R5 3600 Boştayken 75° ve %70 kullanımda gözüküyor

FeernHost

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
RAM
3200Mhz 8x2
Ekran kartı
GTX 1070
Anakart
Gigabyte A520M-DS3H
İşlemci
R5 3600
Herkese iyi akşamlar değerli hocalarım. Sistemin tuşuna bastım, Windows açıldı. Her şey normal. Arkada sadece Logitech G HUB, NVIDIA, Gigabyte Control Center çalışıyor. CPU fanı (stock fan) %100 dönüyor, CPU 75° ve görev yöneticisinde %70 kullanımda gözüküyor. Oda sıcaklığı 20 derece. Bugün başladı bu olay. 2 gün önce böyle bir sorun yoktu. Ne olmuş olabilir? Termal macun olabilir mi? Toplarken elimdeki biraz fason mal termal macunu kullanmıştım.
Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

Herkese iyi akşamlar değerli hocalarım. Sistemin tuşuna bastım, Windows açıldı. Her şey normal. Arkada sadece Logitech G HUB, NVIDIA, Gigabyte Control Center çalışıyor. CPU fanı (stock fan) %100 dönüyor, CPU 75° ve görev yöneticisinde %70 kullanımda gözüküyor. Oda sıcaklığı 20 derece. Bugün başladı bu olay. 2 gün önce böyle bir sorun yoktu. Ne olmuş olabilir? Termal macun olabilir mi? Toplarken elimdeki biraz fason mal termal macunu kullanmıştım.
Cevap verenlere şimdiden teşekkürler.

Ne zaman toplandı sistem?

Termal macun CPU kullanımını etkilemez fakat sıcaklığı etkiler. Sıcaklıkla ilgili problemi iyi bir macunla çözebilirsiniz ama boşta %70 kullanım normal değil. İşlemciyi ne kullanıyor bulmanız daha iyi olacaktır. Sistem güncellemeleri yahut oyun güncellemeleri olabilir mi arkada?

Termal macun CPU kullanımını etkilemez fakat sıcaklığı etkiler. Sıcaklıkla ilgili problemi iyi bir macunla çözebilirsiniz ama boşta %70 kullanım normal değil. İşlemciyi ne kullanıyor bulmanız daha iyi olacaktır. Sistem güncellemeleri yahut oyun güncellemeleri olabilir mi arkada?

Arkada herhangi bir güncelleme yok. Kontrol etmiştim. Sadece gözüme çarpan "NVIDIA container" işlemlerde %20 - %30 arası kullanıyordu. Bir de Game services var, Xbox zımbırtısının eklentisi sanırsam, oda %25 civarı kullanıyordu.

Senin sistem boşta CPU kullanması öncelikli sorun. Ne için tükettiğini bir önce bul. Sonra ilk aldığından bu yana ısınma yapmamış ise sorun macunda olmayabilir.

Bu 3. parti uygulamalar yüksek kullanıma sebep olmuş olabilir, fason macunda sıcaklığı açıklıyor.

Sadece gözüme çarpan "NVIDIA container" işlemlerde %20 - %30 arası kullanıyordu. Bir de Game services var, Xbox zımbırtısının eklentisi sanırsam, oda %25 civarı kullanıyordu.

Yanlış hatırlamıyorsam %50 oluyordu hocam.
Virüs olabilir mi hocam? Görev yöneticisinde şüpheli bir etkinlik gözükmüyordu. Yine de sorayım dedim.

İşlemci kullanan bir virüs benim de aklıma geldi. Her ihtimale karşı antimalware ya da Kaspersky ile bir sağlam tarama yap bakalım.

Geri
Yukarı