R5 3600 80 Derece sıcaklık normal mi?

O kasa soğutma, stok fan sayısının 1 olması nedeniyle yetersiz oluyor. Önde 2, arkada 1 ve üstte 1 fanla kullanıyorum. Ön 2 fan soğut hava girişi, üst ve arka fan da tahliye amaçlı çalışıyor.
BIOS ayarlarından CPU Boost özelliğini bulup devre dışı bırakın. OC ayarlarından da işlemcinize çarpan sayısı olarak x36 yazın. Hissedebileceğiniz bir performans kaybı olmaz. Turbo'yu kapatırsınız. İşlemciniz 3600 Mhz hızında çalışır. Ancak kazanacağınız serinlik çok fazla olur. Ben stok fan kullanırken sizin gördüğünüz sıcaklıkları bu şekilde 65 derecelere indirmiştim. 6 bacaklı bir kule tipi fana geçtim ve stres testlerinde 10. dakikada 60 dereceyi geçmiyor işlemcim şu anda.

Bence 80 çok yüksek bende o dereceyi eski HP DV5 bilgisayarımda görüyordum onda bir de T4200 vardı.

@rmzngny aslında o fazla voltaj da AMD'nin boost algoritmasının bir parçası, sorun değil.

AMD'nin işlemciyi boostlarken korktuğu şey yüksek voltaj değil. Yüksek sıcaklık ve electromigration. AMD'nin maksimum boost frekansa sadece tek çekirdeğin çıkmasına izin vermesi de bu iki problemi de çözüyor sayılır. En azından AMD çözdüğünü düşünüyor.

@mrthn53 eğer hiçbir ayarı kurcalamadıysan bence yeni soğutucu alana kadar çok da takma. Çok takma dediğim kasanın hava akışını iyileştirmeye çalışabilirsin. Önden içeri 2 tane fan hava üflesin, yukarıdaki ve arkadaki fanlar içerideki havayı dışarı atsın. Veya ille de sıcaklık düşsün diyorsan BIOS'dan CPB (core performance boost) ayarını kapatabilirsin.

Yani demem o ki dostlar bu işlemcilerin CPB kapsamında limitleri işlemciyi yapan mühendis ekip tarafından yazılıyor zaten. Adamlar problem olmadığını düşünüyor ki işlemci 80 derecelerde kendini frenlemiyor.

Aga bende r5 2600 var şu ana kadar hiç bir oyunda 55-56 dereceyi geçmedi. Bir de beğenilmeyen Powerboost kasayla :) Yani 80 derece üstü mutlaka bir sıkıntıdan dolayı oluyordur. Ya kasa havasız kalıyor (yan kapağı açıp deneyebilirsin) ya fanlar yetersiz, ya da termal macun sıkıntılı. Tabi bende 3 giriş 1 çıkış fanı var.

Normal, 3600 sıcak çalışan bir işlemci, kasaya intake fan eklemeniz sıcaklığı düşürecektir.
O işlemci sıcak çalışan bir işlemci değil. Neye göre söylüyorsun bunu? Birçok anakartın fazla verilen voltajından dolayı ısınıyor. Bendeki, bahsettiğim ayar kapalı iken stress testinde 60 derece maksimum. 61 demiyor. Bu arkadaş yüzdelik kullanımlara göre düşünüyor ama unuttuğu bir şey var. Oyunlarda ekran kartın da ortama ısı yayıyor ve bu bağlamda ondan gelen ekstra sıcaklık ve kasa hava akışı gibi durumlar çok etken. Normalde iyi durumda ama çevre birimlerinin yaydığı ısı dalgası çok etkilemekte.

Stok soğutucu o işlemci için yetersiz. Aynı işlemciyi kullanıyorum, stok fan ils 1 hafta dayanabildim. Oyunlarda 80 civarı, testlerde ise 95 civarına dayanıyordu. Cooler Master Hyper T4 soğutucum var idi, onu taktım ve testlerde 70, oyunlarda ise maksimum 55 dereceyi gördüm.

O işlemci sıcak çalışan bir işlemci değil. Neye göre söylüyorsun bunu? Birçok anakartın fazla verilen voltajından dolayı ısınıyor. Bendeki, bahsettiğim ayar kapalı iken stress testinde 60 derece maksimum. 61 demiyor. Bu arkadaş yüzdelik kullanımlara göre düşünüyor ama unuttuğu bir şey var. Oyunlarda ekran kartın da ortama ısı yayıyor ve bu bağlamda ondan gelen ekstra sıcaklık ve kasa hava akışı gibi durumlar çok etken. Normalde iyi durumda ama çevre birimlerinin yaydığı ısı dalgası çok etkilemekte.

Aman malına laf gelmesin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı