R5 3600 80 Derece sıcaklık normal mi?

mrthn53

Centipat
Selamlar. Sistemim şu şekilde;
•AMD Ryzen 5 3600
•ASUS GTX 1050 Ti ROG STRIX
•ASUS Prime B350M-A ANAKART
•TFORCE Team 3000MHz 2x8 GB RAM
•Corsair 600W PSU
•Corsair SPEC-01 KASA
İşlemcimi henüz 1 hafta oldu alalı. Need for Speed heat tarzı oyunlar oynarken işlemcimin 80 81 derecelere çıktığını fark ettim.(CPU Kullanım %30-40, GPU Kullanım %98-100).Prime95 testine soktuğumda işlemcim %100 yük altındayken Max 83 dereceleri gördü.%30-40 dolaylarında seyreden bir kullanımda 80 dereceyi görmek normal mi? İşlemcimi Stok fanıyla birlikte kullanıyorum ve ayriyeten kasamıda yazmamın sebebi sadece 1 egzoz fanıyla kullanıyorum aldığımdan beri, herhangi bir fan vs. eklesem etkili olur mu sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. Sistemim şu şekilde;
•AMD Ryzen 5 3600
•ASUS GTX 1050 Ti ROG STRIX
•ASUS Prime B350M-A ANAKART
•TFORCE Team 3000MHz 2x8 GB RAM
•Corsair 600W PSU
•Corsair SPEC-01 KASA
İşlemcimi henüz 1 hafta oldu alalı. Need for Speed heat tarzı oyunlar oynarken işlemcimin 80 81 derecelere çıktığını fark ettim.(CPU Kullanım %30-40, GPU Kullanım %98-100).Prime95 testine soktuğumda işlemcim %100 yük altındayken Max 83 dereceleri gördü.%30-40 dolaylarında seyreden bir kullanımda 80 dereceyi görmek normal mi? İşlemcimi Stok fanıyla birlikte kullanıyorum ve ayriyeten kasamıda yazmamın sebebi sadece 1 egzoz fanıyla kullanıyorum aldığımdan beri, herhangi bir fan vs. eklesem etkili olur mu sizce?

Stok fan için normal değerler. Harici hava ya da su soğutma alarak ısı değerlerinizde düşürme yapabilirsiniz tabi.

Egzoz fanın nereye takılı? Bir de direkt işlemci ve ekran kartına üfleyen fanın var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
3. nesil işlemcilerde anakartın fazla voltaj verme olayı var. Aynı işlemciyi kullanıyorum. Voltaj dengesizliğini önlemek amacıyla PBO gibi ayarları kapalı şekilde kullanıyorum. Sabit 3.6 GHz hızında çalışıyor ama zaten güçlü bir işlemci olduğu için bu ayarı kapatmak oyunlarda gözle görülür bir etki yapmıyor. Şu anda sıcaklıklar en fazla boştayken 35 derece, oyunlarda 65 derece olarak seyrediyor. Tabi Arctic Freezer 34 eSports Duo soğutucusuyla beraber kullanıyorum. Onun da etkisi büyük.

Turbo Boost'u kapatarak soğutucu fan alana kadar daha serin çalıştırabilirsiniz şahsen ben öyle yapmıştım. Fan alınca da normal haline getirdim. Arctic Freezer 34e-Sports Duo aldım Max 53 derece oldu stress testinde. Sorunun sebebi 2600 ve 3600'ün Wraith Stealth'le gelmesi çok ince bir bakır plaka var ondan oluyor.

Yanında gelen fan çok ince, normal. Açıkçası bu beni biraz üzdü Ryzen serisinin en iyi özelliklerinden birisi yanında gelen soğutmanın iş görür olması sizi ek soğutucu parasından kurtarması ama bu modelin yanında gelen Stealth soğutucu yetersiz görünüşünden bile anlaşılıyor yetersiz olduğu, Hız aşırtma yapmayan bir kullanıcının 80 dereceyi görmesi sağlıklı değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı