R5 3600 86 dereceyi gördü

PenaX57

Hectopat
Merhaba. Daha önce GTX 1050 Ti'ım vardı RTX 3060'a geçtim iyi güzel darboğaz falan görmedim ancak işlemci 85 86 derecelere çıkmaya başladı. Daha çok oynasam belki reset yerdim. Bundan önce 70-75 arasındaydı. Termal macun yenilersem düzelir mi? Soğutucu stok değil.

Merhaba. Daha önce GTX 1050 Ti'ım vardı RTX 3060'a geçtim iyi güzel darboğaz falan görmedim ancak işlemci 85 86 derecelere çıkmaya başladı. Daha çok oynasam belki reset yerdim. Bundan önce 70-75 arasındaydı. Termal macun yenilersem düzelir mi? Soğutucu stok değil.
Soğutucu ve kasa modeli ne? Oda sıcaklığı ne kadar?

Kasa : https://www.hepsiburada.com/xigmate...-12cm-mavi-led-fanli-atx-kasa-p-HBV00000590HK
Oda sıcaklığını birazdan ölçüp döneceğim
Soğutucu : Rampage fakat model hatırlamıyorum şimdi bakıyorum.

Buldum. RAMPAGE ICEBERG LIGHT 120MM FAN BEYAZ LED İŞLEMCİ SOĞUTUCU fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da

Hocam keşke kasa aldığınızda hava akışına dikkat etseydiniz, Rampage yerine daha güzel soğutucu markaları var. Dark güzel markadır kullanıyorum memnunum. Yaz günlerinde de normal olabiliyor sıcaklıklar biz bile pişerken işlemci nasıl yük altında pişmesin.xD

Termal macunu uzun süredir yenilemiyorsan işe yarar, düşer tabii ama öyle eski sıcaklık değerlerini vermesi imkansız, 3060, 1050 Ti'a göre çok daha güçlü bir kart, oyunlarda vereceği değerler çok daha yüksek, bu da işlemcinin anlık olarak daha fazla veriyi ekran kartına çözüp göndermesi demek, yani kısaca işlemciye binen yük çok artacak bu kartı kullanırken. Çözüm olarak dediğin gibi kaliteli bir termal macun ile yenileme yapılabilir, soğutucu bloğun tam oturup oturmadığı kontrol edilebilir. En kesin çözüm güçlü bir işlemci soğutucu. Bu arada 105 dereceye kadar reset atmıyor genelde sistemler, anakartına bağlı bu durum tabii ama.

Soğutucu hakkındaki yorumlar pek iyi değil, şu an soğutucu ile gelen 120 mmlik fanı kullanıyorsanız eğer fanın CFM değeri bayağı düşük geldi bana. Soğutmaması çok normal. Aynı işlemciyi kullanıyorum, biraz uğraşarak undervolt yapabilirsiniz, ya da en temizinden güzel bir işlemci soğutucu alabilirsiniz. Aynı işlemciyi SE-224-XT hava soğutucusu ile 2060 ekran kartıyla kullanıyorum 60,65 dereceyi geçmiyor AIDA64 testlerinde, soğutucu fanının CFM değeri 76, 16, sizdekinin değeri 65, oldukça yüksek bir fark. Tamamen örnek vermesi açısından söylüyorum.

Soğutucu yetmiyor olabilir. İşlemciye Undervolt yapın. UEFI ayarlarından CPU Ratio 40 yapın ve işlemci voltajını manuel alıp değeri 1.29 girin. 10-20 derece fark edecektir.

Soğutucu yetmiyor olabilir. İşlemciye undervolt yapın. UEFI ayarlarından CPU ratio 40 yapın ve işlemci voltajını manuel alıp değeri 1.29 girin. 10-20 derece fark edecektir.

Yazdığınız değerler çok kötü, 1.3 Volta 4 GHz'de kullanılmaz o işlemci, stok soğutucu ile bile 4.2 GHz'e 1.15 Volt ile kullanıyordum, hadi arkadaştaki işlemcinin silikonu kötü olsun yine de undervolt ile o işlemciyi 4.2 GHz'e 1.2 Volt'tan yüksek voltaj ile kullanmak tamamen israf. 1.3 Volt çok yüksek bir değer, yük altında aynen ısınmaya devam eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı