R5 3600 bilgisayar donuyor ve tepki vermiyor

ciovanni

Hectopat
Evet başlıkta yazdığım gibi masaüstün de oyunda ya da internette gezinirken bir anda bilgisayar donuyor ve asla tepki vermiyor.
Ekranda görüntü ile birlikte donuyor mavi ekran hatası gibi değil, sadece mouse imleci hareket ediyor ama o da işlevsiz tıklasam bile.
Yanıt vermiyor, görev yöneticisi de açılmıyor sürekli resetlemek zorunda kalıyorum. Sistemi yeni topladım şu an sadece ekran kartım eksik ben de.
Görüntü alabilmek adına elimde bulunan ATI Mobility Radeon HD 4300 ekran kartını taktım acaba bundan olabilir mi?

Anakart: Gigabyte B450 GAMING X.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: Apacer 16 GB DDR4 3000MHz.
PSU: FSP Hydro 600W 80+
SSD: Toshiba RCZ 256 GB M.2 SSD.

Bu arada RAM'i ve SSD'yi teste tabii tuttum sorun bunlardan olabilir mi diye ama herhangi bir sorunla karşılaşmadım. RAM'i Memtest86 ile 4 saat kadar test ettim.
SSD için de HD Tune programını kullandım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekran kartını anakartındaki diğer PCI-E slotuna takıp dener misin? Ben de güncel bir sistemde eski ekran kartı kullanmıştım ve aynı sorunu yaşamıştım. Sonra ne kadar saçma gelse de aklıma bu gelip denemiştim ve işe yaramıştı. Sanırım x16 ve x8 farkı yüzünden oluyor olabilir.

Ekran kartını anakartındaki diğer PCI-E slotuna takıp dener misin? Ben de güncel bir sistemde eski ekran kartı kullanmıştım ve aynı sorunu yaşamıştım. Sonra ne kadar saçma gelse de aklıma bu gelip denemiştim ve işe yaramıştı. Sanırım x16 ve x8 farkı yüzünden oluyor olabilir.
Maalesef çözmedi bu defa da siyah ekran gelmeye başladı bi süre sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı