R5 3600 Cinebench R23 test sonucu nasıl?

Aynen, biliyoruz sizin OC denemelerinizi. Ama bana mantıksız geliyor hayatta bindiremeyeceğim bir yüke sokarak test etmek.
Ya bence de mantıksız ama 1 kereye mahsus yapmak gerekiyor. Zira ben oyun dışında bir şey oynamıyorum ona rağmen stabiliteye müthiş önem veren birisiyim. Bu sebeple P95'i seviyorum. Ve önceki mesajımda da dediğim gibi, bazı gerçek hayat programları gerçekten ağır ve stres testine yanaşabiliyor. Blender da bunlardan birisi. 4K bir resimi renderlarken inanılmaz güç tüketimlerine çıkıyor. Kendim de denediğim için biliyorum durumu.
Hatta o kadar yük bindiriyor ki işlemci otomatik all Core çıkması gereken hızlara bile çıkamıyor bu testte.
Stok haldeyken öyle çünkü stok halde işlemciye giden voltajı ve frekansı işlemci kendisi belirliyor. Elle değer verdiğin takdirde herhangi bir problem olmuyor.

Prime95 algoritmasını da tam bilmemekle beraber yine yaptığım çeşitli testler sonucunda diğerlerinden farklı olduğunu gözlemledim.

Örneğin CPB + PBO auto iken P95-AIDA64-CPU Z Stress-OCCT-Blender aynı sıcaklıktayken voltaj fark etmeksizin manual bir değer verdiğimde P95 ile diğerleri arasında 10 derece gibi büyük bir fark oluyor. Hatta CB20-23 gibi benchmark testleriyle kıyaslarsak fark 15-16 dereceye kadar çıkıyor.

Stok haldeyken öyle çünkü stok halde işlemciye giden voltajı ve frekansı işlemci kendisi belirliyor. Elle değer verdiğin takdirde herhangi bir problem olmuyor.
İşte onu demek istiyorum. O kadar yük bindiriyor ki frekans ve voltaj düşürüyor. Manuel OC'de de voltaj düşürünce çat gidiyor normal olarak. Bunun için de bol bol voltaj vermemiz veya LLC ayarı yapmamız gerekiyor. Ama bu LLC olayının zarar verdiğini söyleyenler var. Bunun hakkında bilgin varsa bir OC rehberi bekleriz.

İşte onu demek istiyorum. O kadar yük bindiriyor ki frekans ve voltaj düşürüyor. Manuel OC'de de voltaj düşürünce çat gidiyor normal olarak. Bunun için de bol bol voltaj vermemiz veya LLC ayarı yapmamız gerekiyor. Ama bu LLC olayının zarar verdiğini söyleyenler var. Bunun hakkında bilgin varsa bir OC rehberi bekleriz.
LLC ayarı anakartlarda değişiklik gösterebiliyor. Ezber yapmak yerine mantığını oturtmak gerekiyor bu yüzden. Onun için yapılmış bir rehber var, istenirse ben de yapabilirim. @Shimada Sensei yapmıştı zamanında.

Yeni konular

Geri
Yukarı