R5 3600 GTX 1660 Super sistemin PSU ihtiyacı nedir?

yirmisekizk

Hectopat
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 GAMING Plus Max
MSI 1660 Super Gaming X ekran kartı
2 TB 2.5 Inc HDD
1 Adet 256 GB M.2 SSD
2x8 16 GB RAM

Şimdi bu sistemde Xigmatek 650W 80 Plus olan PSU'yu kullanıyorum oyun oynuyorum sıkıntı yok. Ancak kasayı soğutsun diye 8cm fan takıyorum. En son GTA 5 oynarken kastığını hissettim. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları 60 derecelerde dolaşırken 70 ve üzerlerine çıktı. Bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer mavi ekran hatası aldım. Bu ilk defa başıma geldiğinde bilgisayarı iki gün açamadım. Sonra aklıma PSU'dan olabileceğini düşünüp sistemden bir elemanı çıkarıp deneyim dedim. HDD çıkartığımda açıldı. Sonra HDD bir daha taktığımda çalışıyor sıkıntı yok. Gene fanı taktığımda gene aynısını yaptı. Uzun oldu ama ben şu an da kesinlikle PSU'nun yetersiz olduğunu düşüyorum sizden istediğim bu PSU'nun bu sistemi kaldırmaması normal mi? Ona göre arızaya göndereceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
o psu o sisteme fazlasıyla yeter artar bile. sorunun tam olarak ne? bilgisayar açıkken veya oyun oynarken bilgisayar mı kapanıyor? yoksa hiç mi açılmıyor?
Hocam ektra fan taktığımda bilgisayarda kasmalar oluyor özellikle oyunlarda kendi kendine kapanma yok. Kendim yeniden başlattığımda mavi ekran hatası alıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20200514_143550.jpg
    IMG_20200514_143550.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG_20200514_141245.jpg
    IMG_20200514_141245.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 20
AMD Ryzen 5 3600.
MSI B450 GAMING Plus Max.
MSI 1660 Super Gaming X ekran kartı.
2 TB 2.5 Inc HDD.
1 Adet 256 GB M.2 SSD.
2x8 16 GB RAM.

Şimdi bu sistemde Xigmatek 650W 80 Plus olan PSU'yu kullanıyorum oyun oynuyorum sıkıntı yok. Ancak kasayı soğutsun diye 8cm fan takıyorum. En son GTA 5 oynarken kastığını hissettim. İşlemci ve ekran kartı sıcaklıkları 60 derecelerde dolaşırken 70 ve üzerlerine çıktı. Bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer mavi ekran hatası aldım. Bu ilk defa başıma geldiğinde bilgisayarı iki gün açamadım. Sonra aklıma PSU'dan olabileceğini düşünüp sistemden bir elemanı çıkarıp deneyim dedim. HDD çıkartığımda açıldı. Sonra HDD bir daha taktığımda çalışıyor sıkıntı yok. Gene fanı taktığımda gene aynısını yaptı. Uzun oldu ama ben şu an da kesinlikle PSU'nun yetersiz olduğunu düşüyorum sizden istediğim bu PSU'nun bu sistemi kaldırmaması normal mi? Ona göre arızaya göndereceğim.

Corsair Carbide serisinin Spec-Delta kasasinin 550W 80+lik kasasini almayi dusunuyorum. Neredeyse ayni sistemi topluyoruz. 1 2 aydir sistem uzerine yogunlastim.
-Ryzen 5 3600.
-MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X.
-MSI B450-A PRO Max.
-Corsair vegeance (2x8) 16 GB 3200MHz.
-Corsair MP510 480 GB.
-Corsair Carbide serisi Spec-Delta 550W 80+ kasa.
Yani cok alan kullanmicaksan 2 TB HDD almak yerine 480 GB SSD oneririm. İslemciyi de az bir zaman stok fanla idare ettikten sonra bir sogutucu almayi dusunuyorum.
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 GAMING Plus Max
MSI 1660 Super Gaming X ekran kartı
2 TB 2.5 Inc HDD
1 Adet 256 GB M.2 SSD
2x8 16 GB RAM

Tabi sen bu sisteme o kasada gayet iyi gider fazla bile gelebilir

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı