R5 3600 anakart önerisi

özgür oktay

Hectopat
Anakartlardan hiç anlamam ve birçok anakartın fiyatlarının ciddi farklılıklar göstediğini gördüm. Anakart alırken nelere dikkat edilmeli? VRAM yapısından falan bahsediliyor. Bu VRAM yapısı nasıl olmalı? OC yapmayacak bir kullanıcı bir anakarta Max ne kadar para ayırmalı?
İşlemcim R5 3600.
Ekran kartı MSI RX 5600XT Gaming X.

Anakartlardan hiç anlamam ve birçok anakartın fiyatlarının ciddi farklılıklar göstediğini gördüm. Anakart alırken nelere dikkat edilmeli? VRAM yapısından falan bahsediliyor. Bu VRAM yapısı nasıl olmalı? OC yapmayacak bir kullanıcı bir anakarta Max ne kadar para ayırmalı?
İşlemcim R5 3600.
Ekran kartı MSI RX 5600XT Gaming X.

B550'yi bekle derim. Ekran karında PCI-e 4.0 destekliyor işlemcin de.
Bu arada VRM denilen şeyi küçük PSU'lar gibi düşünebilirsin işlemciye güç sağlayan küçük PSU'lar. Eğer OC yapmayacaksanız herhangi bir mobonun VRM'leri işlemciyi beslemeye yeter ama OC yapacaksanız hem kaliteli hem de iyi soğutulan VRM'leri olan kaliteli ve pahalı bir mobo alman gerekebilir.

Bence PCI 4.0 bekleme gereksiz olabilir. Ona uygun parçalar kullanmadıkça anakartın onu desteklemesi çok anlam ifade etmiyor.

Ona uygun parçalar dediğiniz ne tam olarak? CPU ve GPU PCI-e 4 destekliyor belki M.2 SSD desteklemeyebilir sadece. Bunlara rağmen gereksiz olur diyorsanız en uygun hangi anakartı almalıyım? Bu arada BIOS Update ile falan da uğraşmak istemiyorum.

pci 4.0 şuan için depolama birimlerinde fark yaratıyor ki çok pahalılar. İnternetten bakabilirsin nvme 4.0 ssdlere en az 2-3 bin lira fiyat etiketleri var. Ekran kartına gelecek olursak şuan için sadece AMD tarafında 5700 modeli 4.0 teknolojisini kullanıyor ve bildiğim kadarıyla ekran kartları için şuan 4.0 teknolojisine gerek yok halihazırda 3.0 gayet yeterli kalıyor. Yani anlayacağın şuan için 4.0 bütçe sistemlerde hiç bir işe yaramayacak ancak dersen ki 1-2-3 yıl sonra para biriktirir 4.0 ssd alırım o zaman başka tabi. Ben olsam 700 lira bütçem varsa b450 alır geçerdim.

Ona uygun parçalar dediğiniz ne tam olarak? CPU ve GPU PCI-e 4 destekliyor belki M.2 SSD desteklemeyebilir sadece. Bunlara rağmen gereksiz olur diyorsanız en uygun hangi anakartı almalıyım? Bu arada BIOS Update ile falan da uğraşmak istemiyorum.

İtopya,incehesap gibi yerlerden alıyorsanız 3000 ready olmasa bile bios güncelleyip yollamalarını isteyebilirsiniz. Ancak alacağınız anakart 3000 ready ise hiç bir işleme gerek yok. Bunun dışında 700 lira bandında bence de asrock pro4 güzel bir seçim.

Geri
Yukarı