virüs çıkmadı. Minidump ve Memtest raporlarını ekliyorum. Konu açtım ama yeterli destek alamadım.

Öncelikle, fikir değil de gerçek veri üzerinden ilerlersek daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. Şu an siz böyle düşünüyorsunuz fakat minidump raporu öyle demiyor.

Yok doğru ben zaten tavsiye veya öneride bulunmadım benzer sorunu yaşamıştım 1 yıl önce bana zamanında RAM demişlerdi ama işlemci çıkmıştı sadece yaşanmışlık.

Mavi ekran verip restart atıyor.

Şimdilik yapmadığım bir tek sanal bellek kapatmak kaldı. Saatlerce oyun oynayabiliyorum. Ancak her zaman olmasa da masaüstünde beklese veya YouTube'da vs gezerken arada mavi ekran hataları alıyorum. Canımı sıkan sürekli farklı hata kodları almam.

Bende de benzerdi ama dediğim gibi önce Minidump raporuna göre arkadaşın dediklerini uygula olmaz ise benim fikrim gerçeğe yakın olma ihtimali artar.

Öncelikle, fikir değil de gerçek veri üzerinden ilerlersek daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. Şu an siz böyle düşünüyorsunuz fakat minidump raporu öyle demiyor.
Son aşamayı da yaparak sanal belleği kapattım. Umarım daha fazla sorun yaşamam. Birkaç günlük deneyimden sonra geri dönüş yapacağım.

Son aşamayı da yaparak sanal belleği kapattım. Umarım daha fazla sorun yaşamam. Birkaç günlük deneyimden sonra geri dönüş yapacağım.
Page fault in nonpaged area hatası aldım. Son zamanlarda bu hatayı alıyorum. Minidump dosyası da oluşturulmamış nasıl olduğunu anlamadım.

Page fault in nonpaged area hatası aldım. Son zamanlarda bu hatayı alıyorum. Minidump dosyası da oluşturulmamış nasıl olduğunu anlamadım.
Kayıt defteri taramaları, hard disk taramaları yapmadığım yöntem kalmadı. Hiçbir testte sorun görülmüyor.

Son düzenleme:

PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA hatası aldım. Son zamanlarda bu hatayı alıyorum. Minidump dosyası da oluşturulmamış nasıl olduğunu anlamadım.

Kayıt defteri taramaları, hard disk taramaları yapmadığım yöntem kalmadı. Hiçbir testte sorun görülmüyor.

Sorun gıcık bir sorundur benim bahsettiğim işlemci sorununda hata PC testlerinde bile çıkmazdı. Detaylı test yapardı PC'yi aldığım İtopya, sorunun işlemci kaynaklı olduğunu söylemişlerdi. İşlemci markan R5 3500X olduğu için işlemci olma olasılığı çok yüksek başka işlemci olsa işlemciden şüphelenmezdim. Her şeyi yaptıysan geriye bir tek o kalmakta zaten.

Sorun gıcık bir sorundur benim bahsettiğim işlemci sorununda hata PC testlerinde bile çıkmazdı. Detaylı test yapardı PC'yi aldığım İtopya, sorunun işlemci kaynaklı olduğunu söylemişlerdi. İşlemci markan R5 3500X olduğu için işlemci olma olasılığı çok yüksek başka işlemci olsa işlemciden şüphelenmezdim. Her şeyi yaptıysan geriye bir tek o kalmakta zaten.
Anlayamıyorum test sırasında çıkması gerek. Detaylı ve farklı testler yaptım. Çoğu kişi sorunun RAM kaynaklı olduğunu da söylüyor. Emin olmadığım için bir şey de yapamıyorum.

Ben sorun işlemci de çıkıtğı zaman yenisine 1000 TL farkla geçmiştim firma hata olduğunu kabullenip işlemci yi aldı yenisine bu farkla geçmiş oldum ama sorunun nerede olduğunu anlamak için servise göndermeniz şart gibi.
Mecbur kalırsam öyle yapacağım

Son birkaç gün içerisinde BIOS güncellemesi yaptım. Opera yerine Chrome'a geçtim. Mavi ekran hatası almadım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı