VDROP nedir?

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Overclock yaparken en sinir bozucu problemlerden birisi de şüphesiz ki bu lanet şeydir. VRM'lerin kalitelerini kapıştırdığı, kapıştırması gereken konudur. Peki tam olarak nedir bu VDROP?

VDROP, işlemciye giden akım arttığında anakartın özellikle yüksek voltajlarda istikrarı koruyamaması sonucu voltajın yük durumu bitip akım azalana kadar düşmesidir. Bu voltaj düşüşü de pekala stabilite sorunlarına, çökmelere sebep olabilir. Bu sorunu azaltmak için de anakartlarda LLC (Load Line Calibration veya Load Line Control) isimli ayar bulunur.

LLC'nin yaptığı şey yük durumlarında işlemciye giden voltajı ve/veya PWM oranını arttırmaktır. Kademe kademe olarak bulunan bu ayarı kullanarak VDROP sorunu çözülebilir olsa da riskli bir işlemdir. Yük durumu ortadan kalktığında anlık olarak şiddetli bir voltaj dalgası VRM'leri vuracaktır. İşin kötü yanı ise bu dalganın sensörlerce tespit edilememesidir.

Alttaki görselde 1.406V core voltage değerine ve "high" seviye LLC'ye ayarlanmış bir anakarta ait voltaj değerlerini göreceksiniz. Bu anakartta en son kademe LLC ayarı extreme, ondan sonra gelen ayar ise high'dır. Yani 1.4V + yüksek seviye LLC oldukça cüretkar bir kombo denebilir.

Adsız.png

Stres testi durdurulduktan sonra çekilen bu görseldeki değerlere bakarsak eğer sistemin kafasının bir hayli karışmış olduğunu görebiliriz. Anakart 1.461V'a kadar çıkmışken işlemci en yüksek 1.413V ölçmüş. En düşük voltaj ise yine işlemci tarafından 1.363V olarak ölçülmüş ki bu korkunç bir değer. Genel olarak ise tüm test boyunca işlemci 1.369V ve 1.375V değerleri arasında ölçüm yaptı. Herhangi bir yük yokken işlemci olması gerektiği gibi 1.406V aldığını raporluyor. İşte VDROP'da tam olarak bu. Voltaj 1.406V'dan bir anda 1.363V'a düşüyor, sistem bir şeylerin ters gittiğini anlayıp olaya müdahale ediyor ve voltajı güç bela 1.375V'a çıkartabiliyor.

Özetlersek, BIOS'dan 1.406V'a ayarlanmış bir testte anakart 1.461V gönderdiğini raporlarken işlemci 1.363V aldığını raporlamış. Kendi ayarladığımız 1.406V ve 1.461V arasındaki fark ise oldukça ürkütücü. Ve hatırlatmam gerekirse, kuvvetle muhtemel peak voltage dediğimiz yük sonu patlaması ise 1.461V'dan bile daha büyük bir değer.

Hiçbir zaman, kesinlikle son seviye LLC kullanmayı önermiyorum. Anakarttan anakarta bu LLC ayarlarının şiddeti değişebilir ve yüksek seviye, şiddetli seçenekler denenebilir. Asus TUF B450 modellerde en stabil seçenek medium gibi geldi bana. High seçeneğini bu modellerde uzun süreli kullanımda önermiyorum.

Son düzenleme:
MSI güncel BIOS loadline calibration da 1 den 8 e kadar modlar var. Modlar hakkında bir bilgi yok. Hangisi daha düz bir grafiktir veya sabit frekans için hangi mod kullanılmalı?

MSI güncel BIOS loadline calibration da 1 den 8 e kadar modlar var. Modlar hakkında bir bilgi yok. Hangisi daha düz bir grafiktir veya sabit frekans için hangi mod kullanılmalı?
Deneyerek bulman lazım. Benim anakartta verdiğim voltajda stabil kalan, daha üstüne veya daha aşağı düşmeyen LLC değeri medium olan mesela.

Mode 4'i deneyebilirsin. MSI işi iyice çorba etmiş gene. Koysana adam akıllı medium, high vs. ...
Ryzen 3000 serisiyle gelen biosta her şeyi minimalize ederken bozdular. HWMonitor işlemci voltajını göstermeyi bıraktı onu nasıl düzeltirim?
Konu dışı ve beni ilgilendirmez ama merak ettim. İmzanda La İlah mı yazıyor?

Ryzen 3000 serisiyle gelen biosta her şeyi minimalize ederken bozdular. HWMonitor işlemci voltajını göstermeyi bıraktı onu nasıl düzeltirim?
Konu dışı ve beni ilgilendirmez ama merak ettim. İmzanda La İlah mı yazıyor?
HWInfo programını kullanabilirsin. Programı açarken "sensors only" kutusunu tikle.
Evet o da yazıyor. Google çeviriyi kullanabilirsin.

HWInfo programını kullanabilirsin. Programı açarken "sensors only" kutusunu tikle.
Evet o da yazıyor. Google çeviriyi kullanabilirsin.
HWInfo da gösterdi ama HWMonitor de neden göstermiyor anlamadım. MSI afterburner da çalışmamaya başladı.
Çeviriciden baktım başını doğru okuyabilmişim. Arapça olarak yazman ironi mi yoksa daha az dikkat çeksin diye mi? :)

2700x işlemciyi MSI bios üzerinden 4.1Ghz, 1.28W ve o LLC modlarından 4 olanı seçili şekilde uzun bir süredir kullanıyorum. LLC modunu seçmeden sadece frekans ve voltaj değerini girdiğimde sistem stres testlerinden geçemiyordu, LLC modunu 4 olarak girdiğimde ise testlerden güvenilir bir şekilde geçmeyi başardı. Shimada Sensei'nin yukarıda açıkladığı anlık ufak voltaj değişimleri ve dengesizlikleri bu LLC modu ile gerçekten tolere ediliyor. Dediğim gibi en güvenli düzey olarak düşündüğüm 4 numaralı modu kullanmaktayım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı