R5 3500X ve RTX 2060 oyunlarda düşük FPS sorunu

omrally

Centipat
Yer
Kuytu bir köşe
Daha fazla  
Selamlar ilk olarak, sorunum şu şekildedir:
Oyunlarda düşük FPS almaktayım. Sebebini bilmiyorum ne yazık ki. Oyunlarda GPU ve CPU sıcaklığı çok artmıyor ve çok kullanılmıyor. Grafik ayarları ne olursa olsun benzer FPS'leri alıyorum. Daha yüksek FPS almak için ne yapmalıyım? Bilgisayarı ilk aldığımdan beri böyle açıkçası fakat şu zamana kadar beni çok rahatsız etmiyordu. Bilgisayarı aldığımdan beri hiçbir ayarda oynama vb. ellemedim dokunmadım. Bugün ilk defa arkada bir uygulama açık değil iken Twitter, YouTube gibi sitelerde kaydırırken kasma hissettim. Konudan anlayan arkadaşların dediklerini uygularım. Hatta gerekiyorsa format bile atarım. İlgili herkese teşekkürler.
(Valorant'ta FPS düşmesi yemesem de FPS 100'lere kadar düşüyor.) (RAM'ler ve işlemci değişmiş. Onların linkini ayrı koydum.)

Sistem:https://www.itopya.com/da-sistem5-a...-500gb-nvme-m2-ssd-geforce-rtx-raytracing-pc/
RAM:https://www.hepsiburada.com/adata-x...-ddr4-ram-ax4u320038g16a-sr30-pm-HB00000RIKML
İşlemci:https://www.hepsiburada.com/amd-ryzen-5-3600-3-6ghz-35mb-cache-soket-am4-islemci-p-HBV00000LLPAM
(1080x1920) ilk fotoğraf en düşük ayarlar, ikincisi ise en yüksek ayarlar ortalama 10dk sürede aldığım 10 ekran fotoğrafının ortalaması:
(FH4)

Screenshot_6.png

Screenshot_3.png

(Valorant)

Screenshot_5.png

Screenshot_3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam arkadaşta Monster laptop var 2060'lı onda da bu sorun vardı ekran kartı ayarlarından yapılıyor bir de bu aralar oyunlarda optimizasyon sorunu var ondanda kaynaklı olabilir driverlerinizi güncel tutun RTX açık olabilir ona bir bakın güç tasarrufu modu var diye biliyorum ekran kartının onu kapatın illaki artar.

Hocam Nvidea denetim masasındaki ayarların hepsini Nvideanın kendi forumunda yazan en yüksek performans ayarlarına çektim. Gene fayda etmedi. Valorant'da 200 fps bile göremedim ne yazık ki.
Birde moderatör arkadaş konun başlığını değiştirmiş ama yanlış değiştirmiş.😀
Daha dikkatli incelemesini öneririm.

Hocam NVIDIA denetim masasındaki ayarların hepsini NVIDIA'nın kendi forumunda yazan en yüksek performans ayarlarına çektim. Gene fayda etmedi. Valorant'ta 200 FPS bile göremedim ne yazık ki.
Bir de moderatör arkadaş konun başlığını değiştirmiş ama yanlış değiştirmiş.😀
Daha dikkatli incelemesini öneririm.

Hocam bir benchmark test yapın işlemciye ve ekran kartına çıkan sonuçları Google'da araştır bak değerler aynı mı değil ise garantiye vericen aynı ise bir çözüm buluruz inşallah.

Bende aynı işlemci ve ekran kartını kullanıyorum bazen ara ara oyunlarda takılmalar oluyor galiba genel herkes de var bu sorun.
Benim ayriyeten Minecraft performansımda düşük. RDR2'yi Minecraft'tan bin kat daha rahat oynuyorum anlayamadım. Sizin oyunlarda aldığınız performans değerleri nedir ve hangi oyunlarda takılma yaşıyorsunuz?

Hocam arkadaşımda gtx 1650 var valorantta 200-250 fps alıyor. Sanki benim kart kendini yormamaya programlanmış. Minecraft shader açınca 300fps falan alabiliyorum. CSGO'da da 300 fps alabiliyorum. Ama valorant fps, kullanım ve sıcaklık aşırı düşük.

Tam anlamadığımdan soruyorum. Tek Slot 8GB ram değil, değil mi? Çift Slot?

Genelde parçadan uygun verimi alamamak RAM'lerin Dual ve işlemcinin desteklediği en yüksek hızın altında RAM'ler almakla ilgili olur.

Nvidia ekran kartınızda voltaj sebebiyle yavaşlama görüyorum. Azıcık voltaj vermeniz gerekebilir. Voltage limitine takılıyor.

İşlemcinizin çektiği Watt bazı durumlarda az. İşlemci üzerinde de bir limit var gibi görünüyor. Frekans düzgün ama bşr sorun olduğunu düşündürüyor. Biraz daha detaylı konuyu incelemek için parçaların teknik özelliklerine bakacağım şimdi.
Edit: RAM frekansları ve diğer özellikleri uygun. RAM'lerin frekansıyla ilgili olmadığı kesinleşti. Ekran kartınız daha pasif kalıyor gibi. Az voltaj verir misiniz?

Evet 2 adet ram var. BIOS dan oc genie 4 açtım fakat pek bir işe yaramadı ne yazık ki. Bilgisiz olduğumdan pek oynamadım ayarlara.
Tam anlamadığımdan soruyorum. Tek Slot 8GB ram değil, değil mi? Çift Slot?

Genelde parçadan uygun verimi alamamak RAM'lerin Dual ve işlemcinin desteklediği en yüksek hızın altında RAM'ler almakla ilgili olur.

Nvidia ekran kartınızda voltaj sebebiyle yavaşlama görüyorum. Azıcık voltaj vermeniz gerekebilir. Voltage limitine takılıyor.

İşlemcinizin çektiği Watt bazı durumlarda az. İşlemci üzerinde de bir limit var gibi görünüyor. Frekans düzgün ama bşr sorun olduğunu düşündürüyor. Biraz daha detaylı konuyu incelemek için parçaların teknik özelliklerine bakacağım şimdi.
Edit: RAM frekansları ve diğer özellikleri uygun. RAM'lerin frekansıyla ilgili olmadığı kesinleşti. Ekran kartınız daha pasif kalıyor gibi. Az voltaj verir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı