R5 3600 4.2 GHz'e çıkmıyor

serkan mengücek

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, selamunaleyküm. Elimde 2. el aldığım Ryzen 5 3600 işlemci var. İşlemcime AIDA64 sitres tetsti yaptığımda işlemcim 3825-3850 MHz'lerde Max çalışıyor. Voltaj degerleri de 13-13.5 arası. Kendım overclock yaptığımda, 3900MHz'ye çıkarttıgımda, PC kendini kapatıyor. Isı degerleri 90 derecelerde geziyor. Hiçbir türlü 4200MHz'lerı göremiyorum. İşlemcim arızalı mıdır?

Ryzen 5 3600.
MSI B450M Pro VDH Plus.
16 GB 2400 MHz RAM.
MSI RX 570 Gaming X ekran kartı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Buyrun tüm sorularınızın cevapları burda
Ben de Cooler Master Masterliquid Ml240L V2 kullanıyorum. 4.2 Ghz ve Voltajım 1.050 boşta 43 derece ile 45 derece arası gidip geliyor çok sıcak sanıyordum normalmiş. Ama yine de böyle bir soğutucuya göre boşta 43 derece sanki biraz fazla kalıyor gibi. Konu açtım ama daha onay bekliyor diğer arkadaşlar hangi soğutucularla kaç dereceleri görüyorlarmış bakacağım.

Ben de Cooler Master Masterliquid Ml240L V2 kullanıyorum. 4.2 Ghz ve Voltajım 1.050 boşta 43 derece ile 45 derece arası gidip geliyor çok sıcak sanıyordum normalmiş. Ama yine de böyle bir soğutucuya göre boşta 43 derece sanki biraz fazla kalıyor gibi. Konu açtım ama daha onay bekliyor diğer arkadaşlar hangi soğutucularla kaç dereceleri görüyorlarmış bakacağım.
Pompa belirli bir sıcaklığa çıkmadan rmp yükseltmiyordur. O yüzden boşta sıcaklık geziniyordur. Eğer sizi rahatsız ediyorsa bios'dan pompa rmp ayarlarını değiştirin. Benim masaüstü boşta sıcaklığım 41 derece civarı.

Pompa belirli bir sıcaklığa çıkmadan rmp yükseltmiyordur. O yüzden boşta sıcaklık geziniyordur. Eğer sizi rahatsız ediyorsa BIOS'dan pompa rmp ayarlarını değiştirin. Benim masaüstü boşta sıcaklığım 41 derece civarı.

Pompa zaten PWM değil sürekli 2400 RPM'lerde geziyor. Onun o şekilde olması gerekiyormuş. Çözemedim bu işlemcinin derdini sıkıntısını.

Pompa zaten PWM değil sürekli 2400 RPM'lerde geziyor. Onun o şekilde olması gerekiyormuş. Çözemedim bu işlemcinin derdini sıkıntısını.
Hocam 1-2 derece fark macun kalitesinden, hatta macun uygulama yönteminden bile farkedebilir. Bence kafaya takılacak bi sorununuz yok. Yük altında max sıcaklık değer daha önemli.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İsterseniz şu videoya bi göz atıp stok soğutucu değil de başka bir kule tipi hava soğutma ya da sıvı soğutma ile deneyin. Denemeden tam bir şey söylemeyiz. En kötü ihtimalle Silicon Lottery (Silikon Şansı, yani kötü silikon.) olabilir.

Şuan cpb kapalı 3850 mhz
1.3v işlemcimin ısı değeri boşta 64 yük altında 85-89 dereceye kadar cıkıyor mhz arttırdıgımda mavi ekran alıyorum
Kardeşim soğutucu montajını kendin yapmışsan, bi hata yapmış olabilirsin. Boşta sıcaklıklar çok fazla. Sıcaklıklar yüzünden işlemci frekans artıramıyor.

Soğutucu montajını, macununu tekrar kontrol et.

CBT'yi kapat.

İşemci çarpanını 4200'e sabitle.
Voltajı 1.29'dan itibaren test ederek düşür.

Ama stok soğutucu ile çok sağlıklı şekilde @4.2ghz'de çalışacağını düşünmüyorum. Oyunlarda sıcaklıklar 70 derece civarı gezer. Tam yükte kısa sürede kapanır.

Stok soğutucun yetmiyor. Ama yine de önce herhangi bir soğutucu almadan tanıdığın birilerinden sıvı soğutma ya da kule tipi hava soğutmayla bir dene. Sorunun çözülecektir.

Geri
Yukarı