Çözüldü R5 3600 azıcık yük bindiğinde ani sıcaklık artışı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Panko

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarı açtığımda açılan sadece Discord ve Steam'de bile sıcaklık aniden 70'e çıkıp 60'lara 55'lere düşüyor, ancak herhangi bir işlem yaptığımda -bir şeye tıkladığımda- sıcaklık tekrar aniden ortalama 60-65'e çıkıyor?

Sıcaklık değerini test etmek için Apex'e girdim sadece 5 dakika Training'de sağ sol yaptım ve sıcaklık 95 dereceyi gördü, haliyle kapadım.

Şu an bunu yazarken bile (sadece Edge açık) ortalama 60 derece.

Ryzen Masters'tan 3600MHz'a çektim, voltaj ise 1,1.

Kasayı İtopya'dan aldım, BU KASA.
Özelliklerine bakabilirsiniz.

Sizce sorun ne?
Termal macun sürmeyi unutmuş olma ihtimalleri var mı ya da işlemci fanını yanlış takma ihtimalleri (görünürde bir sorun yok gibi)?

Yani ben yetersiz bir cpu fanı takacaklarını düşünmüyorum, kesinlikle bir şey sorunlu.

Sistem özellikleri.
RTX3060.
Ryzen 5 3600.
Primeb450M-K||

Çözüm
WhatsApp Image 2021-12-01 at 23.14.08.jpeg
WhatsApp Image 2021-12-01 at 23.14.07.jpeg

Gerçekten inanılmaz bir sıcaklık, şu değerlere RAĞMEN.

Şu an fanı çıkaramam hocam yarın öğleden sonra çıkaracağım kontrolden sonra. Termal macunu aldıktan sonra.
Evet arkadaşlar, burayı tamamen unutmuşum. Üzgünüm.

Telefonda "İtopya" ekibi ile görüştüm ve yapacağım en iyi şeyin kasayı göndermem olduğu kararına vardılar. (buraya yazdığım şeylerin aynısını anlattım)

Kasayı geçen cuma gönderdim ve bu cuma geliyor, işlemciyi tamamen değiştirmişler.
Demek ki bayağı bayağı işlemcide sorun varmış, şaşırdım bayağı açıkçası.

Yardımlarınız için teşekkürler tekrardan.

Screenshot_5.png
1 gün kadar stok fan ile kullandım muhtemelen sizinki benzer performansa sahip belki de daha da yetersiz, normaldir. Fan ayaklarını bir kontrol edin. Şu an Deep cooler Gammaxx 300 kullanıyorum, bununla bile programları açarken anlık 70 derecelere çıkabiliyor.

Yarın güncellerim konuyu, CPU fanının vidalarını kontrol edeceğim, fakat zaten sıkıysa ne yapayım ? Fanı çıkarıp kendim bir daha mı oturtayım . Ya da termal macun alıp, CPU üzerindeki mevcut olan(eğer varsa?) termal macunu silipi kendim bir daha mı uygulayayım ?

Fan'ı yenilemek istiyorum zaten ama şimdi korktum ya sorun işlemcideyse ? Öyle bir şey olabilir mi ?

Cevaplarınız için sağ olun bu arada <3

Son düzenleme:
Yarın güncellerim konuyu, CPU fanının vidalarını kontrol edeceğim, fakat zaten sıkıysa ne yapayım ? Fanı çıkarıp kendim bir daha mı oturtayım :D. Ya da termal macun alıp, CPU üzerindeki mevcut olan(eğer varsa?) termal macunu silipi kendim bir daha mı uygulayayım ?

Fan'ı yenilemek istiyorum zaten ama şimdi korktum ya sorun işlemcideyse ? Öyle bir şey olabilir mi ?
Hocam sen zaten halen o fanı söküp bakmadıysan ayrı konu. Bir aç bak ne çıkacak ondan sonra konuşalım. O muydu bu muydu kim nerden bilsin. Aç bak öncelikle bir sorun sıkıntı görünüyor mu her şey normal gibi mi diye.

Fakat zaten sıkıysa ne yapayım?

Fazla sıkılmış değilse sorun yok, oynamasın ve sağlam dursun yeterli.

Ya da termal macun alıp, CPU üzerindeki mevcut olan(eğer varsa?) termal macunu silipi kendim bir daha mı uygulayayım?

Termal macun az veya fazla uygulanmış olabilir, ona bakmak lazım. Aslında o varsayılan stok soğutucu da çok yeterli görünmüyor. Değişim iyi olabilir.

İşlemcilerde kolay kolay sorun çıkmaz, silikon kalitesi kötü ise belki olabilir. Ancak yanlış montaj ihtimali çok daha yüksek.

Fanı sökünce içindeki azıcık termal macun da çöp olacak açıp öylesine bakılacak bir şey mi gerçekten yorumlarınız ile deli ediyorsunuz insanı bilmiyorsanız yanlış yönlendirmeyin.

Hocam sende bir termal macun al kalitelisinden ve aç yenile bir zararı yok zaten. Macun almadan açıp geri takma.

WhatsApp Image 2021-12-01 at 23.14.08.jpeg
WhatsApp Image 2021-12-01 at 23.14.07.jpeg

Şu an fanı çıkaramam hocam yarın öğleden sonra çıkaracağım kontrolden sonra. Termal macunu aldıktan sonra.

Telefonda "İtopya" ekibi ile görüştüm ve yapacağım en iyi şeyin kasayı göndermem olduğu kararına vardılar. (buraya yazdığım şeylerin aynısını anlattım)

Kasayı geçen cuma gönderdim ve bu cuma geliyor, işlemciyi tamamen değiştirmişler.

Screenshot_5.png

Son düzenleme:
Çözüm
Eki Görüntüle 1230771Eki Görüntüle 1230772

Eki Görüntüle 1236530

İtopya adamdır.

Geri
Yukarı