R5 3500X'ten R5 5600'e geçilmeli mi?

Kabasakalaksakal

Centipat
Daha fazla  
Merhaba başlıkta belirttiğim gibi Ryzen 5 3500X işlemciye sahibim Ryzen 5 5600'e geçersem oyunlarda aldığım FPS farkı ne kadar olur? Ekran kartı olarak GTX 1660 Super 6 GB var eğer 20-30 FPS fark ettirebilirse değiştirmek istiyorum çünkü 2K monitör kullanıyorum çoğu oyunda ucu ucuna 40-50 FPS arası görüyorum. Ekran kartını değiştirmem mümkün değil fazla pahalı ama işlemci değiştirerek arada ki FPS farkını etkileyebilir miyim?
Bir de bende bulunan işlemci daha eski ve güçsüz değil mi? İnternette ki fiyatlarında benim işlemcim daha pahalı anlamadım hangi işlemcinin daha iyi olduğunu.

Valorant gibi oyunlar dışında FPS farkı göremezsin. 1660 Super 2K için düşük ancak 3500X ile 5600 arasındaki en önemli fark SMT ve fazladan 6 adet sanal çekirdek. Tekli çekirdekte devasa farklar bulunmuyor.

Ya 5600'e geç, ya da 3500X'i tutup daha güçlü bir ekran kartı için para biriktirmeye devam et.

Bence geçmeye değer. İşlemci tabanlı oyunlarda FPS artışı çok olacaktır, hem de ileride yüksek bir seviye ekran kartı aldığınızda RTX 3060 Ti gibi onları rahatlıkla besleyebilir.

Geri
Yukarı